Tarih : 14.01.2020 - 12:32

NASA‘dan korkutan açıklama!

Nasa, Avustralya'daki büyük yangınlardan çıkan dumanın çok yakında Dünya'yı tam tur saracağını açıkladı. Aylardır süren ve Avustralya kıtasını tam manasıyla cehenneme çeviren yangınlar dumanını Pasifik'e doğru itmeye başladı. Nasa dumanın neden olduğu puslu havanın yeni yılın ilk gününde Güney Amerika'yı geçtiğini, 8 Ocak'ta ise dünyanın etrafında yarım tur atacak konuma geldiğini açıkladı.

NASA‘dan korkutan açıklama!

ÇOK YAKINDA DÜNYAYI SARACAK 

 

ABD uzay ajansı, dumanın çok yakın bir sürede tam tur dünyayı çevireceğini açıkladı.

Nasa, yangının çok büyük olduğunu ve alışılmadık genişlikte ve sayıda "pyrocumulonimbus" hareketine sahip olduğunu açıkladı. Pyrocumulonimbus, yangın kaynaklı gök gürültüsü ve fırtına anlamına geliyor. 

Pyrocumulonimbus hareketi dumanı stratosfere yükseltiyor. Avustralya yangınlarında bu yükseklik 17.7km ile rekor seviyeye çıkmış durumda.

Nasa, stratosferdeki dumanın kaynağından kilometrelerce uzaklaşabileceğini ifade ediyor.

 

DUMAN YERE YAKLAŞIRSA NE OLACAK? 

 

Avustralya yangınlarında duman Güney Amerika'da gökyüzünün rengini değiştirmiş ve Yeni Zelanda'yı hava kalitesi sorunları ve zirvedeki kar renginin değişmesi gibi dramatik biçimlerde etkilemişti.

 

Sidney, Melbörn, Kanbera gibi Avustralya'nın en büyük şehirlerinde de hava kalitesi seviyesi en tehlikeli seviyeye dayandı.

Ülkenin güneyinde 100'den fazla alanda yangınlar devam ederken, son zamanlarda yağan yağmur yangın söndürme çalışmalarını olumlu anlamda etkiliyor.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak