Tarih : 11.10.2017 - 21:42

Ağaç işleme sektörü ihracat rekoru kırdı

AİMSAD Başkanı Mustafa Erol, 14 – 18 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek Ağaç İşleme Makineleri Fuarı’nı bütün sektörün heyecanla beklediğini belirterek, fuarın sektöründe ve özellikle Avrasya coğrafyasında hakim ihtisas fuarı olması için çalıştıklarını söyledi.

Ağaç işleme sektörü ihracat rekoru kırdı

Ağaç işleme makineleri, ahşap, orman ürünleri ve teknolojileri ile ambalaj sektörlerini bir araya getiren sektörün en önemli buluşma noktası Uluslararası Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri Fuarı 14-18 Ekim tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenleniyor.

Reed Tüyap Fuarcılık işbirliği ile düzenledikleri fuarın bu yıl 30’uncu yılı olduğunu ve tüm sektörün aylardır en son teknoloji ürünlerini görücüye çıkarmak için bu günü beklediğini söyleyen Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erol, fuarın çok verimli geçmesini beklediklerini belirtti.

Bu fuarın sektöründe ve özellikle Avrasya coğrafyasında hakim ihtisas fuarı olması için projeler ürettiklerini ifade eden Erol, “İhtisas fuarı olmak için çalışmalar yapıyoruz.Bu fuarın ve gelen ziyaretçinin daha nitelikli olması için çalışıyoruz. Devletimizin bazı ekstra destekleri var onları da sektörümüze sunacağız. İmalatçı ve ithalatçı arkadaşlarımız aylardır fuara yoğun bir şekilde hazırlanıyorlar. İmalatçı arkadaşlarımız özellikle endüstri, verimlilik ve 4.0’a uygun yeni makinelerini ilk kez fuarda sergileyecek. İthalatçılar da mevcut en son teknolojileri fuarda gösterecekler.Almanya’dan sonra şu anda Avrupa’nın İtalya ile beraber ikinciliğe oynayan en önemli fuarıyız“ dedi.

 

Ana konsept ihracat

14- 18 Ekim’de düzenlenecek fuarın ana temasının ihracat olacağını açıklayan Erol, Ağaç İşleme Makineleri Yan Sanayi Sektörü olarak bu yıl ihracatta çok ciddi bir artış kaydettiklerini açıkladı. İthalatta da düşüş yaşandığını bildiren Erol, yıl sonunda ihracatın ithalatı ikiye katlamasını beklediklerini söyledi. Erol, “Şu anda sektör olarak yüzde 30’luk bir ihracat artışı yaşıyoruz. Bu artış bizim sektörümüzde çok büyük bir oran. Devletimizin arzuladığı, sektörümüzün görmek istediği verilere ulaştık. Bu da demek ki Türkiye’de artık her türlü ürün üretiliyor ve hem yerli imalatçılar, hem de yabancı müşteriler makinalarımızı ve yan sanayilerimizi tercih ediyor. İhracatımızı daha da arttırmak için her türlü çalışmayı yapacağız” şeklinde konuştu.

Yurtdışından 10 bin nitelikli ziyaretçi

Bu yıl fuarın hareketli geçeceğini ve ziyaretçi rekoru kırmayı beklediklerini söyleyen Erol, yurt dışından 10 binin üzerinde yabancı ziyaretçi beklediklerini kaydetti. Erol, “Ülkemizin ekonomisinin bu seneki iyi gidişatından dolayı güzel bir fuar geçireceğimizi düşünüyorum. Hem yurtiçi hem yurt dışından yaklaşık yüzde 30 büyüme ile ziyaretçi rekoru kıracağız. Yurt dışından ciddi alım heyetleri gelecek. Bununla da ilgili TÜYAP’la beraber ortak organizasyonlarımız olacak. Hiç çalışmadığımız ülkelerden ciddi katılımlar bekliyoruz. Her kıtada çalıştık, 5 kıtadan da ziyaretçi bekliyoruz. Fuarımız yurtdışına dönük bir fuar olmaya doğru gidiyor. Yurt içinde ziyaretçimiz çok ama yurt dışından 10 bin tane şahsi firmayı buraya getirebilmek Türkiye’de belli başlı fuarların yapabileceği bir kabiliyet. Bunda çok başarılı olduğumuzu düşünüyorum” diye konuştu.

30 yıldır istikrarlı bir biçimde büyüyen Ağaç İşleme Makinesi Fuarı’nın son iki yıldır AİMSAD işbirliğinde yapılarak daha da güçlendiğini dile getiren Erol,  mobilya yan sanayinin uluslararası pazarlara açılan kapısı olan fuar ile yaratılan sektörel güç birliği sayesinde yine ses getirecek önemli bir buluşmaya ev sahipliği yapacaklarını kaydetti.

AİMSAD Hakkında (www.aimsad.org)

 

6 Haziran 2014 tarihinde İstanbul'da kurulan Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD), sektörün birlikteliğini sağlamak,  projeler üretmek ve sektörü güvenilir istatistikler ile tanımlayarak ortaya koymak amacıyla yola çıkmıştır. Üretici, ihracatçı ve ithalatçılardan oluşan; sektörün tüm paydaşlarını tek bir çatı altında toplayarak bugün sektörün tek temsilcisi olma misyonunu üstlenen AİMSAD, Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda önemli yol haritaları teşkil eden Türkiye Sanayi Strateji Belgesi'ni ve Makine Sektörü Strateji Belgesi'ni kılavuz edinerek öncelikli olarak bu belgeler ile uyumlu çalışmalar yapmayı ve ülke için katma değer yaratmayı ilke edinmiştir.  Ağaç işleme makineleri imalatı ile iştigal eden firmalar tarafından İstanbul merkezli olarak kurulmasına karşın, Türkiye genelindeki tüm ilgili makine ve yan sanayi firmalarını çatısı altında birleştiren AİMSAD, 30 yıldır düzenlenen Ağaç İşleme Makineleri ve Yan Sanayi Fuarı’nın tam bir ihtisas fuarı haline getirilmesine yönelik olarak REED TÜYAP ile bir işbirliği anlaşmasına imza atmıştır. AİMSAD’ın gelecek dönem projeleri arasında, sektörün tanıtımını ve derneğe üye sayısını artırmak, Mesleki Teknik Beceri Geliştirme Merkezi ve Mesleki Sertifikasyon Merkezi projelerini hayata geçirmek gibi birçok çalışma yer almaktadır. 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak