Tarih : 25.05.2019 - 03:03

Büyük veriyi, büyük anlama nasıl dönüştürürsünüz?

Teknoloji markalara yeni ve özgün deneyimler yaratmak üzere pek çok olanak sunuyor. Deneyim ise eşitler arasındaki farkı yaratıyor. Bu nedenledir ki kurumlar kullanıcı deneyimine odaklanmış durumda. Müşteri tutum ve davranışlarını veriye, veriyi kişiselleştirilmiş deneyime ve nihayet kalıcı tutum değişikliğine götüren süreç müşteri sadakatiyle nihayetleniyor. Bu disiplinin göz ardı edilmesi artık mümkün değil. Mükemmel müşteri ve kullanıcı deneyimi tasarlamak isteyenler 28 Mayısta Yapı Kredi bomontiada’da 4. Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi XCO’19 da bir araya geliyor.

Büyük veriyi, büyük anlama nasıl dönüştürürsünüz?

Her şeyin aynılaştığı bir dünyada markalar, pazarlama stratejilerini deneyimin yarattığı farkındalıkla tasarlıyor. Veri anlama, anlam satışa, satış sadakate uzanıyor ve bütün bunlar markaların tüketiciye dokunduğu her anın yarattığı algıya dönüşürken deneyimin  tasarımına etki ediyor. 

 

Markaların deneyim repertuvarları için XCO

 

Müşteri ve kullanıcı deneyimini tasarlamak, yönetmek ve bunu sürdürülebilir kılmak amacıyla bu yıl dördüncü kez Marketing Türkiye önderliğinde düzenlenen Deneyim Tasarımı ve Yönetimi Zirvesi XCO’19, dünyadan ve ülkemizden önemli isim ve markaları dördüncü kez bir araya getirmeye hazırlanıyor. Öğretim görevlisi ve marka danışmanı Uğur Özmen’in kürete ettiği, Deloitte ve Userspots’un uzmanlıklarıyla içerik tasarımına katkı verdiği XCO, “fark yaratan bir deneyim” yaşatma iddiasıyla katılımcılara farklı bir konferans deneyimi sunacak. Zirve, Türkiye’de UX ve CX kavramlarına odaklanan ilk ve tek etkinlik olma özelliğiyle öne çıkıyor.

 

İnsanlaşan markalar, bankacılıkta değişen servis alışkanlıkları, yeni nesil sağlık deneyimi ve çok daha fazlası…

 

Bu yılın ana teması “Deneyimde İnovasyon” olacak. XCO’19’u farklı kılan bir diğer uygulama da deneyim atölyeleri. Zirvede, farklı kuşakların yaşam alanlarından finans ve yatırım alışkanlıklarına, bankacılıkta değişen servis alışkanlıklarından değişen kamu hizmeti deneyimine, yeni nesil sağlık deneyiminden shopper marketing’e kadar birçok konu masaya yatırılacak. Ayrıca XCO’da mükemmel e-ticaret, seyahat topluluğu ve gezgin deneyimi, insanlaşan markalar, sürdürülebilir öğrenme için veri analitiği, deneyim tasarımında değişen tüketici beklentileri ve kurumsal kültür gibi pek çok konu pazarlama profesyonelleri tarafından katılımcılarla paylaşılacak.

 

XCO’19’da neler konuşulacak?

·         Değişen tüketici beklentileri ve değişen kurumsal kültür

·         Sadakat programları

·         Değişen satın alma kararları

·         Yeni nesil yaşam ve çalışma alanları

·         Paylaşım ekonomisi

·         Shopper Marketing

·         E-ticarette son gelişmeler ve UX

·         Finans ve yatırım alışkanlıkları

·         Adrenalin üretimi ve yönetimi

·         Lezzet deneyimi

·         Seyahat toplumu ve gezgin deneyimi

·         İnsanlaşan markalar, markalaşan insanlar

·         Lojistikte teknoloji

·         Akıllı şehirlerde deneyim tasarımı

·         İnşaat: Şehir mimarisi

·         Sosyal medya önermeleri

 

Mükemmel Deneyimin 6 temel adımı

1-) CX Stratejileri

“CX Stratejileri” şirketlerin müşterilerine sunmayı hedeflediği deneyim çerçevesinde yine şirketin marka değeri ve genel stratejisi göz önünde bulundurularak bir strateji oluşturmasını ve oluşturulan bu stratejiyi organizasyonun karar alma ve önceliklendirme süreçlerinde kılavuz olarak kullanmasını sağlıyor.

2-) Müşteriyi Anlamak

Müşterinin ihtiyaç ve taleplerinin müşteri ve çalışanların sesiyle gerçek, uygulanabilir içgörülere dönüşmesini sağlıyor.

3-) Deneyim, Tasarım, Geliştirme, İnovasyon

Bu süreç büyük geri bildirim döngüsünün olumsuzluk kök nedenlerinin belirlenmesini ve giderilmesini sağlar.

4-) Ölçümleme ve Yatırımın Geri Dönüşü

Ölçümleme sayesinde markalar müşterilerinin marka ve şirket algısını devamlı olarak, şirket genelinde belirlenen bir kalite çerçevesinde CX performansını takip etme olanağı buluyor. Raporlama ve karar alma süreçlerinde de bu ölçümler etkin olarak kullanılıyor.

5-) Kurumsal Uyum ve Hesap Verebilirlik

“Kurumsal Uyum ve Hesap Verebilirlik” prensibi sorumluluk alanlarını saptıyor, değişimi yöneterek kurum içinde her düzeyde karşılıklı hesap verebilirliği geliştiriyor ve müşteri deneyiminin proaktif ve de disiplinli bir biçimde yönetilmesini sağlıyor. CX ölçümleri ve programlarının düzenli olarak gözden geçirilmesi de yine bu süreçte gerçekleştiriliyor.

6-) Kültür

Deneyim tasarımı alanında yaratılan kültür tüm çalışanları, dikkat çeken bir müşteri deneyimi sunmaya özendiren, cesaretlendiren ve fırsat veren bir ortak değer ve davranışlar sistemi oluşmasını sağlıyor.

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak