Tarih : 10.05.2019 - 15:42

Ev tekstilinde markalaşmanın yolu EVTEKS’ten geçiyor

Ev tekstilinde, trend ve modaya yön veren ürünlerin ziyaretçilerin beğenisine sunulduğu Uluslararası İstanbul Ev Tekstili Fuarı (EVTEKS) sektör profesyonelleri tarafından ilgiyle takip edildi.  CNR EXPO Yeşilköy’de bu yıl 25’incisi organize edilen fuar, 24 bin 451’i yabancı olmak üzere 81 bin 746’nın üzerinde sektör profesyonelinin katılımı ile düzenlendi.

Ev tekstilinde markalaşmanın yolu EVTEKS’ten geçiyor

CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık tarafından, Türkiye Ev Tekstili Sanayici ve İşadamları Derneği (TETSİAD) iş birliğinde organize edilen fuara, ABD, Almanya, İran, Rusya, Ukrayna, İngiltere, Kanada, Suudi Arabistan, Çin, Hindistan, İtalya, İspanya, Yunanistan’ın da aralarında bulunduğu 120 ülkeden ziyaretçi katıldı.

 

“Ev tekstili artık dünyada markalaşıyor”

 

Ev tekstili sektörünün ihracatına büyük katkı sunan EVTEKS Fuarı aynı zamanda sektörün markalaşmasına da ön ayak oluyor. Fuarın Denizli’deki firmaları marka haline getirdiğini ifade eden Denizli İhracatçıları Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da Denizli’den EVTEKS’e çıkarma yaptık. Bu yıl Denizli’den 95 firma fuara katılım gösterdi. EVTEKS, sektörümüz açısından ihracat kapısının olması yanı sıra ev tekstilinin markalaşması açısından da büyük önem taşıyor. Fuara katılan firmalarımızın bir süre sonra markalaştığına şahit oluyoruz. Hırvatistan’da tesadüfen girdiğim bir mağazada fuara uzun yıllardır katılım gösteren Denizli firması İssimo’nun ev tekstili ürünlerinden bir köşe oluşturulduğunu gördüm. Ev tekstili artık dünyada markalaşıyor” diye konuştu.

 

Turkish Towels” bir kez daha yabancı alıcıların ilgi odağı oldu

 

Memişoğlu, sektörün Avrupa’dan Amerika’ya, Uzakdoğu’dan Körfez ülkelerine kadar çeşitli bölgelere ev tekstili ihracatı gerçekleştirdiğini belirterek, şöyle konuştu: “Ev tekstilinin bir diğer önemli özelliği de katma değeri oldukça yüksek bir sektör olmasıdır. Bilindiği gibi, ülkemizin kilogram başına ihracatı 1,30 dolar dolaylarında. Ev tekstili sektöründe ise bu rakam 8 doların üzerine çıkıyor. Ülkemizin ev tekstili ihracatında, Denizli çok önemli bir oyuncu konumunda bulunuyor. 2018 yılında ülkemizin gerçekleştirdiği toplam havlu ihracatının yüzde 70’i, bornoz ihracatının yüzde 65’i, nevresim ihracatının ise yüzde 52’si ilimizden yapıldı. DENİB olarak, markalaşma bilincinin öneminden hareketle yola çıkarak oluşturduğumuz “Turkish Towels” markası ile Türk havlusunu dünyaya tanıtmaya devam ediyoruz. Nihai tüketiciye ulaşmak ve bilinirliğini artırmak amacıyla “Turkish Towels”larımızı Evteks Fuarı’nda sektör profesyonelleriyle buluşturduk. “Turkish Towels” bir kez daha yabancı alıcıların ilgi odağı oldu.”

 

Bursa’dan EVTEKS’e dev katkı

 

Bursalı 224 firmanın fuarda yer aldığını belirten Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Ev ve mekan tekstili denilince ilk akla gelen ülkelerin başında Türkiye geliyor. Yaklaşık 800 firmanın katıldığı fuarda UTİB üyesi 224 firma yer aldı. Başka bir deyişle Bursalı firmalar EVTEKS’in üçte birini oluşturdu. Dünyanın önemli alıcılarının geldiği bu fuar, sektör ihracatını artırmak için iyi bir fırsat oldu” dedi.

 

“Dünya ticaretinden yüzde 4.5 pay alıyoruz”

 

Taşdelen Engin, “Önceki fuarlarda düzenlediğimiz alım heyetleri ile sektöre ve fuara destek olurken, bu yıl hedef pazarlarımız olan Amerika, Fransa, Meksika, İran, Hollanda, Lübnan ve Rusya’dan medya mensuplarını fuara davet ederek sektörümüzü anlattık. Her geçen yıl ihracatını artıran firmalarımız, ürün kalitesiyle de küresel pazarda en rekabetçi ülkeler arasında yer alıyor. Perdelik kumaşlar, döşemelik kumaşlar, perdeler, tüller, yatak çarşafları, yatak örtüleri, masa örtüleri, havlu, bornoz, battaniye, dantela, diğer mefruşat eşyalarında Avrupa ve Amerika gibi rekabetin çok yoğun olduğu doygun ve yükselen pazarlara da başarıyla ihracat yapıyoruz. Sektörümüz gelecekte de iddialı pozisyonunu koruyacak. Dünya ev tekstili pazarından yüzde 4,5 gibi çok önemli bir pay alan sektörümüzün ihracat yaptığı ilk 5 ülke sırasıyla Almanya, ABD, İngiltere, Bulgaristan, İtalya’dan oluşuyor.”

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak