Tarih : 11.06.2019 - 23:40

Experto, 150. Ar-Ge Merkezini D-Smart ile tamamladı

Ar-Ge/Tasarım Merkezi kurulumu, yönetimi, Ar-Ge hibe desteği ve Ar-Ge ürünlerinin seri üretimi gibi konularda danışmanlık hizmetleri sunan Experto, 150. Ar-Ge Merkezini D-Smart ile hayata geçirdi. Ar-Ge merkezi kurmak için gerekli olan tüm süreçleri Experto ile birlikte yürüten D-Smart, bu sayede daha yenilikçi ürün ve hizmetler sunmaya odaklanacak.

Experto, 150. Ar-Ge Merkezini D-Smart ile tamamladı
 

D-Smart Ar-Ge Merkezinin tüm kurulum süreçlerini yöneten Experto, bu çalışmayla birlikte 150. Ar-Ge Merkezini tamamladı. D-Smart Ar-Ge Merkezi, mevcut altyapısını büyütme, inovatif ürün geliştirme ve son kullanıcıya sunulan hizmetlerin geliştirilmesi için temel teknolojiler geliştirecek. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onayı ile hizmete giren merkezde yaklaşık 54 kişi görev yapacak.

 

Türkiye’de son yıllarda verilen teşviklerle kurulan Ar-Ge merkezi sayısı 1000’i geçti

 

 

Türkiye’deki Ar-Ge Merkezlerinin sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Experto Genel Müdürü Jülide Birol; “TÜİK verilerine göre 2018’de Ar-Ge’ye 12 milyar 950 milyon TL kaynak ayrıldı. 2023 yılı itibariyle Ar-Ge’nin milli gelirdeki oranının %3 olması hedefleniyor. Bu oran şu anda %1. Bu oran hızla yukarı çıkmalı çünkü hızla gelişen ve değişen dünyada Ar-Ge ve İnovasyon artık olmazsa olmaz olarak karşımıza çıkmakta. Günümüzde şirketlerin nerede yer aldığını belirlemek için sorulan sorular artık üretim kapasitesi, ciro gibi rakamlarla ölçülen kavramlar değil; şirketin kaç patentinin olduğu, fikri mülkiyet hakları ile ilgilenen bir birimin olup olmadığı, kaç ulusal, kaç uluslararası Ar-Ge projesinin olduğu ve en önemlisi cirosunun ne kadarını Ar-Ge’ye ayırdığı. Biz Experto olarak D-Smart ile 150. Ar-Ge Merkezimizi hayata geçirdik. Diğer bir yandan kurulduğumuz günden bu yana hibe ve teşvikler dahil olmak üzere Ar-Ge projelerinde firmalara toplam 2,5 Milyar TL üzerinde katkı kazandırdık. Sektörün gelişmesi ve katma değer yaratacak ürün ve hizmetlerin daha ileri seviyelere taşınması adına çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

 

 

Experto Hakkında:

2010 yılında kurulan EXPERTO, Araştırma Geliştirme projelerine hibe veren kurumların bürokrasileri ile, sadece işine odaklanmak isteyen Ar-Ge firmaları arasında eksik olan arayüz işlevini üstlenmekte. Proje yazım ve sunumlarında projenin ilgili olduğu teknolojik alanda eğitim ve deneyim sahibi olan mühendis kadrosu, 5746 muhasebesinde uzman SMM ya da SMM adaylarından oluşan mali uzmanları ile EXPERTO, sektörde yaptığı yenilikler ve kazandığı güvenilirlik ile kendine haklı bir yer edinmiş olan öncü bir danışmanlık firmasıdır. Yılda 1000’in üzerinde proje hayata geçiren EXPERTO, kurulduğu günden bu yana ise hibe ve teşvikler dahil olmak üzere Ar-Ge projelerinde toplam 2,5 Milyar TL üzerinde katkı kazandırdı.

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak