Tarih : 24.05.2019 - 16:37

İbrahim Bodur ve Türkiye

Bazı insanlar vardır, dokunduğu altın olur. İbrahim Bodur da o insanlardan biridir. Toprağa dokundu ve altın yaptı. Anadolu'nun toprağına katma değer kazandırdı ve ülkeye döviz kazandırdı. Dün Rahmetli İbrahim Bodur'u yaşadık bir kere daha. 88 senelik hayata ne kadar çok şey sığdırmış? Hepsinden önemlisi de birbirinden değerli dost kazanmış ve hiçbirisini kaybetmemiş onların. Allahü teala rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

İbrahim Bodur ve Türkiye

Programın adı “İbrahim Bodur’u Anma” programıydı ama ben ona “anma” değil de “İbrahim Bodur’la Yaşama Günü” diyorum. Uzakta olanlar anılır çünkü. İbrahim Bodur uzakta değil ki, analım? Onunla yaşanır. Öyle de oldu nitekim; İbrahim Bodur’la birlikte dopdolu bir gün ve gece yaşadım.

İbrahim Bodur’un müteşebbis kişiliğine, sanayiciliğine, sosyal sorumluluk projelerine, Türkiye aşkına ve manevi dünyasına yakinen şahit olmuş birisi olarak söylüyorum; İbrahim Bodur’un hakkında hiç kötü konuşan olmadı. Aksine hep övüldü, hep takdir edildi.

İbrahim Bodur, her ne kadar üç sene önce vefat etmiş ise de geriye çok değerli bir, çok başarılı bir kız, ticari zekâsı çok yüksek bir damat, mükemmel bir torun ve Türkiye’nin toprağına katma değer kazandıran bir holding bıraktı. Sayılamayacak kadar dost, her kademede profesyonel yönetici var bir de tabii. Dolayısıyla İbrahim Bodur; anılmaz, yaşanır. O Türkiye’nin idolüdür çünkü. Üniversitelerde ders olarak okutulsa yeridir.

Dün “Hilton Bomonti Hotel’de İbrahim Bodur’u yaşadık” sevdikleriyle birlikte. Önce Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okundu. Dualar edildi. Ardından İftar yemeği yendi. Kimler yoktu ki? İSO, TÜSİAD, İTO yöneticileri ve meclis üyeleri, sayamayacağım kadar çok STK yöneticisi ve çalışanları… Neredeyse bin 500 kişi katıldı programa.

Hilton Balo Salonu’nun girişine İbrahim Bodur’un ailesini, sosyal ve iş hayatını anlatan bir sergi açmışlar. Çok miktarda fotoğraf ve önemli bazı objeler vardı o sergide. Koridorun bir köşesinde ise İbrahim Bodur ile muhterem eşi Sevim Hanımefendi’nin düğün fotoğrafı yerleştirilmişti. Bu büyük fotoğrafın sol yanında birkaç aile fotoğrafı, sağ yanın da ise İbrahim Bodur’un torunu İbrahim ile birlikte çekilmiş fotoğrafı ve kızı Zeynep ile damadı Osman'ın düğün fotoğrafı konmuştu. Dede ve torun… Koridorun tamamı İbrahim Bodur’un dede-torun sürecindeki hayatını anlatıyordu.

1928 yılında doğan İbrahim Bodur, 88 yıla o kadar çok şey sığdırmış ki, insanın aklı, havsalası almıyor. Yenice.. ÇanÇanakkaleİstanbul ve Anadolu’ya açılma süreci. Ardından da dünya… Hani şimdilerde çokça kullanılan “yerli” ve “milli” sözü var ya; İbrahim Bodur bu sözün ete kemiğe bürünmüş haliydi…

Allahü teala rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun. İyi insandı. Ülkesine sayılamayacak kadar çok hizmet yaptı.

 

Metiner Sezer

Gazeteci - Yazar

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak