Tarih : 21.03.2019 - 12:33

Kimya sektörünün lider firmalarından MKS DevO’dan 11 milyon Dolar’lık yatırım

Türk kimya sektöründe 16 yıldır organik kimyasalların üretiminde öncü rol üstlenen MKS DevO, bu yıl 4.’sünü gerçekleştirdiği “Gönen Ekonomi Konferansı” buluşmasında, Mahfi Eğilmez ve Murat Sağman ile sanayicileri buluşturdu. İnşaat, deterjan, tekstil ve plastik sektörleri için hammadde üreten firma, bu vesile ile 11 milyon Dolar’lık yatırımla faaliyete geçirilecek olan “Türkiye’nin İlk Dijital Adaptasyon Üssü ve Ar-Ge Merkezi”nin yatırımını başlattı.

Kimya sektörünün lider firmalarından MKS DevO’dan 11 milyon Dolar’lık yatırım

MKS DevO ev sahipliğinde Gönen’de bu yıl dördüncüsü gerçekleşen ekonomi konferansına Balıkesir, Bursa ve İstanbul’dan gelen sanayiciler, iş insanları, çeşitli STK’ların temsilcileri, milletvekilleri, belediye başkanları, başkan adayları ile basın mensuplarından oluşan 400’e yakın davetli katıldı. MKS DevO Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Korgün Şengün’ün açılış konuşması ile başlayan konferansta kimya sektörünün Türkiye ekonomisi için önemine ve MKS DevO’nun yaptığı çalışmalara değinildi.

 

“Yılda en az 5 dünya patenti üreteceğiz”

 

Kimya sektörünün bütün sektörlere hammadde sağlayan hayati bir sektör olduğunu belirten MKS DevO Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Korgün Şengün, ”Kimya sektörü %90’a varan ithal girdi ile ihracat yapmaya çalışıyor. Geçtiğimiz senelerde Türkiye’nin tüm sektörlerde ithalatı 180 milyar Dolar’a yaklaşırken kimya sektörü bunun içinde 40 milyar Dolar ile en büyük açık veren sektör durumundadır. İthalatımızı yerli mallarla ikame etmeliyiz. Bunu yapabilmek için neyi ithal ettiğimizi böyle bir ihtisas sanayi için net bir envanter ile tanımlıyor olabilmeliyiz. Zira kimya sektörü ölçek ekonomisi ve yatırım değerlendirmesi konularında ciddi limitler taşımaktadır. Biz MKS DevO olarak kurduğumuz bu teknoloji üssü ile ithalatımızı azaltmaya odaklandık. Türkiye’nin dijital baskıcılık için yaptığı makina, kimya ve mürekkep  ithalatı yaklaşık 200 milyon Dolar’dır. Dünya örneği az bulunan 5 bin metre karelik bir dijital adaptasyon üssü ve pilot üretim tesisi kurarak bu rakamı mürekkep ve kimya ithalatı açısından ciddi bir yerli ikame ile düşürmeyi planlıyoruz. Mürekkepler 25 bin Dolar ton fiyatları ile bugün dünya kimya sektörünün en katma değerli ürün gamlarını oluşturmakta ve İsviçreli, Alman ve Japon firmalarca pazar paylaşılmaktadır. Bir Türk firması olarak önce Türkiye’nin ithalatını yerli mal ile ikame ederken ihracat için ciddi gayretlerimiz olacaktır” dedi.

 

Tüm dünya, basılı materyallerde matbaa ve şablon uygulamalarından dijital baskıcılığa hızla dönüşmektedir diyen Korgün; dünya dijital baskı pazarının 25 milyar Dolar’dan 5 sene içinde 30 milyar Dolar’a doğru gittiğinin de altını çizdi. Korgün; “Artık dünyada her şey dijital baskı ile yapılacak. Tekstilden kağıda, seramikten gıdaya dijital baskı kullanılacak. Kullanılan dijital baskılar ise ürünün katma değerini artıracak. Bu da ihracatımızın gelişmesi için önemli bir fırsat. Örneğin bir elma aldığınızda üstünde kare kodu dijital baskı olarak göreceksiniz. Bu dijital baskı yenilebilir mürekkep ile elmanın üzerine uygulanacak. Sultan INK markası ile birçok sektörde Türk malı mürekkepler ve kimyalar ile bu büyümekte olan pazardan pay almak için tüm hazırlıklarımızı 8 senedir sürdürüyoruz. Şimdi bunları hayata geçirme zamanıdır” diye konuştu.

 

Toplamda 11 milyon dolarlık yatırım

 

5 bin metrekarelik Ar-Ge Merkezi ve Dijital Adaptasyon Üssü için toplamda 11 milyon Dolar’lık yatırım yaptıklarını dilen getiren Korgün; “Bandırma Organize Sanayi’de 100 bin metrekarelik alan üzerine kurulu tesislerimizde hayata geçirdiğimiz bu yeni oluşum, bir inovasyon üssü olarak faaliyet gösterecek. 40 kişilik mühendis ekibi “digital printing” kısmında, 20 kişilik bir diğer ekip ise “Ar-Ge merkezi”nde yepyeni faydalı modeller geliştirmek için çalışacak. Ancak önceliğimiz ileri düzey “Digital Printing” uygulamaları üzerine olacak. Gelişen teknoloji ile önümüzde hızla büyüyen fırsatlarla dolu bir pazar var. Bu pazarda Türkiye olarak biz de söz sahibi olmalıyız. MKS olarak gelecekte ciromuzun %30’u buradan sağlanacak” dedi.

 

Konferansın devamında sunumlarını yapan ekonomist Mahfi Eğilmez ve Murat Sağman ise; küresel riskler, Türkiye ekonomisi, dış finansman, yapısal reformlar, yeniden yapılanma ve kur tahminleri gibi konular üzerine sunumlar yaptılar ve misafirlerin sorularını yanıtladılar. Mahfi Eğilmez konuşmasında “Çıraklığını yapmadığınız işin ustalığına soyunmayın” derken Murat Sağman ekonomik belirsizlikten çıkış için tasarruf etmeli, üretim yapmalı ve ihracata ağırlık vermeliyiz dedi.

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak