Tarih : 28.08.2017 - 11:21

Tabanlıoğlu Mimarlık Dubai’de yükseliyor

Dubai’de yapımı tamamlanan Crystal Towers’ın tanıtımını, bu yıl on dördüncü kez katıldığı Cityscape Global sırasında gerçekleştirecek olan Tabanlıoğlu Mimarlık yeni projeleriyle gündemde.

Tabanlıoğlu Mimarlık Dubai’de yükseliyor

Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde 11 – 13 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek gayrimenkul ve mimarlık dünyasının en önemli küresel arenası Cityscape Global 2017, yine alanında Türkiye’nin dışa açılan en önemli platformlarından olacak. Dünyanın önde gelen yatırımcılarını, gayrimenkul ve mimarlık dünyasının en önemli temsilcilerini bir araya getiren bu buluşmada, Tabanlıoğlu Mimarlık da ‘aralıksız katılım’ geleneğini sürdürerek 14’ünce kez yerini alacak.

Gayrimenkul ve mimarlık dünyasının bu küresel buluşmasında başarıları ödüllerle tescillenen projelerini ve özgün mimari yaklaşımlarını S3A30 numaralı standında küresel temsilcilerle buluşturacak olan Tabanlıoğlu Mimarlık, Cityscape Global 2017 döneminde önemli bir başka tanıtıma daha imza atacak. Türkiye’nin küresel mimarlık ofisi Tabanlıoğlu Mimarlık, Dubai’de inşaatı tamamlanan, yatırımcısı Al Fattan Properties olan Crystal Towers projesini tanıtacak. Jumeirah Beach bölgesinde, Al Mamsha Street üzerinde sembol yapılardan biri olarak yükselen karma kullanımlı proje, 35 katlı konut ve 30 katlı otel olmak üzere iki kuleden oluşuyor. Yapımı Temmuz 2017’de tamamlanan projenin otel kısmınd Temmuz ayından bu yana Rixos Premium, Dubai hizmet veriyor.

Crystal Towers, Cityscape Global 2017’nin ikinci günü, 12 Eylül’de düzenlenmesi planlanan özel bir davetle tanıtılıyor.

Davet, Crystal Towers’ın iki kulesinden birinde hizmete açılmış olan  Rixos Premium, Dubai’de düzenlenecek. Tabanlıoğlu Mimarlık’tan Murat Tabanlıoğlu ve Melkan Gürsel ev sahipliğinde gerçekleştirilecek davet, Cityscape Global nedeniyle kentte bulunan gayrimenkul ve mimarlık dünyasının birçok önemli ismini buluşturacak.

Crystal Towers’ın, kentin doğal bir uzantısı olarak ve ziyaretçilerin yanısıra kentte yaşayanlarla buluşma kaygısıyla geliştirilen Dubai’deki öncü bir proje olduğunu belirten Murat Tabanlıoğlu, “Okyanus manzarasına hakim kristal kuleler ‘The Walk’ üzerinde yer alması itibarı ile kumsalla sahil yolunu sokak seviyesinde yer alan sosyal alanları  aracılığıyla buluşturuyor,  Crystal Towers sadece direkt kullanıcılarına değil, tüm kentli ve ziyaretçilere açık;  ana fonksiyonlarının ötesinde bir kentsel buluşma noktası olma fikrini koruyor” dedi.

Tabanlıoğlu Mimarlık imzasını taşıyan Crystal Towers’ın, TA_Dubai ofislerinin tam karşısında yükseldiğine dikkat çeken Melkan Gürsel de, “Tabanlıoğlu Mimarlık, İstanbul’daki merkezimizin yanı sıra Dubai (BAE), Doha (Katar), Londra (İngiltere) ve New York (ABD) ofisleri ve yaklaşık 200 kişilik kadrosu ile Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde projelere imza atıyor. Bugün de Dubai’de hayata geçmiş örnek bir projemizin tanıtımını yapmanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

 

AL FATTAN CYRSTAL TOWERS

DUBAİ – BAE, 2011–2017

Küresel finans krizi etkilerini, 2007 ortalarında ve 2008’e doğru göstermeye başladı. Geçen on yıl içinde Körfez Bölgesi’nde çağdaş mimari örneklerinin öncüsü hatta bu bağlamda bir gösteri platformu olan Dubai, dünya ekonomisindeki durgunluğun etkilerinin işaretlerini veren ilk şehir oldu. Bu dönemde, değil özel sektör yatırımcıları, devletler bile bu dalgalı küresel ekonomik ortamda yeni büyük proje yükümlülükleri altına girmek konusunda aşırı ihtiyatlı davranmayı tercih ettiler. Geçen bir iki yıl içinde, özel yatırımcılar ortamı canlandırmaya ve rasyonel yaklaşımlarla öncü projeleri desteklemeye başladılar. Yatırımcısı Al Fattan Properties olan Crystal Towers projesi de bu tür, kenti bünyesinde taşıyarak ve kentle buluşma kaygısıyla geliştirilen, öncü projelerden biri oldu.

Okyanus manzarasına açık kristal kuleler, kumsaldan birkaç adım gerideki sahil yolu “The Walk” üzerinde yer alması itibarıyla sadece direkt kullanıcılarına değil tüm kentli ve ziyaretçilere açık, uğrama ve kentsel buluşma noktası olma fikrini koruyor.

Okyanus kıyısında, su yüzeyine yansımasıyla da kente katılan iki Crystal Towers, aynı zamanda konumu itibarıyla Dubai şehrinin 360 derecelik panoramasına hakim bir konumda yükseliyor. Canlı bir semtte yer alan karma kullanımlı proje temelde 35 katlı bir konut kulesi ve 30 katlı bir otelden oluşuyor.

İki kulenin cadde kotunda yer alan restoranlar, lüks mağazalar, sağlık ve spor tesislerinin yanı sıra kentin sosyalleşme altyapısı yüksek bu bölgesinde, şeffaf, çok cepheli yapısal formuyla ve ışıltısıyla Crystal Towers bir deniz feneri gibi insanları bulunduğu noktaya çekiyor. İki kulede yer alan otel birimlerine, konutlara ve halka açık tesislere erişim tek bir ana girişten verilerek birbirinden farklı kullanıcılarının rastlaşma ihtimali korunuyor.

Yatayda ve dikeyde, değişen açılarda ve boyutlarda üçgenlerden oluşan cephenin kristal yüzeyi, okyanus ve çevresinin parıltılarını yansıtırken, aynı zamanda suya yansımasıyla da kentsel estetiğe dahil oluyor.

Cam yüzeyle kaplı kuleler, farklı açılarda birbirlerinin manzarasına saygı göstermekle birlikte, her ikisi de şehir manzarasına açık ve okyanus vistalarına hakim biçimde yükseliyor. Bu saydam formlar, iki zarif yapı olarak şehre; etkileyici sahil manzarasına uyum içinde, sadece zarif bir heykel olarak değil, aynı zamanda kentsel iletişimin odaklarından biri olarak da katılıyor.

Çağdaş kentsel mimari yaklaşımı, esnek ve geçirgen yaşam alanları ile Crystal Towers, stil bilinci olan otel konuklarına, konutlarda yaşayanlara ve tüm ziyaretçilerine etkileyici bir atmosfer sunuyor.

 

TABANLIOĞLU MİMARLIK

Tabanlıoğlu Mimarlık, Murat Tabanlıoğlu tarafından Dr. Hayati Tabanlıoğlu ile birlikte 1990 yılında İstanbul’da kuruldu. Melkan Gürsel, 1995’te firmaya ortak olarak katıldı. Merkezi İstanbul’da bulunan Tabanlıoğlu Mimarlık, Dubai (BAE), Doha (Katar), Londra (İngiltere) ve New York (A.B.D.) ofisleri ve yaklaşık 200 çalışanıyla projelerini, yoğunlukla Türkiye’de ve başta Orta Doğu, Afrika, BDT ülkeleri olmak üzere, dünyanın farklı coğrafyalarında sürdürmektedir.

Mimarlığın yaşam kalitesini arttırma potansiyeli ve birçok farklı şehirde gerçekleşen projeleri ile Tabanlıoğlu Mimarlık, kentsel gelişime ivme kazandırmış, olumlu örnekler oluşturmuş ve bu yapılar bulundukları yerin imgesi haline gelmiştir. Tabanlıoğlu Mimarlık projeleri, birçoğu ilk olmaları kaydıyla, özendirici, yönlendirici özelliklerinin yanı sıra mimari ve sosyal bağlamda ait oldukları dönemi ve yeri de yansıtmaktadır.

Tabanlıoğlu Mimarlık’ın güncel projelerinden bazıları; Levent Loft ve Loft Bahçe, Kanyon, Istanbul Sapphire, Ankara’da İncek Loft ve One Tower Rezidans, CNN Turk ve Kanal D televizyonlarının yer aldığı İstanbul’da ve Ankara’da Doğan Medya Merkezleri, Zorlu Levent, ESAS Aeropark, Selçuk Ecza GM, Nida Kule gibi ofis yapıları, M1 Meydan, Pelican Mall, Marmara Forum, Asmaçatı İzmir, Samsun Piazza gibi çağdaş alışveriş ve kentsel buluşma merkezleri, Bodrum Hava Limanı Dış Hatlar Terminali, inşaatı devam eden 7MAVİ – TOBB, Yenitepe karma projeleri, Konya Selçuklu Kongre Merkezi, İstanbul Modern müzesi, Galleria ve Ataköy Marina, Tarabya Otel, Beyazıt Kütüphanesi ve Atatürk Kültür Merkezi gibi kentsel yenileme ve renovasyon projeleridir. Tamamlanmış yurtdışı projelerinden bazıları ise Astana Arena, Astana Medya Merkezi, Astana Tren İstasyonu, Tripoli, Sipopo ve Dakar Kongre Merkezleri, Dubai’de Crystal Towers ve devam eden Miami ve New York’ta konut ve karma kullanım projeleri gibi geniş yelpazede bir üretim gerçekleştirmektedir.

Expo 2000 Hanover Türkiye Pavyonu Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanmış, Venedik Bienali 14’ncü Uluslararası Mimarlık Sergisinde ilk kez yer alan Türkiye Pavyonu’nun ve Europalia 2015 bünyesinde gerçekleştirilen “Port City Talks. Istanbul.Antwerp.” sergilerinin küratörlüğünü Murat Tabanlıoğlu yapmıştır. Londra Tasarım Festivali – LDF kapsamında, 2015 yılında Someset House’da “Warm/Wet” ve 2016’de festival ana mekanı olan Victoria & Albert Müzesi’nde "Kürk Mantolu Madonna" için farklı bir okuma olan “BELOVED” isimli enstalasyonlar düzenlenmiştir. 2016’da ayrıca Design Miami Collectors Lounge, “Flamingo Lounge” başlığı ile Tabanlıoğlu tarafından tasarlanmıştır.

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak