Tarih : 28.03.2019 - 13:18

Burnunuzu nasıl istersiniz? Roma mı? Yunan mı? Kalkık burun mu?

Burun, yüzün ortasında dudak, yanak ve gözlerle ilişkide olması nedeniyle estetik algımızın oluşmasında önemli bir yer tutar. Bu yüzden fabrika yapımı bir burun değil, yüzünüze uyan burun tipini tercih etmelisiniz.

Burnunuzu nasıl istersiniz? Roma mı? Yunan mı? Kalkık burun mu?

Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, en yaygın 12 burun şekli hakkında şu bilgileri verdi:

 

KALKIK BURUN

Ünlü burnu da denir, tam olarak sahip olmak istenilen burundur. Burun kemerinde bir çukur ve burun ucunda hafif bir yuvarlaklık vardır. Emma Stone gibi ünlüler bu burun tipinin daha da çok tercih edilmesine yol açtılar. Plastik cerrahlara burun biçimlendirme ameliyatı için başvuran hastaların çoğu tarafından en çok istenen burun tipidir.

Kimi zaman burnu kalkık hale getirmek için yapılan işlem Michael Jackson’ın burun plastik cerrahisinde olduğu gibi aşırıya kaçabilir, fakat bu tür anomalilere rağmen üst düzey sertifikalı rinoplasti cerrahları ünlü burnu sanatında son derece ustalaşmış durumdadır. Emma Stone gibi, İngiliz Aktris Carey Muligan’ın da kalkık burnu meşhurdur. İnsanların yaklaşık yüzde 13’ü, bu tip buruna sahiptir.

 

ROMALI BURNU

Yunan burnuna daha az benzer olan Romalı burnu, eski Roma heykellerindeki yüzlerin çoğunda görüldüğü için bu adı almıştır. Romalı burnu, yüzde öne doğru çıkan hafif kavisli yapısı ile kendini gösterir. Gösterişli burun kemeri hafif çıkıntılı ya da eğiktir.

Bu Avrupalı burun genellikle güçlü kişilerde görülür. Romalı burnu taşıyan ünlüler arasında Ryan Gosling ve Tom Cruise gösterilebilir. Dünya nüfusunun yüzde 9’u Romalı burnu taşımaktadır.

 

EĞRİ BURUN

Bu burun tipi, dipte az ya da çok bir eğrilikle beraber kırık bir dış görünüşe sahiptir. Burun estetiği (rinoplasti) için en çok talep bu tipte burnu olan kişilerden gelmektedir. Cerrahlar için bu kırık görüntüyü düzeltmek, genişletme ve inceltmeye göre nispeten basit bir işlemdir (hatta bazen bıçak kullanmadan en az müdahale ile işlem tamamlanabilir). Gençlik yıllarında Barbra Streisand’ın burnunda da göze çarpan bir eğrilik vardı, ancak daha sonra rinoplasti ile bunu düzelttirdi.

 

HOKKA BURUN

Kimi zaman, Aktris Helen Mirren’in burnuna atfen “Mirren” olarak da adlandırılır. Keskin hatlı, ince ve sivri bir görünüme sahiptir. “Mirren”, küçük, düzgün ve eğimli siluet, hafif kalkık bir burun ucu ile son bulur.

Daha yumuşak ve yuvarlak hatlı ''ünlü burnu''ndan keskin görünüşü ile ayrılır.

 

KARTAL BURUN

Burun kemeri göze çarpacak şekilde önde ve eğridir, adını kartal ve diğer yırtıcı kuşların eğik gagasından alır. Kartal burnu, gaga burun ya da şahin burnu diye de bilinir ve güçlü profili olan yüzlere dikkate değer bir özellik katar.

Adrien Brody, Barbra Streisand'ın da aralarında bulunduğu bazı ünlüler kartal burunları ile tanınırlar. İnsanların yüzde 4.9’u kartal burunludur.

 

YUNAN BURNU

“Düz burun” olarak da adlandırılan bu burun tipi, çarpık burunlu bizlerin büyük kıskançlığını da çeker diyebiliriz. Bu tür burunlar dikkate değer biçimde düzgün burun köprüsü ile göze çarpar. Hiçbir çıkıntı, girinti, çarpıklık bulunmaz ve adını yüzyıllarca önce yapılmış Yunan tanrılarının kusursuz biçimde düzgün olan heykellerindeki burunlardan alırlar.

Yunan burnuna sahip bir ünlü olarak Jennifer Aniston’ı gösterebiliriz. Baba tarafından ikinci nesil Yunanlı olan Jennifer Aniston’ın babası Yunan asıllı aktör John Aniston da taşıdığı Yunan burnu ile dikkat çekmektedir. Prenses Kate Middleton da Yunan burnu için iyi bir örnektir. İnsanların sadece yüzde 3’ünde Yunan burnu bulunmaktadır. 

 

NÜBYAN BURNU (KUZEY AFRİKALI BURNU)

Uzun bir burun kemiği ve genişçe burun kanatlar Nübyan burnu olarak adlandırılır ve genellikle bu tip buruna Afrika kökenlilerde rastlanır. Nübyan burnu olan kişiler, burun kanatlarını daralttırmak için  plastik cerrahiye başvurmaktadırlar.

Nübyan tipi burunların düzeltilmesi gerektiğini düşünsek de Beyonce, Gabrielle Union ve Michael Ealy gibi iyi görünen ünlülerin bu tip buruna sahip olduklarını da unutmamak gerekir.

 

DOĞU ASYA BURNU

Ülkeden ülkeye değişse de Doğu Asya burnu, küt uçlu, ince ve düz şekli ile ayırt edilir ve Doğu Asya ülkelerinden gelen kişilerde en yaygın görülen burun tipidir. Estetik cerrahiye başvuran çoğu Asyalı, yüzün geri kalan kısmı ile uyum içinde olacak biçimde burnun genişletilmesini talep etmektedir.

Diğer yandan geniş ve yaygın burnu olan pek çok kişi de burunlarının daha Doğu Asyalı bir görünüm kazanması için cerrahlara başvurmaktadır.

 

NIXON BURNU

ABD’nin 37. Başkanı Nixon’ın burnunun ikonik özelliklerini taşıdığı için adını ondan alan bu burun şekli, en az rastlanan burun tipidir.

Bu çıkıntılı burun tipi, ucu genişleyerek aşağı doğru kıvrılan düz bir burun kemiği ile ayırt edilir. Nüfusun yüzde birinden daha az bir bölümünde Nixon burnu olduğu belirtilmektedir.

 

SOĞAN TİPİ BURUN

Nüfusun yüzde 0.5’inden az bir bölümü, yuvarlak eğimli ucu ile öne doğru  soğanımsı bir görünümü olan, burun ucunda yuvarlak bir siluete sahip burun tipine sahiptir.

Bu tip buruna sahip en ünlü kişilere örnek olarak Bill Clinton ve Avustralyalı aktör Leo McKern sayılabilir. Bu soğan şeklindeki burun genellikle karikatür ve çizgi filmlerde abartılı şekilde kullanılır.

 

KARMA TİPTE BURUNLAR

Teknik olarak başlı başına özel bir şekli olmasa da karma tipte burun, çeşitli burun tiplerinden farklı özellikleri bir arada eşsiz bir siluet altında toplar. Dikkatinizi çekmiştir, bazı ünlüler burun tipleri anlatılırken iki farklı grupta yer almaktadır. Bu da zengin ve bilinen burun şekillerini tek bir kategoriye yerleştirmenin gerekli olmadığını göstermektedir.

Örneğin Barbra Streisand, rinoplastiden önce eğri burun ile kartal burnun bir arada bulunduğu insanlar için iyi bir örnektir. Karma tipte burnu olan insanlar kar tanesi gibidir, aynısından bir tane daha bulmak imkansıza yakındır.

 

ETLİ BURUN

Tipik bir şekilde etli burun, geniş, öne doğru çıkmış görünümü ile anlaşılır. Kemikli değil de etli yağlı bir yapısı varsa, sevimli bile görünebilirler. Albert Einstein’ın yanı sıra Prens Philip ve Mark Rufalo gibi aralarında oyuncuların  da olduğu pek çok ünlü de etli buruna sahiptir.

 

EN ÇOK TERCİH EDİLEN BURUN TİPLERİ

Romalı burnu, kalkık burun ve Yunan burnu plastik cerrahi işlemleri içinde en çok istenen burun tipleridir.

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak