Tarih : 07.09.2019 - 11:25

Burun estetik ameliyatına ne kadar hazırsınız?

Burun estetiği, tüm dünyada ve ülkemizde estetik ameliyatlar arasında en sık gerçekleştilenler arasında yer alıyor. Yüzün ifadesini ve güzelliğini çok etkilediği için, iyi yapılmış bir burun ameliyatının hem sağlık hem de estetik açıdan katkısı büyük.

Burun estetik ameliyatına ne kadar hazırsınız?

Her estetik uygulamada olduğu gibi burun estetiğinde de doğru bilinen yanlışlar nedeniyle estetiği yaptırmak isteyen kişilerin çoğu korkuyor. Bu gibi durumlarda kulaktan dolma bilgiler yerine uzman bir doktordan bilgi alınması en sağlıklı olanı. Burun estetiği ameliyatlarında hedef, doğal ve yüzle uyumlu ama farkındalık yaratan görünüm ve nefesle gelen güzellik olduğunu açıklayan Operatör Doktor Abdülkadir Göksel, Rinoplasti(Burun Estetiğinde) güzellik olgusu farklı yaş grupları, farklı  kültürel değerler ve sosyal gruplara göre değiştiğinin belirterek, burun estetiği ile ilgili en sık karşılaştıkları sorularla ilgili şunları söylüyor.

 

-. Burun estetiği operasyonu ağrılı bir operasyon mudur?

Ameliyat esnasında siz anestezinin etkisinde olacağınızdan, operasyon süresince herhangi bir acı hissedilmez. İlk bir kaç gün tüm hastalara ağrı kesici verilir. Genelde ağrı kesici ilaç kullanmayı gerektirecek kadar ağrı şikayeti yaşanmazken, nadiren de olsa ilk gece için daha sert bir ağrı kesici kullanmak isteyen de çıkabilir. Rastladığım en yaygın şikayet, operasyon gecesi burundan nefes almada zorlanmadır. İlk gece yerleştirdiğimiz burun içi pansumanları sonraki gün çıkardığınızda daha rahat nefes almaya başlanır. Ameliyat sonrası muayeneye gelen hastalarımızın çoğu, hafta boyunca herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirtir.

 

- Burun estetiği operasyonunun komplikasyonları ya da riskleri var mıdır?

Her cerrahi operasyonda belli bir miktar risk ve komplikasyon potansiyeli vardır. Cerrahınızın görevi bunları öngörmek ve sizi bilgilendirmek. Ben genellikle hastalarımı enfeksiyon ve kanama riskine karşı bilgilendiririm. Her ne kadar burun estetiği operasyonu sonrası aşırı kanama çok çok nadir görülse de, benim görevim hastalarımı bu olasılıktan haberdar etmek. Eğer böyle bir durum meydana gelirse, operasyondan hemen sonraki bir kaç saat içinde oluşacak. Bu durumda kişi endişelenmemeli, hemen doktorunu durumdan haberdar etmeli.

 

- Açık teknik mi Kapalı Teknik mi?

Açık ve kapalı teknik olarak iki ayrı şekilde yapılan burun estetiği ameliyatlarında; açık rinoplasti tekniği ile burun kıkırdak ve kemik yapıları daha ayrıntılı şekillendirilebilir. Özellikle burun uç kısmında problemi olan kişilerde açık teknik burun ameliyatı kullanılması daha uygun. Kapalı teknik rinoplastide ise; burun şekillendirilirken tüm kesiler burun içerisine gizlendiği için burunda dıştan görünen bir iz kalmamaktadır. Bu teknik burunda ciddi bir şekil bozukluğu yoksa tercih edilir. Günümüz doktorları arasında bu iki yöntemin faydaları ve zararları konusunda fikir ayrılıkları yaşansa da, ben hastalarımın ihtiyaçları doğrultusunda kullanacağım tekniğe karar vermenin daha doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmekteyim.

 

-Burun estetiği operasyonu sonrasında belirgin ameliyat izlerim olacak mı?

Cilt üzerinde açılan her kesik, bir iz bırakır. “Ameliyat izi” denince akla büyük, çirkin dikişler gelir. Ancak estetik burun operasyonlarında açılan kesikler ve dikişler çok daha kontrollü bir şekilde yapıldığından, gözle görülmeleri çok zordur. Açık burun operasyonlarında burnun tabanında küçük bir dikiş izi kalır. Endonazal, yani kapalı operasyonlarda ise kesikler zaten burnun içinde olduğundan bütün izler de içeride kalır. Açık operasyon yapmamızı gerektiren bir durum olursa bunu önceden hastamızla paylaşır, onu bilgilendiririz.

 

-Burun estetiği operasyonum esnasında uyuyor mu olacağım?

Evet. Burun estetiği operasyonları genel anestezi ile yapılır. Genellikle ameliyat 2-3 saat sürer.

 

-Ameliyattan sonra takılan atel ne kadar zaman sonra çıkarılacak?

Burnunuzun dışına takacağımız hafif metal atel, operasyondan yaklaşık bir hafta sonra çıkarılacaktır

 

-Ne zaman rahat nefes alabilirim?

Ameliyattan hemen sonra burun içerisine yerleştirdiğimiz ince silikon tabaka sayesinde nefes alabilirsiniz. Hastalarımıza operasyondan sonraki hafta boyunca sümkürmemeyi öneriyoruz. Birinci haftadan sonra burnunuzu tuzlu suyla çalkalayarak temizlemeye ve hafifçe sümkürmeye başlayabilirsiniz. Bu ilerleyen vakitlerde de içeride oluşan kabukların temizlenmesini, daha rahat nefes alıp verebilmenizi sağlayacak.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak