Tarih : 02.12.2017 - 14:46

Bu ne rezalet?

Gerçi "al birini çal öbürü"ne ama 200 metrelik bir kaldırımı anlatıp kaldırımların durumunu anlatalım. Belki belediye okur da ilgilenir! 200 metrelik bir mesafe kaldırımdan çok, sütre ya da Diyarbakı'da kazılan hendeklere benziyor çünkü!

Bu ne rezalet?

Bizim mahalledeki kaldırımların pürmelalini, bir örnek vererek anlatacağım size. Hepsi birbirine benziyor. Dolayısıyla birini anlatmakla, diğerleri de anlatılmış olurum.

Size anlatacağım kaldırım, 200 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğinde bir kaldırım. Genişlik bakımından ender kaldırımlardan biri aslında ama gel gör ki; üzerinden yaya geçmesi neredeyse imkânsız! 200 metrelik kaldırımın üzerine park etmiş irili ufaklı 13 araç saydım. Kimi dikine durmuş, kimi boyuna. Hâl böyle olunca 200 metre mesafenin tamamını kaldırımda yürüyemedim!

Yol meyilli bir yol. Dolayısıyla kaldırımda meyilli… Kaldırım üç yerden kırılmış ve işyerlerine yol verilmiş. Kaldırım meyilli ama açılan yol düz. Bu da kaldırımın peynir kalıbı gibi kesilmesini gerektirmiş! Dikkat etmediğiniz takdirde yüksekliği 20 santimden fazla o kırığa (basamağa) düşer ayağınızı kırarsınız! Üç geçitte de durum aynı.

Bir de kaldırım taşları meselesi var. Arnavut kaldırımı türü küçük taşlar döşenmiş ama kimi çıkmış bu taşların, kimi sağa sola dağılmış. “Onlara takılmadan yürüdüm” diyene ödül verilse hakkıdır.

Bendeniz yürümekte zorlandım. Hele bir de elinde eşya taşıyan ya da sırtında yük olan kişinin durumunu düşünün; asla mümkün olmaz!

Kadın, çocuk, yaşlı; onları zikretmiyorum bile!

Hele engelliler. Onları hiç saymıyorum; utanç vesikası! Birkaç engellinin o yolu (dikkat edin: Kaldırım demiyorum) kullandığını biliyorum. Ne can güvenliği var ne yol emniyeti!

 

Ağızlarını açtıklarında “Konya’ya deniz getireceklerini” söylüyorlar ama “200 metre kaldırımı yapmaktan” acizler!..

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak