Tarih : 14.12.2017 - 21:52

Çeviri İşletmeleri Derneği, Avrupa Birliğine girdi

Çeviri İşletmeleri Derneği, Avrupa Birliğine girdi Çeviri İşletmeleri Derneği (ÇİD), Türkiye'yi temsilen Avrupa Çeviri İşletmeleri Birliği (EUATC)'ne üye olarak kabul edildi.

Çeviri İşletmeleri Derneği, Avrupa Birliğine girdi

Sözkonusu kurum, AB üyesi her ülkeden sektörü temsilen sadece bir sivil toplum kuruluşunu kabul ediyor. Türkiye’yi temsilen başvuruda bulunan ÇİD, geçtiğimiz günlerde EUATC tarafından üyeliğe kabul edildi.

 

Türkiye’de çeviri alanında bir kalite standardı oluşturmayı ve çeviri sektörünün sağlıklı bir şekilde gelişmesini teşvik etmek üzere kurulan Çeviri İşletmeleri Derneği, ülkemizde faaliyet gösteren çeviri işletmelerini dünya pazarlarına açmak ve bu pazarlarda tutunmak kaydı ile Türkiye'yi çeviri ve yerelleştirme üssü konumuna getirmeyi hedefliyor. Çeviri işletmeleri arasındaki diyaloğu ve iletişimi iyileştirerek, etik mesleki değerlerin yerleşmesine katkıda bulunuyor. Ayrıca yeni çevirmenlere ve yeni işletmelere yol göstererek, tüketici bilincini artırmaya yönelik çalışmalar yürütüyor.

 

Çeviri İşletmeleri Derneği Başkanı Rafet Saltık’ın verdiği bilgiye göre; halen 60'dan fazla üyesi bulunan dernek;"Yeniden İpek Yolu", "Ses Ver Türkiye", "Akademi-Sektör İşbirliği Programı“, "Yönetici Okulu" ve "İş Ortaklığı Programı" gibi önemli projelere imza atarak çeviri ürününe, üyelerine ve topluma değer katmaktadır.

 

Ayrıca çeviri işletmelerinin sanayi ve ticaret piyasalarının talep ettiği çeviri hizmetlerini daha yüksek nitelikte sunmasına zemin hazırlamakta, üyelerine bu konuda eğitim, seminer ve toplantılarla tam destek sağlamaktadır.

ÇİD'in, 19 Aralık 2017 Salı günü, saat 10.00 – 12.00 arasında Taksim Point Hotel'de düzenleyeceği kahvaltılı sunumda konuyu basın kuruluşlarıyla paylaşacağı bildirildi.

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak