Tarih : 16.04.2019 - 12:52

Pera Film’de Çin sinemasından ödüllü yapımlar

Pera Film, Pera Müzesi’nde devam eden Mürekkepten sergisi kapsamında Çin sinemasından önemli yapımları perdeye taşıyor. Çin Sineması Zamanı programı ile 2018 South by Southwest Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü alan Halkın Arzu Cumhuriyeti, Locarno Film Festivali’nde FIPRESCI ödülü alan Yusufçuk Gözleri ve bu yıl Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alan Ay’a Havlayan Köpek, Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşuyor.  

Pera Film’de Çin sinemasından ödüllü yapımlar

Pera Film, sinemaseverleri Çin sinemasında bir yolculuğa davet ediyor. Çin Sineması Zamanı başlığı taşıyan program, Çin sinemasının son dönem örnekleri ile Çin hakkında yapılan filmleri bir araya getiriyor. Pera Müzesi’nde devam eden Mürekkepten sergisinin izlerini sürdüğü coğrafyaya içeriden bir bakış niteliği taşıyan program, işitsel, arşivsel ve kişisel alanlara eğilen beş yapımı sinemaseverlerle buluşturuyor. Programda, Çin güncel sinemasının önemli yönetmenlerinden Jia Zhang Ke’nin Dağlar Uzaklaştığında; Wang Bing’in Acı Para; Yi Cui’nin Gölgelerin; Hao Wu’nun Halkın Arzu Cumhuriyeti ve Xiang Zi’nin Ay’a Havlayan Köpek’i gösteriliyor. Film programı kapsamında ayrıca Mürekkepten sergisi sanatçılarından Xu Bing’in  çağdaş Çin’i yorumladığıYusufçuk Gözleri izlenime sunuluyor.

 

Ödüllü yapımlar ilk kez Türkiye’de!

Çin Sineması Zamanıfilm programı kapsamında gösterime giren ilk filmDağlar Uzaklaştığında, yönetmen Zhang-Ke Jia’nın bir ailenin 26 yıllık hikayesinden yola çıkarak, Çin’in hızlı modernleşme sürecine bakışını yansıtıyor. Yönetmen Wang Bing’in Çin’in doğusunda, hızlı gelişen sanayi şehri Huzhou’da geçen filmi Acı Para,buraya göç etmiş işçilerin günlük yaşamlarından kesitler sunuyor. Gölgelerin,gölge oyunu sanatının köylerdeki minik doğaçlama tiyatrolarda hala canlı tutulduğu Çin’in kuzeybatısında, gezici bir tiyatro kumpanyasının öyküsüne odaklanıyor.

 

Pera Müzesi’nde devam eden Mürekkepten  sergisinde Arka Plan Hikayesi: Yaz Dağları başlıklı yerleştirme ile yer alan sanatçı ve yönetmen Xu Bing, Çin Sineması Zamanıprogramına Yusufçuk Gözleri ile dahil oluyor. Locarno Film Festivali’nden FIPRESCI ödülü yanısıra özel mansiyon ödülleri sahibi bu filmde Xu Bing, medya kültürünü ele alırken, çağdaş Çin’e yeni bir bakış getiriyor.  Yönetmenliğini Hao Wu’nun yaptığıHalkın Arzu Cumhuriyeti,şöhret ve servet arayışı ekseninde, insanların internet ortamındaki ilişkileri üzerine gerçek hayattan bir kesit sunuyor. 2018 South by Southwest Film Festivali’nde belgesel kategorisinden Büyük Jüri Ödülü’nü alan film, “sanal ilişkiler gerçek hayattaki insan bağlantılarının yerini alabilir mi?” sorusuna yanıt arıyor. Bu yıl Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alan yönetmen Xiang Zi imzalı Ay’a Havlayan Köpekise,bastırılmış arzuları, evliliğin toplumsal önemini ve Çin’deki varlıklı bir aile evinin içerisindeki soğukluğu ekrana taşıyor.

 

Gösterim Programı

Çin Sineması Zamanı

19 Nisan - 25 Mayıs 2019

 

19 Nisan Cuma 

19.00     Halkın Arzu Cumhuriyeti (95’)

                People's Republic of Desire

21.00     Ay’a Havlayan Köpek (107’)

                A Dog Barking at the Moon

 

21 Nisan Pazar

16.00     Acı Para (152’)

Bitter Money

 

3 Mayıs Cuma

21.00     Halkın Arzu Cumhuriyeti (95’)

                People's Republic of Desire

 

4 Mayıs Cumartesi

16.00     Dağlar Uzaklaştığında (126’)

Mountains May Depart

 

5 Mayıs Pazar

15.00     Gölgelerin (80’)

Of Shadows

 

7 Mayıs Salı

19.00     Yusufçuk Gözleri (81’)

Dragonfly Eyes

 

9 Mayıs Perşembe

19.00     Acı Para (152’)

Bitter Money

 

12 Mayıs Pazar

16.00     Gölgelerin (80’)

Of Shadows 

 

16 Mayıs Perşembe

19.00     Ay’a Havlayan Köpek (107’)

                A Dog Barking at the Moon

 

17 Mayıs Cuma

19.00     Yusufçuk Gözleri (81’)

Dragonfly Eyes

 

25 Mayıs Cumartesi

16.00     Dağlar Uzaklaştığında (126’)

Mountains May Depart


 

 

Film Detayları:

19 Nisan - 25 Mayıs 2019

 

Dağlar Uzaklaştığında

Mountains May Depart

 

Yönetmen: Zhang-Ke Jia

Oyuncular: Zhao Tao, Zhang Yi, Liang Jindong, Dong Zijian, Sylvia Chang

Çin, Japonya, Fransa, 2015, 126', renkli  

Mandarin, İngilizce; Türkçe altyazılı  

 

Çin, 1999. Çocukluk arkadaşları Liangzi ile Zhang, şehrin güzel kızı Tao’ya aşıktır. Tao ise daha varlıklı olan Zhang ile evlenmeyi tercih eder. Dollar adını verdikleri bir çocukları olur… Film, baş döndürücü bir hızla değişen bir toplumda, Çin’den Avustralya’ya uzanan bir coğrafyada bir ailenin iki neslinin yaşamları, aşkları, umutları ve düş kırıklıklarına odaklanıyor. Yönetmen Jia Zhang Ke bu samimi masalda, bir ailenin 26 yıllık hikayesinden, Çin’in hızlı modernleşme sürecine bir pencere açıyor.

 

Acı Para

Bitter Money

 

Yönetmen: Wang Bing

Çin, Fransa, 2016, 152’, renkli  

Mandarin; Türkçe altyazılı  

 

Çin’in doğusunda, hızlı gelişen sanayi şehri Huzhou’da geçen Acı Para, daha yüksek ücretler için buraya göç etmiş işçilerin günlük yaşamlarından kesitler sunuyor. Filmin adı, Huzhou’da halk arasında kullanılan bir ifadeden geliyor ve para kazanmak için evden uzakta yaşamanın ve fabrikalardaki acımasız çalışma şartlarına tahammül etmenin zorlukları anlamına geliyor. Ergenlik dönemindeki bir kızın şehre gitmek üzere köyden ayrılması ile başlayan ve bir üretim bandının sonu ile biten film, saadet zincirlerinin yarattığı şiddet ve baskının trajik dalgalanma etkisini ve şehirdeki sanayileşme furyasının insanlık dışı sistemlerini gözler önüne seriyor. Wang Bing’in sarsılmayan bakışından, kendilerinden çok daha kuvvetli güçler tarafından harap edilen ve günlük yaşamın zorlu yollarında çamura saplanan, çoğu ilk gençlik yaşlarında olan insanların yaşadıkları hissedilebiliyor.

 

Ay’a Havlayan Köpek

A Dog Barking at the Moon

 

Yönetmen: Xiang Zi

Oyuncular: Nan Ji, Naren Hua, Zhang Xinyue, Wu Renyuan, Thomas Fiquet

Çin, İspanya, 2019, 107’, renkli  

Mandarin; Türkçe altyazılı  

 

Yönetmen Xiang Zi, aynı anda farklı dönemlerde yaşanan hikayelerin yer aldığı bu karmaşık aile destanını ustalıkla dokuyor. Öngörmesi zor boyutlarda bir suskunluk güncesi, özenle bir araya getirilmiş, yer yer gerçeküstü görüntüler eşliğinde gözler önüne seriliyor. Bu film, bastırılmış arzuları, evliliğin toplumsal önemini ve Çin’deki varlıklı bir aile evinin içerisindeki soğukluğu ekrana taşıyor.

 

  

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak