Tarih : 04.04.2019 - 10:27

Türkiye kültür zenginliklerini fuara taşıyor

Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı, Heritage İstanbul için basın toplantısı yapıldı. Geçmişe gelecek  sağlamak, ülkemizin tarih ve sanat varlığını korumak, saklamak ve gelecek yıllara aktarmak amacıyla düzenlenen Heritage İstanbul basın toplantısında, kültür endüstrisinin gelişimine dikkat çekildi.

Türkiye kültür zenginliklerini fuara taşıyor

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Kütüphanesinde yapılan basın toplantısında konuşan Heritage İstanbul Proje Yaratıcısı ve YöneticisiOsman Murat Akan,  Kültür endüstrisinin buluşma noktası olmayı hedeflediklerini, konferansın uluslararası katılımla gerçekleşeğini, kültürel miras sohbetleri ve atölye çalışmaları ile tarihi, sanatsal ve kültürel mirasımızı, gelecek nesillere taşımayı istediklerini söyledi. Kültürel mirasın korunmasında, kültür iletişiminin artmasında özel sektörlerin desteğinin önemine değinen ve Heritage İstanbul’un ana sponsoru olan Anadolu Kültürel Girişimcilik İcra Kurulu Başkanı İbrahim Halil Korkmaz kültüre desteğin artarak devam etmesi turizmin gelişimine  önemli bir katkıdır dedi.Doğuş Grubu'nun ''Doğuş’tan iyi bir gelecek'' vizyonu ile Göbeklitepe’ye desteğin önemine değinen Doğuş Holding Sanat Danışmanı Çağla Saraç,  Türkiye’nin birçok kültür değeri olduğunun altını çizerek, özel sektörü değerlerimizi tüm dünyaya tanıtmak, yeni kuşaklara ilham vermek amacıyla bir iz bırakmaya davet etti. Arkeolog Nezih Başgelen, konferansta Göbeklitepe paneli yapacaklarını, Göbeklitepe'nin emsalsizliği ile bilim insanlarının olduğu kadar bulunduğu toprakların insanlarını da etkileyen ve haklı olarak gururlandıran eşsiz bir değer olduğunu, tüm kültür değerlerimizin topluma iyi anlatılması gerektiğinin altını çizdi.

 

TG Expo Genel Müdür Yardımcısı Nergis Büyükkınacı ise, Heritage projeleri arasında Suudi Arabistan, İskenderiye ve Türki Cumhuriyetlerinin bulunduğunu, Heritage İstanbul’dan sonra sanatın, kültürün ve dünya müzeciliğinin yeni başkenti Abu Dhabi’de, Heritage Middle East’i düzenleyeceklerini söyledi.

Sektörün en büyük buluşması olan Heritage İstanbul 2019 Fuarına, 100’e yakın konuşmacı, 15 ülkeden 50, toplamda 200’e yakın firma katılımcı oluyor ve yaklaşık 10 bin ziyaretçi bekleniyor.

 

İtalyan Kültür Bakanlığı Bir Pavillion İle Fuara Milli Katılım Sağlıyor

İtalya’nın önde gelen restorasyon şirketleri, İtalyan Restorasyon Birliği Assorestauro çatısı altında, Heritage İstanbul’a katılıyor. Dünya kültür mirasına restorasyon alanında önemli katkılarda bulunan İtalya, uzun yıllara dayanan bilgi birikimini katılımcılarla paylaşacak.

 

2023 Kültür Mirası Hedefleri

Kültür harcamalarının geçen yıl  %19,4 artarak, 44 milyar 75 milyon 130 bin TL olduğu ülkemizde, kültür endüstrisi büyüyor ve 2023 Kültür mirası hedefleri arasında, 200 yeni müze açmak ve 1000’e yakın restorasyon çalışması yer alıyor.

 

Heritage İstanbul Nerede ve Ne Zaman Yapılıyor?

Ülkelerin kültür varlığı zenginliklerine göre açık ara lider konumda bulunan Türkiye’de, kültür endüstrisi gelişiyor. Sektörün konuşulduğu, kültürel hedeflerin paylaşıldığı, dünyada ki örneklerin anlatıldığı, Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri fuarı Heritage İstanbul  11 -13 Nisan’19 tarihleri arasında yapılıyor.  TG Expo tarafından organize edilen Heritage İstanbul, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür A.Ş’nin desteği ile Anadolu Kültürel Girişimcilik Ana Sponsorluğunda Hilton İstanbul Convention & Exhibition Center’de gerçekleşiyor.

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak