Tarih : 01.03.2018 - 14:56

İmplant diş tedavisi hakkında bilmediklerimiz

Eksik dişlerin tamamlanması için günümüzde bir çok yeni yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem ve seçeneklerin arasında yaygın olarak kabul edilen ve başarı oranlarının en yüksek olduğu yöntem, implant diş olarak karşımıza çıkar. İmplantlar çoğunlukla titanyum malzemeden üretilir ve ilgili alana uzman bir hekim tarafından cerrahi işlemlerle yerleştirilir. Vidaya benzeyen yapay diş kökü diş çene kemiğine yerleştirilir ve diş kökü olarak yerini alır.

İmplant diş tedavisi hakkında bilmediklerimiz
İmplant tedavisinin süresi, hastadan hastaya değişmektedir. Bu süreyi belirleyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:
 • Hastanın diş sağlının durumu,
 • Cerrahi işlemde alınacak diş sayısı,
 • Dişlerin türü ve bulunduğu bölge
 • İmplant öncesi diş çekiminin gerekip gerekmediği
 • İmplant uygulanan bölgedeki kemik oranı olarak sıralanabilir.
Yukarıda sayılan faktörler, tedavi süresince diş hekimini ne kadar sıklıkla ziyaret etmeniz gerektiğini, iyileşme süresini de etkilemektedir. 
 
 
İmplant Diş Ağrılı mı? 
 
 
Her cerrahi yöntemde olduğu gibi çeşitli durumlarda rahatsızlık hissetmek normaldir. Ancak lokal anestezi ya da sedasyon yöntemleri tercih edildiğinde prosedür aşamasında herhangi bir rahatsız, ağrı ya da acı duyulmaz. Çoğu hastanın tedavi beklentilerine göre tedavinin oldukça rahat geçtiği bildirilmektedir.  Diş hekimi , implant diş tedavisinden sonra oluşabilecek ağrıları önlemek adına ilaç reçete edecektir. 
 
İmplant Tedavisinden önce hazırlık yapmam gerekir mi? 
 
Diş hekimi, implant diş işleminden önce bazı talimatlar verebilir.
Bu talimatlardan bazıları:
 • Anti bakteriyel garga ile ağız çalkalamak,
 • Tedbir amaçlı olarak ameliyattan önce antibiyotik kullanımına başlamak,
 • Şayet sedasyon damardan verilecekse, hasta uyulmaz. Bu sayede hasta ameliyat günü iyi bir kahvaltı edebilir. Ancak, diğer anestezi yöntemleri uygulanacaksa, hastanın sekiz saat öncesinden yemek yemeyi kesmesi gerekir. Diş hekimi bu konuda gerekli bilgileri verecektir.
 • Eğer ağızdan/damardan sedasyon yöntemini seçtiyseniz sizi randevuya getirmek ve eve götürmek için birisini ayarlamak gerekir.
 İmplant tedavisi sonrası 
 
Ağız içinde tedaviden sonra yumuşak dokularda ve diş etlerinde bazı küçük/büyük morluklar ve şişlikler olması normal karşılanmaktadır. Ancak çoğunlukla eğer bir rahatsızlık varsa sıradan bir ağrı kesici tedavisi ağrıyı kontrol etmek için yeterli olacaktır.

  Yorum Ekle

  Ad soyad

  Ceynak