Tarih : 12.10.2017 - 19:43

  12 Ekim 2017 Perşembe Türkiye Gündemi

Türkiye 12 Ekim 2017 Perşembe gününe Vize Krizi ile girdi. Dün her ne kadar tansiyon düşmüş gibi idiyse de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla gerilim yine tırmandı… Erdoğan ayrıca CHP ile polemiğe girdi… Yeni Üniversite Giriş Sınavı açıklandı… MHP Grup Başkan Vekili “Tam bir rezalet” ifadesini kullandı yeni sınav sistemi için…

   12 Ekim 2017 Perşembe Türkiye Gündemi

12 Ekim 2017 Perşembe Türkiye Gündemi; özetle şöyleydi:

1)      Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen “Valiler Toplantısı”nda konuştu. ABD Büyükelçisi John Bass hakkındaki iddiasını tekrarlayan Erdoğan, çok ağır sözler sarf ettiği konuşmasında “Koskoca Amerika’yı bir büyükelçi yönetiyorsa yazıklar olsun! Çünkü bu takınılan tavır, aslında budur” ifadesini kullandı. “ABD Türk milletine diz çöktürmek istiyor” diyen Erdoğan, ABD’ye seslenerek; “Size muhtaç değiliz” dedi.

Erdoğan, Polis Teşkilatının kullandığı SIG Sauer silahlarının bundan böyle ABD üretimi silah satın alınmaması talimatı verdi.

2)      Erdoğan, Obama’yı suçlayıp “Eski yönetim Trump yönetimine tuzak kurdu” iddiasında bulundu.

3)      Erdoğan’ın gündeminde CHP de vardı. CHP’nin vize krizinin 50 milyar lira maliyeti olduğu yönündeki iddiası hakkında “Bu rakamı nasıl bulmuşlar” diye soran Erdoğan, “Mesele vatansa, gerisi teferruat” ifadesini kullandı.

4)      Kemal Kılıçdaroğlu anında cevap verdi bu soruya: “Dolardaki bir kuruş artışın maliyetini çıkarsın, bu kadar basit!”

Erdoğan – Kılıçdaroğlu arasındaki tartışma “Vize Krizi Maliyeti” polemiği ile sınırlı kalmadı. Erdoğan, Ecevit – Clincton görüşmesi ile ilgili “Zaten bunlar af edersin gider” demiş ve şu ifadeyi kullanmamıştı: “Clincton poposunu tırabzana dayıyor, o da onun karşısında el pençe duruyor. Tabii bu dönemler geride kaldı. Öyle el pençe duruş yok. Biz dik dururuz. Karşımızdaki kimse biz de oyuz.”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın bu sözlerine tepki gösterip “Ecevit’le uğraşma! Neden onunla uğraşıyorsun? Onun milliyetçiliği Kıbrıs dağlarında yazılıdır. Sen kim oluyorsun da Ecevit’in milliyetçiliğini sorguluyorsun” ifadesini kullandı.

5)      Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, vize krizinin çıkmasına neden olan Metin Topuz’un yarın avukatıyla görüşeceğini bildirdi. Gül, ABD Büyükelçisi Bass’ın “Avukatıyla görüşemiyor” açıklamasını şöyle cevapladı: “Avukatıyla görüşme talebi olmadığı için görüşmedi.”

6)      ABD’den önümüzdeki hafta bir heyetin gelmesi ve bu heyetin Türk yetkililer ile karşılıklı görüşme yapması bekleniyor.

7)      Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Vize krizi bir günde aşılabilecek bir meseledir” ifadesini kullandı.

8)      Yeni Üniversite sınav sistemi açıklandı. MHP Grup Başkanı Erhan Usta yeni sınav sistemi için “Tam bir rezalet” ifadesini kullandı.

9)    Türk askeri İdlib'e girdi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Erdoğan bir ay önce AB’ye de “Size muhtaç değiliz” diye seslenmişti; şimdi de aynı şeyi ABD’ye söyledi. Bu açıklama tam bir rest çekme tavrı. Türkiye’nin AB ve ABD ile restleşmesinin ne gereği var ki?. Hâl böyle iken bu restleşmenin “Fare dağa küsmüş, dağın haberi olmamış” durumunu hatırlatmaktan öte bir faydası olmaz.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün Metin Topuz’un önümüzdeki hafta görüşeceğini bildirmesi, ABD Heyeti’nin geliyor olması tansiyonu düşürücü eylemler ama Erdoğan’ın “Suçlu büyükelçi” demesi işleri karıştırdı. ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert daha dün “Büyükelçimizle gurur duyuyoruz. Karar Beyaz Saray ve Bakanlığımızın koordinasyonu ile alındı” diye açıklama yaptı. Buna rağmen “Koskoca Amerika’yı bir büyükelçi yönetiyor” demenin diplomasi dilinde herhangi bir karşılığı da yok, anlamı da yok!..

CHP’nin “Vize Krizi’nin maliyeti 50 milyar lira” şeklinde açıklama yapması siyasi bir açıklamaydı ama Erdoğan’ın Büyükelçi Bass hakkındaki ısrarı, o siyasi sözü ekonomik kayba dönüştürdü. Dolar, Erdoğan’ın açıklamasıyla yükseldi, Borsa düştü!

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak