Tarih : 07.08.2019 - 20:45

“MUTABAKAT SAĞLANDI” DENİYOR AMA BİLGİ YOK!

ABD ile 15 gündür süren “Serbest Bölge” ve “Fırat’ın Doğusu” ile ilgili mutabakat sağlandı. Milli Savunma Bakanlığı ile ABD Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada “orta devriyeden” söz ediliyorsa da “Güvenli Bölge” derinliği ve uzunluğu gibi konularda bilgi verilmedi. Yavuz Sondaj gemisi Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama faaliyetine başladı.

“MUTABAKAT SAĞLANDI” DENİYOR AMA BİLGİ YOK!

7 Ağustos 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

“Güvenli Bölge” kurulması hususunda mutabakat sağlandı. “Barış Koridoru” haline dönüştürülecek bölgeye, Suriyeli mültecilerin yerleştirilmesi düşünülüyor. ABD Heyeti ile 23 Temmuz’da masaya oturulmuş ve “Güvenli Bölge” ile “Fırat’ın Doğusu” konusu ele alınmıştı. O gün sonuç alınamadı. ABD Askeri Heyeti tekrar geldi ve 5-6-7 Ağustos günleri aynı konular üzerinde müzakereye devam edildi. Bugün öğle saatlerinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, devam eden görüşmeler hakkında bilgi verdi ve “Toplantıda muhataplarımızın görüşlerimize yaklaştığını memnuniyetle müşahede ettik. Toplantılar olumlu, oldukça yapıcı geçti” dedi.  Türkiye, 35 kilometre derinliği, 460 kilometre uzunluğu olan bir alanda “Güvenli Bölge” kurulmasını ve bu bölgenin TSK’nın kontrolüne terk edilmesi hususunda ısrarlı davranıyordu. ABD ise “Güvenli Bölge”nin derinliği 15, uzunluğu da 45 kilometre olan bir alanda oluşturulmasını teklif etmişti.

 

Akşam saatlerinde Milli Savunma Bakanlığı ve ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ortak yazılı açıklama yaptılar. Bu açıklamada, "Endişeleri giderecek tedbirlerin alınmasında mutabık kalındı" ifadeleri kullanıldı. “Güvenli Bölge”nin derinlik ve uzunluğuna yer verilmedi ama TSK ile ABD askerlerinin ortak devriye görevi yapmaları karara bağlandığı hususu duyuruldu.

 

Açıklama her ne kadar “mutabakat sağlandı” denilmişse de “ortak devriye” dışında mutabakat sağlanan bir şey yok! En azından ifade edilmedi. “Türkiye’de ‘Ortak Operasyon Merkezi’nin en kısa zamanda kurulmasında mutabakat sağlandığı ifade edikliyor.Bu Müşterek Harekât Merkezi'nin kurulmasıyla birlikte “Güvenli Bölge” kurulması için harekete geçileceği ve onu takip eden sürede “Güvenli Bölge”nin “Barış Koridoru” haline dönüştürülmesi de mutabakat sağlanan maddeler arasına girmiş görünüyor. Fakat “derinlik” ve “uzunluk” hakkında bilgi yok! Geçmişte de zamana terk edilen “cek”li, “cak”lı anlaşmalar imzalanmıştı. Onlara biri daha ilave edilmiş oldu.

 

Yavuz Sondaj Gemisi nihayet doğalgaz arama çalışmalarına başladı. Bin 500 metre derinliğe inildi. Hedef 3 bin 200 metre. Yavuz, 12 bin metre derinliğe kadar sondaj yapabiliyor. Güvenli Bölge” görüşmelerinde ipe un serildi. Yavuz’un yaptığı sondaj sonuç verse bari!..

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak