Tarih : 01.10.2018 - 22:42

1 Ekim 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi  

TBMM 20118 Yılı 2. Yasama Dönemi başladı. Açılış Töreni’nde konuşan Meclis Balkanı Binali Yıldırım “uzlaşma” mesajı verdi. Erdoğan ise vatandaştan “biraz daha sabır” göstermesini istedi. Elektrik ve doğalgaza zam geldi. Ticaret Bakanlığı, Ankaralı fırıncıların ekmeğe yaptığı zammı iptal etti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Mart 2019 Seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı. Fransa'nın Frank Sinatra'sı olarak tanımlanan Charles Aznavour 94 yaşında hayatını kaybetti.

1 Ekim 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi   

1 Ekim 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      MÜZAKERE EDELİM, DOĞRU İŞ YAPALIM

TBMM 2018 yılı 2. Yasama Dönemi başladı. Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın açılış törenindeki konuşmasındaki ilk mesajı uzlaşı oldu. Yıldırım şöyle dedi: “Esas olan müzakere edip görüşleri ortaya koymak ve doğruyu bulmaktır.”

 

2)      ÜLKEMİZE GECE YARISI OPERASYONU YAPILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Meclis’in 2. Yargı Dönemi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada “gece yarısı operasyonuyla ekonomimizi çökertmeye çalıştılar. Allah’ın izniyle bu saldırıyı da atlatma yolunda ilerliyoruz. Ekonomimizi yeniden dengeye kavuşturduk. Tüm çabamız yabancı sermayenin ülkemizde yatırım yapmasını sağlamaktır” dedi.

 

3)      MİLLETİMİZDEN BİRAZ DAHA SABIRLI OLMASINI İSTİYORUM

Erdoğan’ın Meclis açılış konuşmasında verdiği diğer mesaj başlıkları şöyle:

·         “Hiçbir sanayicimizi, tüccarımızı, çalışanımızı, vatandaşımızı, vicdan ve ahlak yoksunu tefecilerin, İyi günde çıkıp kötü günde ortadan kaybolan fırsatçıların insafına teslim etmeyeceğiz.”

·         “Yürütmenin tek muhatabı Cumhurbaşkanı’dır. Milli iradenin önünde engel oluşturan sistem içindeki tüm vesayet mekanizmaları artık ortadan kalkmıştır. Milletimiz gerektiğinde kimden hesap soracağını bilmektedir.” 

·         Türkiye'nin önündeki sıkıntıları ancak hep birlikte çalışıp omuz omuza verirsek açabiliriz. Yeni dönemin ruhu birlikte çalışmayı, birlikte inşayı, birlikte başarmayı gerektiriyor. Gelin Türkiye'yi birlikte hedeflerine ulaştıralım. Gelin ekonomimizi birlikte büyütelim. Gelin milletimize birlikte hizmet edelim. Bu yöndeki gayretleriniz için şimdiden size teşekkür ediyorum.”

·         “Hedefimiz, çıbanbaşı olarak gördüğümüz Kandil’i ve yeni Kandil olma yolunda ilerleyen Sincar’ı bölücü terör örgütlerinden tamamen temizlemektir.”

·         “AB ve Avrupa ülkeleri ile bazı sıkıntılar yaşandı ama hepsi düzene giriyor. “

·         “Milletimizden biraz daha sabırlı olmasını, ülkesine güvenmesini istiyoruz. En zorunu geride bıraktık. İnşallah bundan sonrası kolay olacaktır.”

·         “ABD, terör örgütleriyle karanlık ilişkileri sebebiyle yargılanan bir rahibi bahane ederek, ülkemize yaptırımlar uygulamaya kalktı. Bu çarpık anlayışla diplomasinin ve hukukun sınırları içinde mücadele etmekte kararlıyız.

·         Türkiye kimseden para talep etmiyor. Bizim tüm çabamız uluslararası sermayenin ülkemizde yatırım yapmasını sağlamak. Bunun için gereken her türlü güvenceyi veriyoruz. İnşallah en kısa sürede aramızdaki meseleleri çözüp Amerika ile yeniden siyasi ve ekonomik alanlarda stratejik ortaklık ruhuna uygun ilişkiler geliştirmeyi ümit ediyoruz.” 

 

4)      ERDOĞAN, İTTİFAK MESELESİNİ BİLAHARE GÖRÜŞECEĞİZ

Meclis Başkanı Binali Yıldırım Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri bir araya getirdi. Binali Yıldırım Meclis’teki parti liderlerini kahve içmeye davet etti. Bahçeli bu davete icabet etti, Kılıçdaroğlu ise katılmadı. İyi Parti Grup Başkanvekili Ahad Andican iştirak etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan af ve ittifak konusunda ikinci görüşmenin sinyalini verdi ve daha sonra görüşeceklerini söyledi.

 

5)      ENİS BERBEROĞLU YEMİN ETTİ

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu Meclis’te yemin etti ve resmen göreve başladı.

 

6)      İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AZİZ KOCAOĞLU: ADAY OLMAYACAĞIM

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde aday olmayacağını resmen açıkladı.

 

7)      DOĞALGAZ VE ELEKTRİĞE ZAM TOPLAMI YÜZDE 30’U BULDU

Doğalgaz ve elektrik fiyatı konut için yüzde 9, sanayi için YÜZDE 18,5 arttı.

 

8)      FRANSA’NIN FRANK SİNATRA’SI HAYATINI KAYBETTİ

Fransa'nın Frank Sinatra'sı olarak tanımlanan Charles  Aznavour 94 yaşında hayatını kaybetti. Aznavour’un annesi Adapazarı’ndan göç eden bir Ermeni aileye mensuptu.

  

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Bugün TBMM Genel Kurulu’nda, 2018 yılı 2. Yasama Yılı Açılış Töreni vardı. Törende “yasama”nın başı Meclis Başkanı Binali Yıldırım ve “yürütme”nin başı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuştu. Sizler de fark ettiniz mi bilmiyorum ama bu toplantı Erdoğan’ın “cumhur”un başı değil de “yürütme”nin başı olduğunu çok net bir şekilde ortaya koydu. Binali Yıldırım her ne kadar Erdoğan’ın “teşrifat müdürü” gibi davrandıysa da Erdoğan için “Cumhurbaşkanı” tanımlaması fazlasıyla zorlama bir ifade olmaya başladı! “Yasama”, “yürütme” ve “yargı” erklerinin üstünde olan ve tarafsızlığını bozmayan “cumhurbaşkanı” yok artık! 24 Haziran Seçimi ile birlikte o tarafsız cumhurbaşkanı gitti, onun yerine “yürütmenin başı” geldi. Bugün Meclis’te herkesin düğmesini iliklediği cumhurbaşkanı Erdoğan, tarafsız bir cumhurbaşkanı değildir ve kendisi de zaten “Yürütmenin tek muhatabı Cumhurbaşkanı’dır” ifadesiyle bunu beyan etti. Bundan sonra yapılacak olan şey, “yasamanın başı” olan kişiyi illa “cumhurun başı” olarak görmek değil, çıkarılan bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bu yanlışı düzeltmektir.  

Yeni sistem, Meclis Genel Kurulu Salonu’nda Bakanlar Kurulu sıraları kaldırdı. Bakanlar, Meclis çalışmalarını locadan takip edebilecekler. “Yürütmenin başı” olan Erdoğan’ın yeri de kabinesinin yanıdır.

Bu kavram karmaşasından dolayı “yasamanın başı” olan Meclis Başkanı Binali Yıldırım, “yürütmenin başı” olan Erdoğan’ın karşısında ezikti! Hâlbuki “yasama” ile “yürütme”nin birbirine karşı astlığı ya da üstlüğü söz konusu olamaz.

Bugünkü Meclis açılışında Erdoğan ve Yıldırım’ı temsil ettikleri makamın hakkını vermelerini, itibarını koruduklarını ve temsil ettikleri gücü birbirlerine hissettirdiklerini görmek isterdim.

Erdoğan, birçok meseleyle ilgilenmek zorunda kaldığından mıdır, yoksa çok mu yorgundur bilmiyorum ama bazı şeyleri birbirine karıştırmaya başladı. Ülkede müthiş bir kavram kargaşası yaşanıyor. Rahip Brunson olayı da bunlardan biri. Erdoğan kâh “ABD, bir papaz yüzünden müttefiki Türkiye’ye ekonomik ambargo uyguluyor” deyip ABD’yi vatandaşa şikâyet ediyor. Kâh, “Yaşananlarla Rahip Brunson’ın uzaktan yakından alâkası yok” diyor. Vatandaş tam yeni tanımlamaya alışmaya başlamıştı ki, Erdoğan, bu sefer de “ABD, terör örgütleriyle karanlık ilişkileri sebebiyle yargılanan bir rahibi bahane ederek, ülkemize yaptırımlar uygulamaya kalktı” deyiverdi.

Erdoğan’ın Meclis konuşmasını dikkatle dinledim. Kendisi 16 bakandan oluşan bir kabinenin başkanı. Erdoğan bugünkü konuşmasının önemli bir bölümünü İçişleri Bakanlığı’nın teröre karşı verdiği başarılı mücadeleye ayırdı. Ekonomi, teknoloji, Ticaret, Sağlık, Eğitim ve Dışişleri bakanlıkları da vardı. Erdoğan o bakanlıkların meselelerini dilek ve temennilerle geçiştirdi. Vatandaştan biraz daha sabır isteyerek; her şeyin kısa sürede düzeleceğini söyledi. Tesadüfe bakın ki, aynı gün elektrik ve doğalgaza 3 ay içinde yapılan zam oranı yüzde 30’u buldu. Hemen her şeye bu yüzde 30 zam yapılmışken, Ticaret Bakanlığı, Ankaralı fırıncıların ekmek zammını geri çevirdi. Erdoğan’ın istediği sabır bu mu acaba?

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak