Tarih : 10.06.2019 - 21:26

10 Haziran 2019 Pazartesi Türkiye Gündemi

Türkiye Ramazan Bayramı’ndan sonraki ilk mesai gününe hesapta olmayan bir eylemle girdi. İzlanda maçı için Keflavik Havalimanı’na inen A Milli Takım kafilesi gümrükte gereğinde fazla tutuldu ve pasaport kontrolü çileye dönüştü. İzlandalı bir fanatik futbolculara mikrofon yerine temizlik fırçası uzatma saygısızlığında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Millilere yanınızdayız” mesajını gönderdi. Cumhurbaşkanı Sözcüsü, İletişim Danışmanı, Ak Parti sözcüsü, Dışişleri Bakanı “gereğinin yapılacağını” ifade eden açıklamalarda bulundular. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “komplo” dedi. İzlanda Milli Takım Kaptanı, “Konya’da aynı muamele bize de yapılmıştı” açıklamasını yaptı.

10 Haziran 2019 Pazartesi Türkiye Gündemi

10 Haziran 2019 Pazartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      TÜRK HALKI YANINIZDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nihat Özdemir'den "Şenol Güneş hocamız ve futbolcularımız morallerini yüksek tutsunlar. Türk halkı onların yanında" mesajını teknik heyet ve takıma iletmesini istedi.

 

2)      BU SAYGISIZLIK KABUL EDİLEMEZ

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Milli Takım kafilesine İzlanda Keflavik Havalimanı’nda yaşatılan çileyi kınadı ve “Milli Takımımıza İzlanda da yapılan saygısızlık kabul edilemez ve gereği yapılacaktır” ifadesini kullandı.

 

3)      DURUMU İZLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, olayda sorumluluğu olanları kınadığını açıkladı ve durumu izlemeye devam edeceklerini söyledi.

 

4)      EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE KINIYORUZ

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “İzlanda makamlarını en güçlü şekilde kınıyoruz” dedi.

 

5)      GEREĞİNİ YAPACAĞIZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erbil’deydi. İlk açıklamasını oradan yaptı ve şu açıklamayı yaptı: “Milli Takımımızın İzlanda havaalanında maruz kaldığı muamele diplomatik teamüller bakımından da insani bakımdan da kabul edilemez. Gereğini yapacağımızdan milletimizin şüphesi olmasın.”

 

6)      İZLANDA DIŞİŞLERİ BAKANI İLE GÖRÜŞME

Daha sonra Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yapıp Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye’ye döndükten sonra İzlanda Dışişleri Bakanı ile telefon görüşmesi yapacağını bildirdi.

 

7)      İZLANDA’YA NOTA

Türk Milli Takımı’nın İzlandalı yetkililer tarafından gördüğü muameleden dolayı İzlanda’ya durumu kınayan nota verildi.

 

8)      BU BİR KOMPLODUR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, A Milli Takım’ın alın teriyle tarih yazmasını hazmedemeyenler olduğuna işaret edip şöyle dedi:  “İzlanda’da yaşanan rezaletler, sporun centilmenliğine, hoşgörü ruhuna aykırı kötü muameleler tek kelimeyle skandal ötesidir. Futbolcularımıza yönelik saldırgan tavırlar tam kabalık ve komplodur.”

 

9)      BU HAREKET MİLLİLERİMİZİ MOTİVE EDECEKTİR

Binali Yıldırım “İzlandalıların yaptığı bu hareket, çocuklarımızı, millilerimizi daha da motive edecek, hırslandıracak ve çok güzel bir başarı, Konya'da elde ettikleri başarıyı, burada da sağlayacaklarına inanıyorum” dedi.

 

10)   AYNI HAREKET KONYA’DA BİZE DE YAPILDI

 

İzlanda Milli Takım Kaptanı Aron Gunnarsson, 2015 yılında Avrupa Futbol Şampiyonası kapsamında gittikleri Konya'da 'çok beklediklerini' söyledi.

 

11)   16 HAZİRAN PAZAR GÜNÜ DÜELLO

 

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım’ın ne zaman ortak yayına çıkacakları belli oldu: 16 Haziran 2019 Pazar günü saat 21.00.  Moderatör ise İsmail Büyükkaya oldu. Canlı yayın Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmesi karara bağlandı. Dileyen TV kanalları canlı yayını verebilecekler.

 

       12)  43 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

15. gününü tamamlayan Kuzey Irak’taki Pençe Harekâtında toplam 43 terörist öldürüldü.

 

13)   AZEZ ŞEHİDİ TOPRAĞA VERİLDİ

Suriye Azez’de şehit olan Uzman Onbaşı Halil Kurt (24) memleketi Hatay’ın Dörtyol ilçesinde toprağa verildi.

 

14)   ABD’DEN 2 AĞIR MEKTUP

ABD Türkiye’ye yönelik tehditkâr mektuplar göndermeye başladı. F-35 için de geldi bu mektuplardan biri. Türkiye’ye 31 Temmuz’a kadar süre tanınan mektuba henüz cevap verilmedi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Yarın yapacağı maç için İzlanda’ya giden A Milli Takım kafilesi Keflavik Havalimanı’ndaki pasaport kontrolünde saatler süren çileye maruz bırakıldı. İzlandalı bir taraftar Emre Belözoğlu’na mikrofon tutarmış gibi temizlik fırçası tutması ise yaşananlara tüy dikti!..

Haber duyulur duyulmaz Hükümet ve Ak Parti’de büyük bir öfke seli oluştu. Protestolar başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir’i arayıp “Yanınızdayız” mesajı verdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “gereği yapılacaktır” dedi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, gelişmeleri an be an izlediklerini duyurdu. Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “İzlanda makamlarını en şiddetli şekilde kınıyoruz” dedi. Dışişleri İzlanda’ya nota verdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İzlanda Dışişleri Bakanı ile görüştü. Binali Yıldırım “Bu hareketler futbolcularımızın daha fazla motive olmasını sağlayacaktır” ifadesini kullandı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanında bir heyetle İzlanda’ya gönderilmesi kararı alındı.

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, A Milli Takım’ın maruz kaldığı hareketin skandal ötesi olduğuna vurgu yapıp şu açıklamayı yaptı: Futbolcularımıza yönelik saldırgan tavırlar tam kabalık ve komplodur!”

“Nota” verildi, “kınama” üstüne kınama yapıldı. Komplo olduğunu ileri süren dahi oldu. Duyan da Türkiye’nin İrlanda’ya savaş ilan ettiğini sanır! Yapılan hareket elbette ki kaba ve centilmenlik dışı ama Türkiye’nin bu kadar büyütmesi ve “beka meselesi” haline getirmesi doğru mu?  

Olay başka aslında! İktidar, A Milli Takım’ın başarısından kendine pay çıkarma gayretinde. Milli Takım, Fransa’yı yenip 9 puanla grup lideri oldu. Toplum, A Milli Takım sayesinde müthiş bir moral depoladı. İktidarın gözü o depoda. Vatandaşın depoladığı morali kendi hanesine yazmaya çalışıyor! Maazallah Milli Takım 9 puanla liderliği yakalamamış ve 1-2 puanda kalmış olsaydı, İktidar gene aynı sahiplenmeyi gösterir miydi acaba?

Hem sonra dengi dengine duya bir şey var. İzlanda 320 bin nüfuslu bir Kuzey Avrupa ülkesi. Türkiye’nin İzlanda’da Büyükelçiliği olmadığı gibi dış ticaret hacmi de oldukça düşük. Böyle bir ülkeye 82 milyon nüfuslu Türkiye’nin “sokak kabadayısı” misali efelenmesi ne anlama gelir ki?!. Eğer nota vermeyi seviyorsanız; temmuz sonuna kadar süre veren ve “O güne kadar S-400 alımından vazgeçmezseniz Türkiye’ye yaptırım uygularım” diyen ABD’ye verin!..

İzlanda Milli Takım Kaptanı Aron Gunnarsson yaptığı basın toplantısında 2015 yılında kendilerinin de Konya Havalimanı’nda aynı muameleye maruz kaldıklarını ve uzun süre bekletildiklerini söyledi ki, bu da bazı şeyleri “Türk fanatiklerin de yaptığını” gösteriyor.

Türkiye’nin uzun süreden beklediği Ekrem İmamoğlu – Binali Yıldırım düellosunda tarih ve moderatör belli oldu. Türkiye 17 sene sonra eski geleneğine dönüyor ki, bu, demokrasi açısından önemli bir gelişmedir. Şu karını söyleyeyim; bu maçın deplasmanı mutlaka olacaktır ve talep de Binali Yıldırım’dan gelecektir.

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak