Tarih : 22.10.2019 - 20:52

10 maddeli, 150 saat süreli anlaşma

10 maddeli, 150 saat süreli anlaşma

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na, Amerika Birleşik Devletleri ile varılan mutabakat çerçevesinde verilen 5 günlük süre Türkiye saatiyle 22:00'da doluyor.

Erdoğan 'ateşkesin' bitimine saatler kala Rusya'nın Soçi kentine giderek mevkidaşı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Yaklaşık 6 saat süren zirve sonrası Putin ve Erdoğan basın toplantısı düzenledi. Erdoğan iki ülkenin bir muhtıra imzaladığını belirterek "23 Ekim'den itibaren 150 saat içinde YPG ve silahları bölgeden dışarı çıkarılacak." dedi. Erdoğan bölgede Rus ve Türk birliklerinin devriye gezeceğini açıkladı.

İki taraf arasında varılan mutabakata göre YPG Türkiye sınırından 30 kilometre güneye çekilecek. Sonraki 10 kilometrelik alanda ise Türkiye ve Rusya devriye görevi yapacak.

Rusya ile Türkiye arasında imzalanan mutabakatı kendi dillerinde iki ülkenin Dışişleri Bakanları okudu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun okuduğu 10 maddede "Suriye'nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün ve Türkiye'nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılığın" Ankara ve Moskova tarafından teyit edildiği belirtildi.

Mutabakatta, "Bu çerçevede Tel Abyab ve Resulayn'ı içine alan 32 km derinliğindeki Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir." ifadeleri yer aldı.

Putin: Suriye'nin toprak bütünlüğü ilkesel duruşumuz

Putin, Suriye toprak bütünlüğünün "ilkesel duruşları" olduğunu söyledi.

Erdoğan resmi görüşme öncesi Putin ile kameralara kısa süre poz verdi. Erdoğan "Bu görüşmenin çok ciddi fırsatlar sağlayacağını umuyorum. Barış güçlü şekilde ele alınacak." dedi. Putin, Astana Formatı garantör ülkelerinin anayasa komitesi çalışmalarına başlaması için uzun süre çalıştığını söyledi. Putin sahadaki durumun bu çalışmaları olumsuz etkilemesinin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Rus lider, Suriye'deki insani konuları ve Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ilişkileri de ele aldıklarını söyledi. Putin, Ankara ve Moskova arasında askeri işbirliğinin de devam ettiğini ifade etti.

Milli parayla ticaret geliştirilecek, S-400'lerin teslim tarihinde aksama yok

Erdoğan "ana konu Suriye'idi" derken milli paralarla yapılan ikili ticaretin geliştirilmesinin de görüşüldüğünü ifade etti.

Erdoğan, S-400 teslim takviminin de aksamadan devam ettiğini söyledi. Erdoğan, Suriye'de barış için iki ülkenin çok önemli çalışmalar yürttüğünü söyledi. Anayasa Komitesi'nin yakında toplanacağını belirtti.

Erdoğan İdlib'deki saldırılarda azalma yaşandığını görmekten memnun olduğunu açıkladı. Erdoğan Barış Pınarı Harekatı hakkında kapsamlı bilgi verdiğini aktardı.

Erdoğan bu harekatta ana hedefin "bölgeyi teröristlerden arındırmak" ve Suriyeli'leri oraya yerleştirmek şeklinde tarif etti.

Erdoğan 350 bini Kürt 3 milyon 600 binden fazla Suriyeli'nin Türkiye'de ağırlandığını söyledi. Öncelikle 1 milyon Suriyeli'nin güvenli bölgeye yerleşeceğine inandığını açıkladı. Erdoğan geri dönüşlerin "gönüllülük ilkesi" çerçevesinde yapılacağını söyledi.

ABD'den açıklama: YPG "güvenli bölgeden" çekildi

Amerika Birleşik Devletleri'nden üst düzey bir yetkili, Suriye'nin kuzeyindeki YPG güçlerinin "güvenli bölgeyi" terk ettiğini açıkladı. Aynı yetkili, SDG Komutanı Mazlum Kobani'nin anlaşma şartlarını tamamen yerine getirdiklerini söylediğini aktardı.

Abd'li yetkili 120 saatin sonunda Suriye'de Türkiye tarafından "herhangi bir askeri hareketlilik pozisyonu olursa" bunun yaptırımlarla sonuçlanacağını dile getirdi. 

Erdoğan'dan Suriye açıklaması: Sözler tutulmazsa harekat sürecek

Soçi'ye hareket etmeden önce gazetecilerin karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan da ziyaretin ana gündemini Suriye'deki gelişmelerin oluşturacağını söyledi.

Erdoğan,"Bir terör kolidoruna izin vermeyeceğimizi söyledik. İlk, 32 km derinliğinde 444 kmlik alanda, Irak sınırından Ceraplus'a kadar olan bu bölgede yani 2 bin 200 km alan terörden temizlendi. 9 Ekim'den bu yana 775 terörist etkisiz hale getirilmiştir. 7 kahraman askerimiz, 79 Suriye Milli Ordusu mensubu kardeşimiz ve 20 sivil vatandaşımız terör örgütünün saldırılarında şehit olmuştur. Anlaşmanın süresi bu gece saat 22:00 itibariyle doluyor. Sözler tutulmazsa harekatı kaldığımız yerden devam ettireceğiz. Türkiye'de kalan Suriyeli vatandaşlarımızı, bu 1 milyon ila 2 milyona yakın insan demek aynen yine gönüllülük esasına dayanarak bu güvenli bölgeye yerleştirilebilir. Tabi bu Türkiye'nin tek başına yapacağı birşey değil." diye konuştu.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak