Tarih : 10.03.2018 - 21:58

10 Mart 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk askerinin Afrin’e girmek üzere olduğunu bildirdiği Mersin’den NATO’ya seslendi ve “Sen bana ‘gel’ dedin ben geldim. Ben sana ‘gel’ diyorum, sen gelmiyorsun” diye tepki gösterdi… Meral Akşener Konya’daydı. Partisinin Konya İl Binası’nı açan Akşener, Erdoğan’ın İsmet İnönü’yü rol model seçtiğine dikkat çekti ve “Bu abinin ağı sarısına karışmış” dedi… Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise “Cumhur İttifakı”na katılmama nedenini açıklarken; şu ifadeyi kullandı: “Konuşan içeri atılıyor, işinden oluyor. Ya ben deli miyim ki, Cumhur İttifakı’na katılayım da o mesuliyetin altına gireyim?” HDP Eş Başkanı Buldanlı, “Demokrat olanlara kapımız açık” dedi.

10 Mart 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

10 Mart 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      50 GÜNDE 23 BİN 213 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

TSK, Zeytin Dalı Harekâtında geride kalan 49 günde 3 bin 213 teröristin etkisiz hale getirildiği duyurdu.

 

2)      MEHMETÇİĞİMİZ AFRİN’E GİRDİ GİRİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin Mersin İl Kongresi’nde yaptığı açıklamada “Mehmetçiğimiz Afrin’e girdi giriyor” diyerek;  Afrin şehrinin tamamen kuşatıldığını ve askerin şehir merkezine girmek üzere olduğunu bildirdi.

 

3)      SEN BANA ‘GEL’ DEDİN BEN GELDİM, BEN SANA ‘GEL’ DİYORUM SEN GELMİYORSUN!

NATO’ya seslenen Erdoğan “Sen bana ‘gel’ dedin Afganistan’a, Somali’ye geldim, ben sana ‘Suriye’ye gel’ diyorum gelmiyorsun” diyerek tepki gösterdi. Erdoğan, NATO’dan samimi ve dürüst olmasını istedi.

 

4)      CUMHURBAŞKANIMIZ YANLIŞ YAPMAZ

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Bu alanda bilenlerin konuşması lazım. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği bibi Diyanet konuşmalı ve halkı bilgilendirmelidir” dedi ve sözlerini şöyle tamamladı: “Sayın Cumhurbaşkanımızın imanı, ihlası, ameli, samimiyeti ortadadır. Buna laf söyleyen, çamur atan zavallılar sadece kendi çamurluklarını ortaya koyuyorlar.”

 

5)      ŞIK VE SABUNCU’YA TAHLİYE

Cumhuriyet Gazetesi Davası’ndan dolayı bir seneden uzun süredir tutuklu bulunan Ahmet Şık ve Murat Sabuncu tahliye edildi.

 

6)      GELDİKLERİ GİBİ GİTTİLER

Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan, “seçim güvenliği” konusunu görüşmek maksadıyla partisini ziyaret eden CHP için “Geldikleri gibi gittiler” ifadesini kullanmış ve “Bunların hepsi tezgâh” demişti.

 

7)      ATATÜRK O SÖZÜ DÜŞMANA SÖYLEMİŞTİ

CHP Grup Başkanvekili Özgül Özel, Erdoğan’ın ziyaretleriyle ilgili kullandığı ifadeyi değerlendirirken; şöyle dedi:  “Atatürk’ün düşman için söylediği sözü, Sayın Cumhurbaşkanı bizim için söylüyor. Bu ifadesiyle, içindeki düşmanlığın yoğunluğunu göstermiş oldu.”

 

8)      BU ABİNİN AĞI SARISINA KARIŞMIŞ!

Meral Akşener, partisinin Konya İl Binası’nın açılışında konuşurken hedefine Erdoğan’ı koydu. Erdoğan’ın ‘Rol model’ olarak İsmet İnönü’yü seçtiğini iddia eden Akşener, “Bu abinin yumurtasının ağı sarısına karıştı” dedi ve ekledi. “Amerika’ya ‘Eyyy Amerika’ diye kafa tutuyor ama arkasında durmuyor. Madem yapamayacaksın, söyle biz kafa tutalım. Neden kafana göre hareket ediyor hem kendini, hem ülkeyi itibarsızlaştırıyorsun” diye soran Akşener, sözü şeker fabrikalarının satışına getirdi ve şöyle dedi: “Buradan ilan ediyorum, şeker fabrikalarını satamayacaksınız!”

 

9)      BEN DELİ MİYİM Kİ O İTTİFAKA GİREYİM

Temel Karamollaoğlu, ısrarla istendiği Cumhur İttifakı’na neden katılmadığını şu şekilde açıkladı: “Bugün hükümetin aleyhinde konuşanlar, yarın hapse atılıyor, işinden oluyorlar. Böyle bir ülke olmaz. Şimdiden ‘gelin Cumhur İttifakı’na katılın! Ya ben deli miyim ki, böyle bir mesuliyetin altına gireyim.”

 

10)   MECLİS’İ TERK ETMEYİZ

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan “Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözümlenmesini talep eden her partiye kapımız açık” dedi ve tek milletvekili kalsalar dahi TBMM’yi terk etmeyeceklerini söyledi.

 

11)   300 KOYUN PROJESİ NİSAN’DA BAŞLIYOR

Ahmet Eşref Fakıbaba, 300 koyun projesine nisan ayında başlayacağız” diye ve hedeflerinde bir milyon düve olduğunu altını çizdi “Ona da bu sene içinde başlayacağız” dedi. 

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtının kaymağını yemeye çalışırken, içeride ayağını kaydıran olaylar oluyor. En başta da İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu. Bu iki lider Erdoğan’ın uykusunu kaçırıcı sözler söylüyor, eylem yapıyorlar.

Erdoğan’ın “Şaban’ın Mazlum’u” misali akşam sabah tokatladığı Kılıçdaroğlu’na benzemiyor onlar. Meral Akşener’in Meclis’te grubu yok ama her bir sözü mermi gibi. Erdoğan O’nu muhatap alsa olmuyor. Almasa hiç olmuyor; kalede derin gedikler açıyor çünkü o mermiler. Bir nevi, “yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal” durumu var yani. Saadet Partisi daha da vahim! Saadet Partisi, Ak Parti’nin membaı. Başka bir deyişle suyun gözü. Erdoğan CHP’ye “PKK destekçisi” diyor ve onu oyun dışına atıyordu. Aynı şeyi Saadet Partisi’ne söylese, bir yerde kendini inkâr etmiş olmaz mı? Dolayısıyla diyemiyor!

Meral Akşener de, Temel Karamollaoğlu da “Alternatif” yok diyenlere “Al sana alternatif” der gibi konuşuyorlar. “Demokrasi elden gitti” diyenlerin yüreğine su serpiyorlar. “Tek adam” rejimi geliyor diye korkanlara güven veriyorlar.

Ak Parti’nin bu şartlarda 2019’u beklemesi imkânsız gibi. De… Erken seçimde de istediği sonucu alabilmesi de oldukça zor görünüyor!..

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak