Tarih : 10.02.2018 - 21:46

10 Şubat 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

Türk Askeri Afrin Harekâtının 22’inci gününde toplam bin 141 teröristi etkisiz hale getirdi. Bir ATAK helikopteri düştü bir yüzbaşı, bir üsteğmen şehit düştü. 9 şehit de Afrin Harekâtında vardı… Başbakan Binali Yıldırım PKK ve PYD ağzı ile konuşarak milli ve yerli olunmayacağını bildirip Kemal Kılıçdaroğlu’nu teröristlere destek vermekle suçladı… Devlet Bahçeli barajın 50+1 olduğunu hatırlattı.

10 Şubat 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

10 Şubat 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      BİR HELİKOPTER DÜŞTÜ; 2 PİLOT ŞEHİT

Göreve çıkan iki ATAK helikopterinden biri düştü. Biri yüzbaşı, diğeri üsteğmen iki pilot şehit düştü. Akşan iki asker daha şehit oldu ve onlarla birlikte şehit sayısı 7’e çıktı.

 

2)      BEDELİ KAT BE KAT ÖDETİLECEKTİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Az önce bir helikopterimiz düşürüldü” açıklaması yaptı. Başbakan Yıldırım “İki şehit” olduğunu bildirdi.  Kara Pilot Yüzbaşı Mehmet İlker Kahraman ile Kara Pilot Üsteğmen Erdem Mut şehit oldu. Erdoğan “Bedelini, misliyle değil kat be kat ödeyecekler” dedi.

 

3)      YEDİ ASKER ŞEHİT

TSK sabah, "Zeytin Dalı Harekâtının başlangıcından itibaren geçen 22 günde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1141 olmuştur" açıklamasını yaptı. TSK akşam saatlerinde peşpeşe açıklama yapıp 1027 Rakımlı tepede yaşanan çatışmada 9 askerin şehit olduğunu, 11 askerin ise yaralandığını duyurdu; en az 79 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

 

4)      TERÖR ÖRGÜTLERİ TEMİZLENECEK

Başbakan Binali Yıldırım Muğla ve Manisa’da konuştu. “Biz Afrin’e terör örgütlerini ortadan kaldırmak ve bölgeye istikrar getirmek için gidiyoruz” dedi.

 

5)      PKK VE PYD AĞZIYLA KONUŞMAKTAN VAZGEÇ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na seslenen Başbakan Yıldırım, “PKK ve PYD ağzı kullanarak milli ve yerli olunmaz.  Milli ve yerli olmak istiyorsan, gel sen de milli mutabakata katıl da bu mezbelelikten kurtar kendini” ifadesini kullandı.

 

6)      BİZİ ANLAMAYA ÇALIŞIN

Bozdağ Amerikalı yetkililere “Bizi sınamaktan vazgeçin. Anlamaya çalışın” diye seslendi. Bozdağ “CHP’nin Afrin’e girmeyin” sözüne de temas etti ve “Bu söz, ‘oradaki teröristlere dokunmayın, PKK, PYD, YPG unsurlarından arındırmayın’ demektir.

 

7)      AK PARTİ’NİN İTTİFAKI TEK ADAM İTTİFAKIDIR

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, Başbakan’ın davetini nasıl değerlendirdiklerini şu sözlerle ifade etti: “Bizi davet ettikleri ittifak dedikleri gibi yerli ve milli bir ittifak değildir. O ittifak tek adam ittifakıdır.” Tezcan, CHP’nin geniş bir demokrasi ekseninde kurulan mutabakatın temsilcisi olacağını bildirdi.  

 

8)      BARAJ 50+1 OLDU, HABERİNİZ VAR MI?

MHP Lideri Devlet Bahçeli, baraj konusunu gündeme getirenlere cevap verirken “Kalın ve kabuk bağlamış kafaları almıyor. Baraj 50+1 oldu, haberleri yok” dedi ve MHP’nin baraj sorunu olmadığının altını çizdi.

 

9)      SEN NEYİ DOĞRU BULUYORSUN?

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun “Afrin’e girmeyin” sözünü de değerlendiren Bahçeli, “Kılıçdaroğlu Afrin’e girilmesini doğru bulmuyormuş. Sen neyi doğru buluyor, neyi doğru görüyorsun.  Yarın size Antakya’dan, Kilis’ten çıkın derlerse ne cevap vereceksiniz” diye sordu.

 

10)   TTB, AHLAKEN YOK HÜKMÜNDE BİR KURUMDUR

Bahçeli sözlerini TTB konusu ile bitirdi ve şöyle dedi: “Türk Tabipler Birliği diye bir kurum ahlaken ve hukuken yok kümündedir.”

 

11)   BUNLAR KRİPTO FETÖCÜDÜR

Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBB’nin başındaki “Türk” ifadesinin kaldırılması gerektiği ile ilgili açıklaması üzerine "Sayın Cumhurbaşkanı'nın önüne kim bu projeyi getirdiyse kripto FETÖ'cüdür, PKK'nın sempatizanıdır" dedi.

 

12)  BUNLARIN NESİ TÜRK?

Bahçeli Metin Feyzioğlu’na cevap verirken; “Bunların nesi Türk” diye sordu ve Türk olmanın adam olmak olduğunu söyledi.

 

13)   KOLTUKTAN KALKAMAYAN AFRİN’E NASIL GİDER?

Denizli’de konuşan İyi Parti Lideri Meral Akşener’in gündeminde ise Bahçeli’nin “Afrin’e gitme fikri” vardı. Akşener, “Moda oldu” dedi ve şöyle konuştu: “Herkes Afrin’e gidiyor. Koktuktan kalkmaya cesaret edemeyen Afrin’e nasıl gidecek ki? Ya o koltuk giderse?”

 

14)   GAZİLİK SAHADA ALINIR

Meral Akşener, Erdoğan’a “gazilik” unvanı verilmesi teklifine de temas edip “Arkadaş gazi olacakmış. Kardeşim, gazilik sahada kazanılır.

 

15)   MAN ADASI DOSYASINA TAKİPSİZLİK

Ankara Cumhuriyet Savcılığı, MAN Adası soruşturmasına takipsizlik kararı verdi. Erdoğan’ın verdiği 1.5 milyon liralık tazminat davası başladı.

 

16) İSRAİL DE DAHİL OLDU

Suriye güçleri İsrail helikopterini düşürdü. İsrail de Suriye hedeflerini vurdu. 

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türk askeri Afrin’e yaklaştıkça, verilen şehit ve yaralı sayısı da artmaya başladı. Erdoğan, “Mücadele veriyoruz. Şehit de vereceğiz ama kat be kat bedelini ödeteceğiz” ifadesini kullandı. Terörle mücadelenin elbette ki bir bedeli olacaktır ve bu bedellerden birisi de şehadettir. Amenna ve saddakna!

Da… Bu durum Türk milletinin, tüm temsilci ve liderleriyle birlikte tek yürek olmasını gerektirmez mi? Hani?!!

Erdoğan ve Bahçeli ayrı telden çalıyor, Kılıçdaroğlu ve Akşener ayrı!.. Bu gibi istisnai durumlarda bir araya gelmek hem kolaydır, hem zor! Zordur, bir ya da iki kişi çalıyı tersine sürümeye başladı mı birlik tesis edilmez!

Kolaydır çünkü bu gibi kritik durumlarda gündem tek bir noktaya kadar iner. Konu vatansa, gerisi teferruat olup çıkar. Vatandaştan oy alma, rakibine üstünlük kurma, seçim sandığına yatırım yapma gibi düşünceler teferruata düşer ve toplum tüm unsurlarıyla “vatan” fikrine odaklanır. Ne yapalım da vatan elden gitmesin? Türkiye’nin beceremediği şey bu işte! Teferruatlarla uğraşırken gerçeği elden kaçırıyor! Gerçek ne? Vatan! Vatan elden giderse “oy” da para etmez, “rakibi alt etme” de hâlbuki!..

Lafa geldi mi hepsi vatan diyor ama vücut dilleri farklı şey söylüyor ve gözleri velfecri okuyor. Onun için de inandırıcı olmuyor bu sözler! Türk siyasetinin en yaşlı lideri; “Afrine’e en önde giderim” diye hava basıyor satıyor ama “Gelin uzlaşalım” diyemiyor!

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak