Tarih : 11.06.2019 - 22:05

11 Haziran 2019 Salı Türkiye Gündemi

11 Haziran 2019 Salı Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’da miting yapmama kararı aldı. Pentagon Türk pilotlara verilen F-35 eğitimini sonlandırdığı açıkladı. Rusya S-400 füzelerini önümüzdeki ay göndermeye başlayacağını duyurdu. Birleşmiş Milletler de çok önemli bir uyarı yaptı ve 

 

11 Haziran 2019 Salı Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      ERDOĞAN’IN İSTANBUL’DA MİTİNG YAPMAYACAĞI AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan, YSK’nın 6 Mayıs’ta seçimi iptal kararından sonra 39 ilçede miting yapacağını açıklamış ve Ak Parti ona göre hazırlık yapmıştı ama Erdoğan miting yapmaktan vazgeçti.

 

2)      PENTAGON, TÜRK PİLOTLARIN F-35 EĞİTİMİNİ SONLANDIRDI

Pentagon, Türk pilotlara ABD'nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde verilen eğitimin sonlandırıldığını bildirdi. Washington yönetimi, S-400'ler ile F-35 yeni nesil savaş uçaklarını birbirine rakip askeri sistemler olarak kabul ediyor ve bir ülkenin bu iki teçhizata birden sahip olmasının F-35 programını riske atacağını savunarak Türkiye’ye yaptırım uygulayacağı yönünde açıklamalar yaptı.

 

3)      RUSYA S-400 FÜZELERİNİ BİR AY SONRA GÖNDERMEYE BAŞLIYOR

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Uşakov, ABD Temsilciler Meclisi’nin S-400’leri alması halinde Türkiye’nin F-35 programından çıkartılması ve yaptırımların devreye girmesini öngören karar tasarısını onaylamasının ardından, savunma sistemlerinin sevkiyatının planlandığı gibi temmuzda gerçekleştirileceğini ifade etti.

 

4)      TÜRKİYE BU ÜLTİMATOMUN ALTINDA KALMASIN

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, ABD’nin S-400 ile ilgili gönderdiği mektubu 1964 yılındaki Johnson mektubuna benzetti ve şöyle dedi: “Bu mektupta Türkiye’ye ültimatom veriliyor. Muhataplarınız size bu ciddiyetle ültimatom vermişse yapılması gereken aynı ciddiyetle karşılık vermektir.

 

5)      ERDOĞAN S-400’DEN TAVİZ VERMESİN

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Tayyip Bey S-400 konusunda taviz verecek olursa geleceğini bitirir” dedi.

 

6)      2 MİYON SIĞINMACI DAHA TÜRKİYE’YE GELEBİLİR

Birleşmiş Milletler, Suriye’nin İdlib bölgesindeki çatışmaların yoğunlaşması halinde yaklaşık 2 milyon Suriyelinin Türkiye'ye sığınabileceği uyarısında bulundu.

 

7)      TEMEL KARAMOLLAOĞLU’NA “TÖRÖRİST” DİYE PASAPORT VERİLMEDİ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulundu. Karamollaoğlu bir süre önce pasaportunu yenilemek için nüfus müdürlüğüne gittiğini ve kendisine pasaport verilmediğini söyledi. Pasaport verilmemesine gerekçe olarak terör bağlantılı isimler listesinde olduğu söylendiğini iddia etti.

 

8)      7,3 MİLYON LİRAYA OKÇULUK MÜZESİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Okçuluk Müzesi inşaatını 7,3 milyon liraya ihale etti. İhaleyi Anka Mimarlık kazandı.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türkiye iki değirmen taşı arasında kaldı ve bunun müsebbibi Ak Parti iktidarları. Taşın biri Rusya, diğeri ABD; Türkiye ise buğday tanesi! Putin’in dişleri arasında S-400 füzesi var. Trump’ın dişleri arasında ise F-35 savaş uçakları var! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye, F-35 üretim ortağı olmasına rağmen ve NATO üyesi ABD’den Partoit füzesi almak varken Rusya’dan S-400 almaya karar verirken birkaç strateji izlemiş olabilir. 1) Birini diğerine vurdurtmak (moda tabiriyle dengeleme) 2) ABD’yi hizaya getirme 3) NATO’dan çıkıp Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliği

İki sene önce düşünülen bu stratejilerin hiçbirisi gerçek olmadı. Şimdi Rusya S-400 füzelerini göndermeye başlayacağını açıkladı ve sırada S-500’lerin olduğunu bildirdi. ABD ise S-400 alımı halinde Türkiye’ye yaptırım uygulayacağını duyurdu.  Türk pilotlara verdiği F-35 eğitimini sonlandırması bu duyurunun ayak sesleri olabilir. Bir de Kıbrıs meselesi var tabii. ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Türkiye’nin Rusya’dan almayı planladığı S-400 füzeleriyle ilgili yayımladığı kararda Türkiye’nin KKTC’de “işgalci” olduğunu ileri sürdü. Bütün bunlar ABD’nin, S-400 konusunda sonuna kadar gideceğini gösteriyor. Soru şu: Hâl böyle iken Türkiye, ABD’nin uyguladığı baskı ve yaptırımları göğüsleyebilir mi? Bir diğer soru ise Rusya’nın bu konuda destek verir mi?

Türkiye ekonomik krizin yanında bir de dış politika krizi yaşarsa belini doğrultması zor olur. Ki, bir de Suriye ve İDLİB meselesi var. BM’nin “İDLİB Bölgesinde çatışmalar yoğunlaşırsa 2 milyon Suriyeli, Türkiye’ye sığınabilir” uyarısı da çok ciddi bir meseledir.

Türkiye için PKK/PYD ne ise Suriye için de ÖSO o! Suriye Ordusu, Rusya’nın hava desteğiyle İDLİB’i sürekli vuruyor. Zor bir süreç!

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak