Tarih : 12.03.2018 - 12:00

11 Mart 2018 Pazar Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Afrin’e 4-5 kilometre kaldı” dedi ve Türk askerinin şehre girmesinin an meleşesi olduğunu bildirdi… Erdoğan ayrıca son günlerin tartışma konusu olan “dinde reform” hakkında da konuştu ve Diyanet İşlerini göreve çağırıp “Meydanı boş bırakmayın” talimatını verdi… Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bir toplantı yapıp “Fıkıh hükümlerini değişen şartlara göre gözden geçirmek dinde reform anlamına gelmez” dedi…

11 Mart 2018 Pazar Türkiye Gündemi

11     Mart 2018 Pazar Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      3 BİN 291 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Afrin Operasyonunun 51’inci günü bugün. 50 günde 3 bin 291 terörist etkisiz hale getirildi.

 

2)      AFRİN’E GİRİYORUZ

Erdoğan Bolu ve Sakarya’dan halka seslendi ve ”Şu an 4-5 kilometre kaldı. Afrin’e giriyoruz” haberini verdi. “Haddinizi bilin” diyenlere hadlerini bildire bildire şehre girdiklerine işaret eden Erdoğan; şehitler için ise şu bilgiyi verdi: “Tabii ki şehitlerimiz var. Rabbim bize de nasip etsin o makamı.”

 

3)      ABDE HÂLÂ OSMANLI TOKADINI ÖĞRENEMEDİ

Erdoğan, kongre salonunun duvarlarını süsleyen “Osmanlı tokadı”nı tasvir eden portreleri görüp “Maşallah gençler Osmanlı tokadını biliyorlar” diye konuştu ve sözün ucunu ABD’ye getirip “Dün beraber yürüdüklerimizin bazıları Osmanlı tokadını bilmiyorlar. Neyse” dedi.

 

4)      EY NATO, NEREDESİN BE?

NATO’ya da sitem eden Erdoğan “Suriye’de bu olaylar yaşanırken eyyy NATO, sen ne zaman bizim yanımızda olacak ve terörle mücadele edeceksin” diye sordu.

 

5)      DİN ADINA AHKÂM KESENLER VAR

Erdoğan bir çağrı da Diyanet İşleri Başkanlığı ve ilahiyat fakültelerine yaptı. “Son zamanlarda din adına ahkâm kesenler var. Bunlara gereken dersi verin ve meydanı boş bırakmayın” diyen Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı:  “Belki benim din adına konuşmam doğu olmaz ama bir Müslüman olarak dinime zafiyet getirenlere karşı konuşmasam; o da olmaz!”

 

6)      FIKIH HÜKÜMLERİ DEĞİŞEN ŞARTLARA GÖRE DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hemen bir toplantı yapıp “Ehliyetsiz, liyakatsiz kardeşlerimiz ihtilaflı konularda konuşma yapmasınlar” dedi. Erbaş, “fıkıh hükümlerini değişen şartlara göre gözden geçirmenin dinde reform anlamına gelmeyeceğini” ifade etti. Kadına dönük şiddet merkezli eylem ve söylemlerin İslam’da referans bulmasının asla mümkün olmadığına dikkat çeken Erbaş, “İslam’ın ilkelerini yanlış anlatacak hatalı söz ve eylemlerden herkes kaçınmalıdır” dedi.

 

7)      YOBAZLIĞI DİN DİYE YUTTURUYORLAR!

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan “Ne yazık ki son dönemlerde yobazlığı İslam diye anlatan bir kültür özellikle yerleştirilmek isteniyor. Bu yobaz kültürün güçlenmesi için 16 yıllık Ak Parti döneminde bütün para muslukları açıldı. Şimdi sevindirici bir şey var ki,  iktidar da bundan rahatsız olmuş olmalı ki, akla ve bilime davet etme ihtiyacı duymuşlar. İnşallah bu çabalar devam eder” açıklamasını yaptı.

 

8)      ŞEKER FABRİKALARINI NİYE SATIYORSUN?

Tezcan “Şeker fabrikalarını da gündeme getirdi ve “Niye satıyorsunuz kardeşim. Bir baskı mı var” diye sordu. Tezcan, sözü Erdoğan’ın “Bozkurt” işareti yapmasıyla tamamladı ve şöyle dedi: “Ne işareti yaparlarsa yapsınlar, gidiciler” diye tamamladı.

 

9)      ERDOĞAN YERYÜZÜNÜN EN BÜYÜK İTTİFAKÇISIDIR

İyi Parti Lideri Meral Akşener, “Neyi anlatacağım, derken güncellemeyi gündeme getirdi. Her şeyi alacağı oya göre yorumluyor. Tayyip Bey ayrıca yeryüzünün en büyük ittifakçısıdır. PKK ile yaptı. FETÖ ile yaptı. DEAŞ ile yaptı. Şimdi de küçük ortağı ile yapıyor.”

 

10)   SEN KABADAYI MISIN?

Akşener, Erdoğan’ın Osmanlı tokadına ise şu karşılığı verdi: ”Kabadayıysan, İncirlik’i, Kürecik’i kapat. Osmanlı tokadı öyle atılır.”

 

11)   YÜREĞİN YETİYORSA ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Bekir Bozdağ’ın da hedefinde CHP vardı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na “Yüreğin yetiyorsa ben cumhurbaşkanı adayıyım de” diye çağrıda bulunan Bozdağ, “Çık, Sayın Cumhurbaşkanımıza rakip olduğunu söyle” dedi.

 

12)   BU TAHKİMATLAR TERÖR ÖRGÜTÜNÜN İŞİ DEĞİL

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, “Afrin’deki tahkimat için örgüt büyük bir destek almış olmalı” diye konuştu.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan“Türk askeri Afrin’e girdi, giriyor” derken; öyle bir laf etti ki, ortada ne “Afrin Kahramanlığı” kaldı ne de “Dindar Cumhurbaşkanlığı!..”

Erdoğan, 8 Mart Kadınlar Günü “İslam dininin güncellenmesi, diye bir şey var” dedi ve bu söz çarşının karışmasına yetti. Ertesi gün her ne kadar “Güncelleme, reform anlamına gelmez” dediyse de ok yaydan çıkmış ve Türk toplumunu en hassa yerinden vurmuştu.   

Erdoğan’ın göreve çağırdığı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “Fıkıh hükümlerini günün şartlarına göre gözden geçirmesinin reform sayılmayacağı” şeklindeki sözleri daha da alevlendirdi bu tartışmayı.

Ak Parti’nin oy aldığı kesimler belli. Tarikatlarcami cemaatimuhtarlar ve Diyanet Teşkilatı. Bu gruplar arasında birçok farklılıklar var. En önemlisi de “dinde reform” konusudur. Diyanet Teşkilatı değişime açıktır. Cemaatler ise kapalı. Erdoğan “Güncelleme” der demez Diyanet İşleri Başkanı “Fıkıh hükümlerinde değişim yapılır” şeklindeaçıklama yapması da bu sözümüzü doğruluyor zaten. Bu durum Ak Parti’nin oy depoları arasında önemli kırılmalara sebep olabilir!

Macun tüpten çıktı. Bir daha geri girmez. Bu mesele Erdoğan’ın başını ağrıtacağa benziyor. Macunun tüpe girmesi için çok çaba harcayacak mutlaka ama iş işten geçti. Bu konuda dengeleri gözeten ve konuyu dışarıdan izleyen kazanacak, içine giren kaybedecektir. Çok hassas bir konu çünkü!..

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak