Tarih : 12.10.2018 - 22:38

12 Ekim 2018 Cuma Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “terör yuvalarını darmadağın edeceklerini”, Münbiç’i 90 günde terk edeceğiz” deyip de terk etmeyen PYD/YPG örgütüne gerekeni yapacaklarını bildirdi. Rahip Brunson’ın tahliyesini değerlendirirken ise “Türkiye’de yargının bağımsız olduğu görüldü” ifadesini kullandı. MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Brunson’ın tahliye kararı milli vicdanı rahatsız ve huzursuz etmiştir”  dedi. Kemal Kılıçdaroğlu ise Brunson’ın tahliye edilmesi karşısında “Vicdan sahibi her insanı rahatsız eden bir karar” ifadesini kullandı.

12 Ekim 2018 Cuma Türkiye Gündemi

12 Ekim 2018 Cuma Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      TERÖR YUVALARINI DARMADAĞIN EDECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Isparta’daki Komando Birliği’nde düzenlenen Komando Bröve Töreni’nde konuştu ve “Terör yuvalarını darmadağın edeceğiz” dedi.

 

2)      FİİLEN ASKERLİK YAPMAYANLAR ÇOKBÜYÜK KAYIPTA

Erdoğan, bedelli askerlik için ise şöyle konuştu: “Fiilen askerlik yapmayanlar, çok büyük kayıpta olduklarını bilsinler” dedi.

 

3)      MÜNBİÇ’İ TERK ETMEDİLER. GEREKENİ YAPACAĞIZ

Erdoğan, Ak Parti Isparta Mitingi’nde yaptığı konuşmada ise  “Bize söz verdiler. ‘Münbiç’i 90 günde terk edeceğiz’ dediler, terk etmediler. Gereği yapılacaktır” dedi.  

 

4)      TAHLİYE EDİLEN ANDREW RAHİP BRUNSON AMERİKA’NIN YOLUNU TUTTU

Hakkında sosyal ve askeri casusluk ile terör örgütlerine destek vermekten 45 yıl hapis cezası isteğiyle yargılanan Rahip Brunson bir kere daha hakim karşına çıktı ve dördüncü defa yargılandı. Mütalaasını, adli kontrol şartının kaldırılması yönünde kullanan Savcı, Brunson’ın örgüte üye olmaktan 10 yıla kadar hapsini istedi. Brunson ise Türkiye’yi sevdiğini, Fetullah Gülen’i hiç görmediğini açıkladı ve masum olduğunu söyleyip “beratını istiyorum” dedi. Mahkeme heyeti Brunson’ın tahliyesine karar verdi. Rahip Brunson bu gece Almanya’dan gelen bir özel uçakla Amerika’ya uçtu.

 

5)      TÜRK YARGISININ BAĞIMSIZ OLDUĞU GÖRÜLDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’li rahip Brunson’ın tahliye edilmesini, “Türkiye’nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu, Türkiye’de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur” şeklinde yorumlandı.

 

6)      MİLLİ VİCDANI RAHATSIZ EDEN BİR TAHLİYE

Devlet Bahçeli, yazılı açıklama yaptı. Bahçeli, “Papaz Brunson’ın tahliye kararı milli vicdanı rahatsız ve huzursuz etmiştir”  dedi. ABD’nin önünde iki seçenek bulunduğuna işaret eden Bahçeli, sözlerini şöyle tamamladı: “Brunson, Washington’a ulaştığında mesela Fetullah Gülen veya ikinci adamı, ya da Hakan Atilla eş zamanlı şekilde Ankara’da olmalıdır.”  

 

7)      VİCDAN SAHİBİ HER İNSANIN İTİRAZ ETTİĞİ BİR SONUÇ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğu, Papaz Brunson’ın tahliye edilmesini değerlendirirken; şu ifadeyi kullandı: “Papaz Brunson, kabul edilemez ve vicdan sahibi her insanımızın itiraz ettiği karanlık bir sürecin sonunda serbest kalmıştır.”

 

8)      BAŞKAN TRUMP’IN GÖSTERDİĞİ  GÜÇLÜ LİDERLİK

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence,  Başkan Trump’ın gösterdiği güçlü liderlik ve milyonlarca Amerikalının duaları sayesinde, bu masum dini bütün insan kısa zaman sonra evinde olacak” dedi.

 

9)      SUUDİ ARABİSTAN İLE ORTAK SORUŞTURMA EKİBİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kaybolan gazetecinin aranması hususunda Suudi Arabistan’la ortak soruşturma ekibi kurulmasına karar verildiğini bildirdi.

  

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan esip gürlediği dönemde ABD Başkanı Trump’a “Sen bizim papazı ver, biz de senin papazı verelim” diye sesleniyordu. ABD Başkanı Trump, papazını aldı. “Güç” denen şey böyle bir şey işte. “Alacağım” der, alır! Eğer alamıyorsan, istediği kadar “Bizim Reis dünya lideri” diye övünen bir dünya taraftarın olsun, işe yaramaz! Hadi “Dünya lideri” olmaktan vazgeçtim; “bölge lideri” olmanın dahi birçok kuralı var. Çevre ülkelere rol dağıtman gerekiyor bir kere ve onların da o rolü oynamaları lazım. Rusya Lideri Putin, onu yapıyor mesela. İran, Suriye ve Türkiye’ye her dediğini yaptırıyor! ABD ile de karşılıklı anlaşma yapıp bölgeyi iki liderli bir yönetime tabi tutuyorlar.

Türkiye, bırakın ülkelere rol dağıtmayı, kendi bütçesinden desteklediği ÖSO’nun bile arkasında duramadı ve İdlib’den çıkmalarına sessiz kaldı! PYD/YPG örgütü ile yaşananlar ise ayrı bir problem! ABD, bu örgütün 90 gün içinde Menbiç’i terk edeceğini sözünü vermişti, terk etmedi. Erdoğan, “Gereken yapılacak” dedi ama şimdiye kadar fazla bir yapılan “gereken” olmadığı için onun da sözde kalma ihtimali yüksektir!

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “Rahip Brunson’ın serbest kalması milli vicdanı rahatsız ve huzursuz etmiştir”  şeklindeki sözü çok yerinde bir sözdür! Millet olarak vicdanımız sızladı, huzursuz olduk! Hele ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in “Başkan Trump’ın gösterdiği güçlü liderlik” diye başlayan sözleri karşısında hissettiğimiz ezilmişlik duygusu da bu işin bir başka gerçeğidir!

Erdoğan Putin’e kafa tuttu, bedelini Türk milleti ödedi! Avrupa’ya kafa tuttu, hâlâ bedel ödeniyor! ABD ise kendisine tutulan kafaların faturasını belli aralıklarla sürekli çıkarıyor!

Erdoğan keşke dış politikayı iç politika malzemesi yapmasaydı, keşke! Kendisini dünya lideri (!) ilan etmek yerine, ülkesinin güçlenmesi için sanayi ve teknolojiye yatırım yapan sabırlı, vizyon sahibi ve ileri görüşlü bir lider olmaya gayret etseydi. Global dünyadaki gelişmeler Erdoğan’a bunu yapabileceği fırsatlar sunmuştu ama O, bu fırsatları kendi yıldızını parlatmakta kullandı. Yazık!

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak