Tarih : 12.03.2019 - 23:44

12 Mart 2019 Salı Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gebze Halkalı Banliyö tren Hattı’nı açtı. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Kim terör örgütüne destek veriyorsa, Allah belasını versin” dedi. HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, “Bu ülkede herkes Akp’den daha dindardır” açıklamasını yaptı. Trabzon’da konuşan Meral Akşener, Erdoğan’a karşı meydan okuyuşunu “İster ölüm, ister hapis. Allah şahidimdir vız gelir tırıs gider” diye sürdürdü.

12 Mart 2019 Salı Türkiye Gündemi

12 Mart 2019 Salı Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)GEBZE HALKALI BANLİYÖ TREN HATTI AÇILDI

Erdoğan Gebze Halkalı Banliyö Tren Hattı’nın açılışını yaptı. Marmaray İşletme Müdürlüğü, bugün banliyö hattında taşımacılık yapılmayacağı, taşımacılığın yarın sabah itibariyle başlayacağı bildirdi.

 

2)KİM TERÖRE DESTEK VERİYORSA ALLAH BELASINI VERSİN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın “terör” suçlamalarını cevaplarken “Kim terör örgütüne destek veriyorsa Allah belasını versin” dedi. 

 

3)VIZ GELİR TIRIS GİDERSİN

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Trabzon mitinginde yaptığı konuşmada Erdoğan’a meydan okumalarını sürdürdü ve Erdoğan’ın “Biri gün dolduruyor, sen de gidersin” diye tehdit edercesine sarf ettiği sözleri karşı  “Beni mahkemeye verdi.  İster ölüm, ister hapis. Allah şahidimdir vız gelir tırıs gider. Ne kafayı eğebilirim, ne dilimi tutabilirim. Açtırmayın kutuyu, söyletmeyin kötüyü” ifadesini kullandı. 

 

4)BEN KAÇMIYORUM, BURADAYIM

Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili sözlerini “Benim için ‘kaçacağı deliği yok’ dedi ya; ben kaçmıyorum. Buradayım” şeklinde sürdürdü. 

 

5)SAYIN ERDOĞAN, ÜLKÜCÜLERDEN ÖZÜR DİLEDİN Mİ?

Meral Akşener, Erdoğan ve Bahçeli’nin birbirleri için kullandıkları sözleri hatırlatıp birbirlerinden özür dieyip dilemediklerini sordu. Akşener şöyle dedi:

“Sayın Erdoğan’a sormak isterim: 'Bu ülkücüler Fatiha bilmiyordu' ya. Öğrendiler mi? Sen ülkücülerden özür diledin mi? Ülkücülerden özür diledin mi? Sayın Bahçeli, sen de ‘beka beka’ diyorsun da, Sen Erdoğan’ın PKK’dan daha büyük bir tehlike olduğunu söylediğin, 'Ver Bilal’i al hilali’ sözlerinden dolayı özür diledin mi? Şimdi iki seçmeni yan yana getirmek için bir birleştiriciye ihtiyaç var. Sonuç itibarı ile ‘beka’ diyorlar. Eee Millet yemedi, yemiyor, Trabzonlu yemiyor.”

 

6)İSRAİL POLİSİ MESCİD-İ AKSA’YA SALDIRDI

İsrail polisi Mescid-i Aksa’ya saldırdı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin cesaretlendirmesinden sonra İsrail’in saldırıları arttığına dikkat çekti ve “Kutsal mekanlarımıza bu kadar pervasızca saldırmalarını biz kabullenemeyiz ve tüm dünyanın buna tepki göstermesi gerekiyor” dedi.

 

7)TEL RIFAT’TA RUS AASKERİYLE ORTAK DEVRİYE

Tel Rıfat’ta Türk askeri ile Rus askerlerinin ortak devriye icra etmeleri için koordinasyonların tamamlanmak üzere olduğu bildirildi.

 

8)BU ÜLKEDE HİÇ KİMSE EZANA HAKARET ETMEZ

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, Ak Parti’nin iddia ettiği ezana ıslıklı protesto hareketiyle ilgili olarak “Bu ülkede herkes Akp’den daha dindardır” dedi ve şu açıklamayı yaptı: “Bu ülkede hiçbir kimse ezana hakaret etmez. Allah bizim semalarımızdan ezan sesini eksik etmesin.”

 

9)ESAS MAĞDUR BENİM

Mansur Yavaş, hakkındaki “sahte senet” iddialarına ilişkin “Rakibimizin can simidi gibi sarıldığı bu şahıs, resmi evrakta sahtecilik, şantaj suçlarından hapis cezası almış bir suçludur. Yani burada asıl mağdur benim. Yaptıkları çirkefliktir” dedi ve şöyle konuştu: “Yargıtay’ın hakkımda onayladığı herhangi bir ceza davası, ceza kararı yoktur. Söz konusu ortaya atan şahıs belgede sahtecilikten hapis cezasına çarptırıldı. Bu ‘saygın iş adamı’ çocuk istismarından yargılanıyor.”

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

31 Mart’ta 19 gün kaldı. Cumhur İttifakı, kendilerinden olmayan partileri “terörist” olmakla ve “teröre destek vermekle” suçladı. Vatandaş nezdinde bu iddia itibar görmedi. “Beka” meselesini ortaya attılar, vatandaş ona da iltifat etmedi. Erdoğan, “hapis” kartını oynadı, o da tutmadı. “Hapis” tehdidinin muhatabı olan Meral Akşener, anında restini çekti ve “Elinden geleni ardına koyarsan namertsin” dedi. Akşener bugün de Trabzon meydanından  “Beni mahkemeye verdi.  İster ölüm, ister hapis. Allah şahidimdir vız gelir tırıs gider. Ne kafayı eğerim, ne dilimi tutarım” diye seslendi. Erdoğan, istediği konsolidasyonu bir türlü sağlayamıyor.

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik dün CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mansur Yavaş hakkında “sahte evrak düzenlemeden” hakkında “yargı kararı” olduğunu söyledi. Mansur Yavaş bugün yaptığı açıklamada “Yargıtay’ın hakkımda onayladığı herhangi bir ceza davası yoktur” dedi. Ömer Çelik ve bu iddiayı ortaya atan Ak Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mehmet Özhaseki yarın mutlaka bir açıklama yapacaklardır. 

Eğer ileri sürdüğü gibi Mansur Yavaş gerçekten mağdur ise Ak Parti bu çıkışından dolayı büyük puan kaybeder. İspat edebilirse, elbette ki oy sayısını artıracaktır ama Ak Parti’nin, seçime 19 gün kalmışken ciddi bir risk aldığını da görmezden gelemeyiz. 

İsrail polisi Mescid-i Aksa’ya saldırdı. Ak Parti dini savunacaksa Mescid-i Aksa’ya sahip çıksın. Dine orada saldırılıyor çünkü. 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak