Tarih : 12.05.2018 - 21:58

12 Mayıs 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa’nın Cezayir’de 5 milyon insanı katlettiğini hatırlattı ve Fransa’ya “bizden ne işitiyorsun” diye sordu. “Eğer bizim büyümemizden korkuyorsan, isteseniz de istemeseniz de büyüyeceğiz” dedi… Başbakan Binali Yıldırım buğday fiyatlarını açıkladı ve buğday alım fiyatının yüzde 12 artışla ton başına bin 50 liraya çıktığını bildirdi… MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, günlük tweetlerinin birinde kadar mahkûmlarına af istedi… Başbakan Yıldırım bu talebe “Hükümetimizin gündeminde af yok” diye cevapladı… CHP Lideri Kılıçdaroğlu 25 Haziran’da OHAL’i kaldıracaklarını söyledi… Muharrem İnce “Benim çılgın projem huzur” diyerek; Türkiye’yi barıştıracaklarına işaret etti.  

12 Mayıs 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

12 Mayıs 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      FRANSA CEZAYİR’DE SOYKIRIM YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Öğrenciler Buluşması’na katıldı ve burada yaptığı konuşmada Fransa’nın Cezayir’de 5 milyon insanı katlettiğini söyledi.  Fransa’ya “Bizden alıp veremediğiniz ne” diye soran Erdoğan, “Bizim güçlenmemizden korkuyorsanız, İsteseniz de istemeseniz de güçleneceğiz” dedi.

 

2)      BUĞDAYA YÜZDE 12 ZAM

Başbakan Binali Yıldırım buğday fiyatlarını açıkladı ve “Geçen sene tonu 940 lira olan buğday, bu sene bin 50 liraya çıktı” dedi.

 

3)      25 HAZİRAN’DA OHAL’İ KALDIRACAĞIZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 25 Haziran sabahı OHAL’i kaldıracaklarını söyledi ve bunu “Türkiye’ye demokrasi geldiğinin” bir habercisi olarak yapacaklarını bildirdi.

 

4)      PARTİLİ CUHURBAŞAKANI TARAFSIZ KALAMAZ

Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı olmamasının sebebini şu ifadelerle anlattı: “Cumhurbaşkanı yemini edeceksiniz. ‘Tarafsız olacağım’ diye namus ve şeref sözü vereceksiniz. Parti başkanı tarafsız olamaz.”

 

5)      BU BİR CENTİLMENLİK ANLAŞMASIDIR

CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Meral Akşener’e verdiği yardım sözü ile ilgili konuştu. “Sözümün arkasındayım” diyen İnce; şunları söyledi: “Bu bir centilmenlik anlaşmasıdır. Bir arkadaşım ikinci tura kalırsa hiç tereddüt etmez yardımcı olurum. Ben de onlardan aynı centilmenliği beklerim.”

 

6)      RAKİBİMİN ELİ BAĞLIYKEN GÜREŞMEM

Muharrem İnce, “Rakibimin bir eli bağlıyken güreşmek istemem” dedi ve adil şartlarda güreş istedi. Adaylardan birinin hapiste olmasının eşitliği bozduğuna işaret etti!

 

7)      BARIŞACAĞIZ

“Çılgın projesi” sorulan Muharrem İnce, “Benim projem huzur. Memlekete huzur gelecek. Barışacağız” dedi.

 

8)      KADER KURBANLARINA NEDEN AF YOK?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sosyal medyada paylaştığı tweette kader kurbanları için neden af istedi. Bahçeli şöyle dedi: “Demir parmaklıkların gerisinde özgürlük düşü kuran kader kurbanlarını afla taltif etmek niye akıllara gelmez” diye sordu.

 

9)      GÜNDEMİMİZDE AF YOK

Başbakan Binali Yıldırım, Bahçeli’nin “af” konusundaki talebi sorulduğunda, “Hükümet olarak bizim gündemimizde af yok” dedi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

Muhalefet lideri ve cumhurbaşkanı adayları “barış”, “demokrasi”, “huzur”, “reform”, “kardeşlik”, “adalet” gibi değerleri gündeme getirip 25 Haziran sabahı “OHAL’i kaldırma” sözü veriyorlar. Ak Parti ise çok geriden geliyor. Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan, 73 yıl geriye gidip Fransızların Cezayir’de yaptığı katliamı seslendirdi. Bir de tabii köprü, tünel ve havalimanlarını sayıp döküyor. Tweet ustası Bahçeli ise cezaevindeki “terörist”liği tescillenmiş HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’a karşı “Ülkücü”lüğü gün gibi aşikâr olan Alaattin Çakıcı ve Kürşat Yılmaz’ı ileri sürdü ve “Kader mahkûmlarına af” istedi.

Liderlerin bir başka özelliği daha öne çıktı. Erdoğan rakiplerine karşı her türlü hakaretamiz ifadeler kullanırken, rakipleri ona hiç de öyle hitap etmiyorlar. O alana girmiyorlar dahi. Sadece vaatte bulunup yapacaklarını sıralıyorlar... Bugün enteresan bir gelişme daha oldu. Bilhassa Muharrem İnce hep destekten, barıştan, yardımdan söz ediyor ya; Ak Parti Sözcüsü Mahir ÜnalCHP’nin ‘yardım’ konusunu abarttığını söyledi. Ünal’ın söylediğinden şöyle bir sonuca varmak mümkün: “Biz milletimize efendisi değil, hizmetkarıyız” deseydi abartmış olmazdı herhalde!

Bir enteresanlık daha yaşandı aslında bugün. Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı Bahçeli, “Kader mahkûmlarına af” istemesine rağmen Başbakan Yıldırım “Gündemde yok” deyip kestirdi attı. Mahir Ünal çıkıp “Neden olmasın” der de Başbakan’a tükürdüğünü yalatırsa fena olur! En son başbakana yapılmaz yani. De… BEDELLİ askerlik konusunda yapıldı. BaşbakanMümkün” demiş, Ünal “asla olmaz” diye reddetmiş ve Ünal’ın dediği olmuştu!

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak