Tarih : 13.03.2018 - 23:03

13 Mart 2018 Salı Türkiye Gündemi

Türk askeri Afrin’i sivillerin kontrollü giriş çıkışlarına imkan veren koridorlar dışında tamamen kuşattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin’e kalıcı olmak için değil, şehri gerçek sahiplerine teslim etmek için girdiklerini açıkladı… Erdoğan ayrıca Diyanet İşleri Başkanı ve müftüleri “dinde güncelleme” yapmaları için bir kez daha göreve çağırdı… Meclis gece mesaisi yaptı ve sabahın erken saatlerinde seçim ittifakı tasarısı yasalaştı… Bu yasaya CHP “Seçim Hileleri Kanunu” derken, İyi Parti Lideri Akşener, “Adaletsiz Seçim Yasası” dedi. Diyarbakır’da iki asker şehit oldu.

13 Mart 2018 Salı Türkiye Gündemi

13 Mart 2018 Salı Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      3 BİN 393 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

TSK, harekâtın başından bu yana 3 bin 393 örgüt üyesinin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Ayrıca TSK, yazılı yaptığı açıklamada 12 Mart 2018 günü itibariyle Afrin şehrinin kuşatıldığını bildirdi.

 

2)      AFRİN’E İŞGAL İÇİN GİRMEDİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı Harekâtında etkisiz hale getirilen terörist sayısının 3 bin 400 olduğunu bildirdi.  “Biz Afrin’e işgal için girmiyoruz. Oraları gerçek sahiplerine teslim için oradayız” diyen Erdoğan, İyilik Ödülleri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Diyanet İşleri’ne yaptığı çağrıyı tekrarlayıp şöyle dedi: “Biz ilhamımızı Kur’an’dan alıyoruz. Kur’an-ı Kerim’in hükümlerine aynen uyuyorsa hadisler de bizim için sahihtir ve ona da uyarız. Erdoğan, Diyanet İşleri’nin Doğu’da da aktif olmasını istedi ve “siz doldurmazsanız birileri gelir oraları doldurur” dedi.

 

3)      MECLİS’TE “ZÜRRİYETSİZ” KAVGASI

Meclis gece mesaisi yaptı ve seçim ittifakı tasarısı kavga – dövüş kanunlaştı. CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, söz alıp Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde Bahçeli için “Zürriyetsiz” dediğini hatırlatınca tokatlı yumruklu kavga çıktı ve milletvekilleri birbirlerine girdi.

 

4)      ABD İLE MÜNBİÇ ANLAŞMASI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD’nin Münbiç ve Fırat’ın doğusu konusunda anlaştıklarını bildirdi. “Suriye’de Kürtler olacağı PYD’nin olmayacağı hususunda mutabakat sağladık” diyen Çavuşoğlu, 19 Mart’ta dışişleri bakanları toplantısında takvim dâhil, her şey net bir şekilde karara bağlayacaklarını açıkladı.

 

5)      TRUMP TİLLERSON’I KOVDU

ABD Başkanı Trump, Dışişleri Bakanı Tillerson’ı kovdu, onun yerine CİA Başkanı Mike Pompeo’yu atadı. CİA Başkanlığı’na ise bir kadın görevlendirildi.

 

6)      SEÇİM HİLELERİ KANUNU

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Meclis’te kabul edilen ittifak yasası için “Seçim Hileleri Kanunu” tanımlamasını yaptı ve “Sopalı Seçim’e hazırlık yapılıyor” ifadesini kullanarak; “Her şeye rağmen seçimi kazanacağız” dedi. 

 

7)      ADALETSİZ SEÇİM YASASI

İyi Parti Lideri Meral Akşener, Meclis’te kabul edilen ittifak yasası için  “Adaletsiz Seçim Yasası” dedi ve sandığı koruyacaklarını bildirip “Sandığı korursanız hiçbir alengirli iş yapamazlar” dedi. Akşener, sandık başına koydukları müşahidinin sigara içmek için dahi dışarı çıkmayacağına işaret etti. Diyarbakır’ın Dicle İlçesinde teröristlerce önceden tuzlanan patlayıcının infilak etmesi sonucu 2 asker şehit oldu. 2’si ağır beş asker ise yaralandı.

 

8)      TÜRKİYE İŞGALCİ

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Afrin Harekâtını gündeme getirip “Türkiye işgalci” dedi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Meclis Kürsüsüne çıkıp Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde Devlet Bahçeli için kullandığı “Zürriyetsiz” ifadesini hatırlatınca yer yerinden oynadı ve MHP’li milletvekilleri Çam’a girişip yumruk – tokat bir güzel dövdüler. CHP’lilere AK Parti milletvekilleri de saldırdı tabii. Erdoğan’ın o sözü söylendiği gün hiç böyle bir şey olmamıştı hâlbuki!

Bu durumun herkesi şaşırtmış olduğunu tahmin ediyorum. Bizi şaşırtan ikinci bir husus daha vardı ki, o da çok enteresan. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 gündür “güncelleme”denbahsediyor ve dini konuları günümüze uygun hale getirmesi için Diyanet Teşkilatı’nı göreve çağırdı. Göreve sahiplenen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Bazı fıkıh konularını günün şartlarına göre gözden geçirmek gerektiği”ni söyledi ve işe başladı. Bu işbirliğinin sonu nereye gider, o ayrı bir tartışma konusu. Yandaş bir gazeteci arkadaşın yazdığı bir yazı çok dikkatimizi çekti; onu paylaşacağız sizinle. O gazeteci arkadaş “Erdoğan ‘güncelleme’ derken; teknolojiden bahsediyor. Çağın gerektirdiği ürünleri üretmekten söz ediyor” yorumunu yapmış. Güldük tabii. Cumhurbaşkanı ne istediğinin altını gayet net bir şekilde çizdi ve ona göre talimat verdi. Bizimkisi hâlâ tevil peşinde! Ne gerek varsa?! Her yerde kraldan çok kralcılık gerekmez ki!..  Başkaları “Erdoğan bunu gayet bilinçli yapıyor. Ak Partili ailelerin çocukları dinden uzaklaşıyorlar. Haliyle Ak Parti’ye oy da vermiyorlar. Bu güncelleme gençlerin oy vermelerini sağlamak maksadıyla yapılıyor” diye yazıp anlatıyorlar ki, bu daha mantıklı.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak