Tarih : 13.05.2018 - 22:10

13 Mayıs 2018 Pazar Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada 24 Haziran’dan sonra faizi düşüreceklerini söyledi… Devlet Bahçeli’nin “kader kurbanlarına af” çıkışını değerlendiren Erdoğan, “Bizim gündemimizde af yok” dedi. Bahçeli ise af konusunu ısrarla gündeme getirip “Allah’ın izniyle affın çıkacağını düşünüyorum” diye konuştu… CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, 4 sene önce yaşanan maden faciasında 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma’da konuştu ve o gün protestocu madenciyi tekmeleyen müşavir için “Ondan o tekmenin hesabını sormazsam namerdim” ifadesini kullandı.

13 Mayıs 2018 Pazar Türkiye Gündemi

13 Mayıs 2018 Pazar Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

 

1)      AF YOK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “AF” çıkışını değerlendirdi ve “Sayın Bahçeli’nin kendi teklifi, kendi talebidir. Bizim öyle bir düşüncemiz kesinlikle yok” dedi.

 

2)      FAİZİ İNDİRECEĞİZ

Faiz konusunda da konuşan Erdoğan, “24 Haziran’dan sonra faizi oranı da şekli de çok farklı olacak” diye başlayan sözlerini şöyle sonlandırdı: “Ben faizi, ekonomik alanda her türlü kötülüğün anası babası olarak görüyorum. Arkadaşlarla attığımız adım etkisini gösterdi. Faiz yüzde 0.98’e indi. Konut satışları arttı.”

 

3)      AFFIN ÇIKACAĞINDN ÜMİTLİYİM

MHP Bahçeli Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı ve Başbakan “gündemimizde yok” demelerine rağmen  “Ak Parti’nin gündeminde olmadığı için biz gündeme getirdik” dedi ve kanayan bir yanayı milletimizin gündemine taşıdıkları söyledi. “Bu konuyu devamlı dillendireceğiz” diye Bahçeli, sözlerini şöyle bitirdi: “Allah’ın izniyle affın çıkacağını ümit ediyorum.”  

 

4)      MİLLET YUTMAZ

Muharrem İnce’nin ‘her eve iş, her aileye ev’ vaadini eleştiren Erdoğan, “Akla mantığa sığmayan vaatler var. Benim milletim bunları yutmayacaktır” diye konuştu.

 

5)      GENÇLER ÜLKENİN TEMİNATIDIR

Başbakan Binali Yıldırım memleketi Erzincan’daydı; “Doğa ve Gençlik Festivali”ne katıldı. Yıldırım gençleri FETÖ ve PKK teröristlerine karşı uyardı ve “Gençler ülkenin teminatıdır” dedi.

 

6)      PİSLİK – TEZEK POLEMİĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP hakkında başlattığı “tezek - pislik - çöplük” polemiği tüm hızıyla devam ediyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın bu sözünü “testinin içinde ne varsa ağzından o dökülür” şeklinde cevaplamıştı. CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce de “O ‘pislik’ diyor, ben ‘gelecek’ diyorum. Nano teknoloji, kuantum, diyen bir cumhurbaşkanı olacağım” sözleriyle değerlendirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ise Erdoğan için “Ağzı bozuk” ifadesini kullandı ve “Ağzının pergeli yok” yorumu yaptı.  

 

7)      BU İŞ TAMAM

Muharrem İnce Soma’da konuştu. Sokakta görüyorum, meydanda görüyorum. Bu iş tamam” dedi.

 

8)      O TEKMENİN HESABINI SORMAZSAM NAMERDİM

İnce, Soma faciasını protesto eden madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyen Yusuf Yerkel hakkında konuştu ve şöyle dedi: “Asla intikam ve rövanş peşinde değilim. O tekme atma olayı vardı ya o tekme. O benim ciğerime oturdu. O tekme atandan hesap sormazsam namerdim.”  

 

9)      ÜLKE AYAĞA KALKAMAZ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Sivas’taydı. İktidarın yanışlarını sayan Karamollaoğlu, “Allah bunlara akıl fikir versin” dedi ve şu ifadeyi kullandı: “Bu ülke 4-5 sene daha bu politikalarla uygulanırsa, ülke ayakta duramaz hale gelir.”  İlk atacağımız temel, 4. Demir Çelik Fabrikası olacak” dedi.

 

10)   PARİS’TE DEAŞ TERÖRÜ

Fransa’nın başkenti Paris’te DAEŞ terörist bıçaklı saldırı düzenledi. 2 kişi öldü, 8 kİşi yaralandı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Fransa özgürlük düşmanlarına boyun eğmeyecektir” diye konuştu.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran’dan sonra faizi indireceklerini söyledi. Bu söz, iki soruya zemin hazırlıyor: 1) Madem indireceksiniz, şimdi indirin. 2) Nasıl indireceksiniz? Bu iki soruya Ak Parti de bilmiyor, o kesimin “her şeyi bileni” Erdoğan da bilmiyor! Bilse indirecek zaten. Faiz, bugünün meselesi değil çünkü.

Faizi yükselten o kadar çok etken var ki, o etkenleri tek tek temizlemeden faizi düşürmenin imkânı yok. 1) Global şartlar 2) Türkiye’nin siyasi yapısı ve terör 3) Hukuk 4) Yatırım iklimi 5) Güvenlik… ABD Merkez Bankası (FED) faizleri yükseltiyor ve FED’in bu tutumu tüm dünyayı etkiledi. Bu konuda Türkiye’nin yapacakları sınırlı… Siyasi yapı var bir de ki, orası iyileştirilebilir aslında ama uygulanan strateji, FED’i aşmaktan daha zor hale soktu! Başbakan ve bakanlar dâhil Türkiye’yi yöneten herkes ‘bir yanlış yapar mıyım’ diye korkuyor ve bu insanlar Erdoğan’ın ağzının içine bakıyorlar. O ne derse o! Danışmanlar dahi Erdoğan’a danışıyor! Türkiye “hukuk devleti” görünümünden hızla uzaklaşıyor. Şartlar böyle olunca yatırım iklimi ve güvenlik de zaafa uğradı. Türkiye’nin faizi indirmek için hukuk reformu yapması ve işi ehline teslim etmesi gerekiyor. Ak Parti “Erdoğan ehildir” diyor. Millet İttifakı ise “bu işi uzmanına yaptıracağız” diyor. Yarış da bu iki fikir üzerine yapılıyor zaten.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak