Tarih : 13.05.2019 - 21:28

13 Mayıs 2019 Pazartesi Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbulluların 23 Haziran’da, 31 Mart’ta oy çalanlara gereken cevabı vereceğini söyledi ve “Sandıktaki oyu çalanla benim milletimin bir arada olacağına zerre kadar ihtimal vermiyorum” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, hırsız suçlamasına “Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış” diye cevap verdi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise “Dervişin fikri neyse zikri oymuş” diyerek gösterdi tepkisini.

13 Mayıs 2019 Pazartesi Türkiye Gündemi

13 Mayıs 2019 Pazartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      İSTANBULLU 23 HAZİRAN’DA GEREKEN DERSİ VERECEKTİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kazanı kaynatıp sandıklardan oyu çalanların üste bir de darbe tehdidinde bulunmalarına İstanbul halkı 23 Haziran’da inşallah gereken cevabı verecektir” dedi.

 

2)      SANDIKTAN OY ÇALDILAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili sözlerini şöyle tamamladı: “Sandıktaki oyları çalanlarla benim milletimin bir arada olacağına zerre kadar ihtimal vermiyorum.

 

3)      FETÖ UŞAKLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan statlarda ve spor salonlarında asılan pankartlara da değindi ve “FETÖ’nün uşağı durumunda olan kişilerin sloganlarını tribünlere pankart olarak asıyorlar. Bunlara asla geçit vermeyeceğiz.”

 

4)      SANATÇI SANATIYLA KONUŞUR DALKAVUKLUK YAPMAZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sinema ile ilgili kimsenin yapmadığı yasal düzenlemeyi kendilerini yapmış olmasına rağmen sanatçıların vefasızlık gösterilmesinden şikâyet ettiği konuşmasında şu ifadeyi kullandı:

 “Bir taraftan bize teşekküre geleceksin, arkadan da bunlarla beraber şakşakçılık yapacaksınız. Bunu ne ile ifade edeceğiz, ne ile izah edeceğiz? Sanatçı sanatıyla konuşur, bu tür insanlara dalkavukluk yapmaz!”

 

5)      DAĞDAN TALİMAT GELİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dağdan talimatlar geliyor” dedi ve şu açıklamayı yaptı:

“Terörist başlarının kimlerle beraber olunması gerektiğini isim vererek CHP'nin adayıyla beraber olmanız gerektiğini ta oradan söyleyenlerin kimler olduğunu herhalde televizyonlardan izliyorsunuz."

 

6)      23 HAZİRAN’DA ARIZA GİDERİLECEK

Binali Yıldırım, Beyoğlu’da katıldığı iftar davetinde yaptığı konuşmada “İstanbul seçimlerinde küçük bir arıza çıktı. 23 Haziran’da bu arızayı gidereceğiz inşallah” dedi ve destek istedi.

 

7)      YAVUZ HIRSIZ EV SAHİBİNİ BASTIRIRMIŞ

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Binali Yıldırım’ın “Çünkü çaldılar” sözüne sert tepki gösterdiği konuşmasında şu ifadeyi kullandı:

“Ak Parti’nin adayı çıkmış oyları çaldılar’ diyor. 17 yıldır iktidardasınız, güç sizin elinizde. Eğer bir oy hırsızlığı varsa kusura bakmayın bunu sizden başka kimse yapamaz. Atalarımız boşuna ‘yavuz hırsız ev sahibi bastırır’ dememiş.”

 

8)      DERVİŞİN ZİKRİ NEYSE ZİKRİ OYMUŞ

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçimlerin oy çalındığı için iptal edildiğini iddia eden iktidara çok ağır sözlerle yüklendi ve şöyle dedi.

“Dervişin fikri neyse zikri oymuş. Uzmanlık alanları olduğu için böyle bir propaganda yolu tercih etmişler!”

 

9)      BAHÇELİ’DEN ÖCALAN’A YEŞİL IŞIK

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Abdullah Öcalan’la ilgili soruyu cevaplandırırken “Bana sorarsanız Avukatıyla görüşsün” dedi.

 

10)   SAYIN BAHÇELİ’NİN BİR SONRAKİ SÖZÜ ‘SAYIN ÖCALAN’ OLACAKTIR

Akşener, Devlet Bahçeli’nin Abdullah Öcalan için “avukatıyla görüşsün” sözünü değerlendirdi ve şu ifadeyi kullandı:

“Sayın Bahçeli ilginç bir savunma içerisinde. Yıllarca 'bebek katili' dediği terörist başına birdenbire Öcalan demeye başladı. Öyle sanıyorum ki bundan sonra 'Sayın Öcalan' olacaktır. Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Temel Karamollaoğlu ile bize 'PKK'lı dediler. Hatta Kandil'le sözleşme imzaladığımız iftirası atıldı. Bugün görülüyor ki, Kandil'le kim ahbap? Yeni bir açılımın yeni bir açılımın gündeme getirildiğini bizatihi Sayın Bahçeli'nin diliyle ortaya konulduğunu şaşkınlık ve hayretle görmüş durumdayız.

 

11)   SALDIRGANLAR SERBEST

Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ'a evinin önünde sopalarla saldıran şahıslar, Savcılık kararıyla serbest bırakıldı.

 

12)   YSK, CHP VE İYİ PARTİ BAŞVURULARINI REDDETTİ

İYİ Parti 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminin iptali için YSK’ya başvurdu. YSK, CHP ve İyi Parti’nin talebini reddetti. İstanbul’daki 39 ilçe seçiminin de 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminin iptali de söz konusu olmaktan çıktı.

 

13)   HEPİNİZİ ALLAH’A HAVALE EDİYORUM

Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 3-4 yaşındaki çocukların siyasete malzeme yapılmasına çok üzüldüğünü belirtti. İmamoğlu, kendilerini oy çalmakla suçlayan iktidara ise “Hepinizi Allah’a havale ediyorum” diye seslendi.

 

14)   BİNALİ YILDIRIM, EKREM İMAMOĞLU’NUN VAATLERİNE SAHİP ÇIKTI

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım attığı tweette öğrenci Akbil’i aylık 85 TL’den 40 TL, su tüketiminde ise ortalama yüzde 40 indirim yapılacağını duyurdu. Ekrem İmamoğlu’nun vaadiydi bu hâlbuki.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Ekrem İmamoğlu’nun “Her şey çok iyi olacak” şeklindeki sloganını kullanan sanatçılar dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündemindeydi. Bahçeli onlara “Güzeliniz yerin dibine batsın” dedi. Bugün de Erdoğan diline doladı sanatçıları ve onların vefasızlığına vurgu yapıp “Teşekkürü bize yapıyorlar ama şakşakçılığı karşı tarafa yapıyorlar” şeklinde konuştu. Erdoğan statlara ve spor salonlarına pankart asanları ise “FETÖ uşağı” olmakla suçladı ve “Bunlara asla geçit vermeyeceğiz” ifadesini kullandı. Erdoğan’ın bu sözlerindeki gerçeği anlamak; fazla zekâ gerektirmiyor: “Pankart açan, slogan atan başına ne geleceğini bilsin de adımını ona göre atsın!” Erdoğan’ın en önemli sözlerinden birisi de “hırsızlık” üzerine kuruluydu. “Hem oy çaldılar, hem de darbe tehdidinde bulunuyorlar!”

Dünkü yorumumda Binali Yıldırım’ın karşı tarafı “oy çalmakla” itham etmesini eleştirmiş ve devlet umuru görmüş Yıldırım’ın hiçbir somut delili olmamasına rağmen Millet İttifakı’nı suçlamasını kendisine yakıştıramadığımın altını çizmiştim. Sözümü geri aldım. “Çünkü çaldılar” sözü Ak Parti’nin ortak sloganı olmuş da haberim yokmuş!.. Türk milleti, devlet adamlarının iftira atmak gibi bir suç işlemeyeceği kanaatini taşıyor. Dolayısıyla onların iyi niyetinden yararlanmak çok daha kolay geliyor ve iftira üstüne iftira atıyorlar. “Millet İttifakı kötü, biz iyiyiz.”, “Onlar ‘FETÖ uşağı’ biz Türkiye’yi 2023 hedefine taşıyan millileriz.”, “Onlar ‘Pensilvanya’dan talimat alıyorlar, biz yerliyiz!”

Ya vatandaşın aklına “Çaldılarsa nasıl çaldılar?”, “Ne kadar çaldılar?”, “Kim gördü?”, “Çalana ne ceza verildi” diye sormak gelir ve cevabını bulamayan bu sorular vicdanının sızlamasına sebep olursa? Bumerang gibi geri döndüğünü düşünmek dahi dehşet verici!..

“Her şey çok güzel olacak” sözü için “FETÖ sözü” tanımlaması yapmak da sakıncalı. Melih Gökçek en canlı örneği!.. Eski Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Her şey güzel olacak sözü tam bir FETÖ sözü” diye yazıp çiziyordu. 2005 yılında kendisinin de “İnşallah her şey çok güzel olacak… Bekleyin” diye tweet attığı ortaya çıktı! Google amcanın hafızası çok kuvvetli, anında döküyor geçmişinizi toplumun önüne!.. Ak Parti, “seçimi kazanmak için her yol mubah” fikrinden gidiyor ama kazın ayağı pek de öyle değil aslında!..

Erdoğan sanatçılara karşı da çok ağır konuştu. Sinema sektörünü rahatlatan yasayı çıkardıkları için kendilerine teşekkür eden sanatçıların şimdi de “Her şey güzel olacak” sloganını attıklarına işaret edip onları nankör olmakla suçladı ve “sanatçı sanatıyla konuşur, dalkavukluk yapmaz” dedi. Anlaşılması oldukça zor bir mantık bu… Sanatçının ülke meselesine duyarsız kalmasını nasıl istersiniz?  Sanatçının görevidir bu. Hem ayrıca işlerini kolaylaştıran bir yasa çıkardı diye sanatçı iktidara ilanihaye müteşekkir kalacak diye bir kural da yok! Doğru olan, sanata katkı verene teşekkür etmesi, ülkesine faydalı olacağını düşündüğüne destek vermesidir. Sanatçılar da onu yaptı zaten!..

Erdoğan ve Bahçeli “Bu ülkede teşekkür alınacak ve dalkavukluk yapılacak birisi varsa o biziz” diyorlar ama bu ülke demokratik bir ülke. Dileyen dilediğine teşekkür etme ya da alkışlama özgürlüğüne sahip.

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak