Tarih : 13.02.2018 - 23:51

13 Şubat 2018 Salı Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizi vururlarsa sert karşılık veririz” diyen ABD komutanına “Bu adam ömründe hiç Osmanlı tokadı yememiş, anlaşılan” ifadesini kullandı… “Afrin, siyasete malzeme edilmesin” açıklaması yapan Genelkurmay eski Başkanı Başbuğ’u ise “haddini bilmezlikle” suçlayan Erdoğan, “Bu böyle bırakılamaz. Cevabını alacaktır” dedi… Başbakan Binali Yıldırım Kılıçdaroğlu’na “Ey Kılıçdaroğlu; sen kimden yanasın”, ABD’ye ise “Ey Amerika, nereye varmak istiyorsun” diye sordu… MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise “Afrin’i konuşmayıp da nesli tükenen balinaları mı konuşacağız” diye çıkıştı.  

13 Şubat 2018 Salı Türkiye Gündemi

13 Şubat 2018 Salı Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      1439 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

TSK, 15 günde toplam bin 439 teröristin etkisiz hale getirildiğini ve 52 noktanın teröristlerden temizlendiğini duyurdu.

 

2)      OSMANLI TOKADI YEMEMİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada “Bizi vururlarsa sert karşılık veririz” diyen ABD komutanına “Bunlar ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş anlaşılan” dedi. Washington yönetimini uyaran Erdoğan “Türkiye’yi canlarının istediği gibi girip çıktıkları, her türlü hoyratlığı yapıp hesap vermedikleri yerlerle karıştırıyorlarsa çok yakında öyle olmadığını görecekler” şeklinde konuştu.

 

3)      BAY KEMAL, ‘YPG TERÖR ÖRGÜTÜDÜR’ DE

Erdoğan her zaman olduğu gibi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da diyecekleri vardı. Erdoğan şöyle dedi: “Şöyle ağız dolusu YPG, FETÖ, PKK, DHKP-C terör örgütü diyemedi Bay Kemal!”

 

4)      AFRİN SİYASETE ALET EDİLMESİN

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Zeytin Dalı Harekâtı siyasete alet edilmemeli” açıklaması yaptı.

 

5)      BAŞBUĞ’UN YANINA BIRAKMAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İlker Bağbuğ’a çok sert çıktı ve “Bu böyle bırakılamaz” diyerek; şöyle konuştu: “Gerekli cevabı alacaktır. Ne demek, asla tasvip etmeyiz. Yazıklar olsun! Siyasete alet edildiğini söylemek onun haddine mi?”

 

6)      KİMSE CAZ YAPMASIN

Başbakan Binali Yıldırım memleketi Erzincan’da konuştu. Yıldırım, “Çanakkale’deki mücadelemiz neyse Afrin’deki mücadelemiz de aynıdır. Kimse caz yapasın” dedi. Başbakan, “Afrin’e girmeyin” diyen CHP Genel Başkanı’na “Ey Kılıçdaroğlu, sen kimden yanasın”, ABD’ye ise ”Ey Amerika, terör örgütleriyle işbirliği yaparak nereye varmak istiyorsun” diye seslendi.

 

7)      KAPLUMBAĞALARIN GELECEĞİNİ KONUŞACAK DEĞİLİZ

Binali Yıldırım, İlker Başbuğ için ise “Siyaset, Afrin’i konuşmayacak da balinaların, kaplumbağaların geleceğini mi konuşacak” diye sordu ve “Allah akıl fikir versin” diye konuştu.   

 

8)      HERKES AYAĞINI DENK ALSIN

MHP Devlet Bahçeli Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeminde de İlker Başbuğ’un açıklaması vardı. Bahçeli şöyle konuştu: “Herkes ayağını denk alsın. Siyaset beka meselesini konuşmayıp da neyi konuşacak? Nesli tükenen balinaları, fok balıklarını mı konuşacağız?”

 

9)      MEMBİÇ’TEN PARMAK SALLAMAYIN

Bahçeli, ayrıca ABD yönetimi farklı bir başlık açıp şunları söyledi: “Beyaz Saray yönetimi açık açık söylesin. Dost musun, düşman mısın? İttifak mı, ihtilaf mı? Devam mı, tamam mı?  Kimse Türk milletine Menbiç’ten parmak sallamaya kalkışmasın!”

 

10)   HÜKÜMETE TAM DESTEK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD’nin yanlış yolda olduğunu ifade ederken, “Bir terör örgütünü meşru bir hükümetin desteklemesi asla kabul edilemez” dedi ve bu konuda alınacak kararları destekleyeceklerinin altını çizdi.

 

11)   O ORDU MUSTAFA KEMAL’İN ORDUSU

Ak Parti İktidarının da yanlış yaptığını iddia eden Kılıçdaroğlu, Hükümeti “vatani görevi, parti görevine” dönüştürmeye çalışmakla suçladı. Afrin Operasyonunun devlet operasyonu olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu; şöyle konuştu: “Sevgili Recep Bey, Afrin operasyonu devletin operasyonudur. Kemal’in takımı bir yana geri kalanları Afrin’e götüreceğiz, diyorsun. Kemal’in Ordusu dediğin, Mustafa Kemal’in Ordusu’dur. Benim oğlum asker.”

 

12)   KULAKLARINLA DİNLEMEYİ ÖĞREN

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir kere de ağız dolusu ‘PKK terör örgütüdür’ de” demesine ise şu cevabı verdi Kılıçdaroğlu: Sevgili kardeşim; sen kulaklarınla dinlemiyorsan kabahat benim mi? PKK, FETÖ, YPG hiçbir lidere saldırmamıştır, ben hariç! Ben nasıl olur da ağzı dolu dolu PKK, FETÖ, PYD teröristtir demem!”

 

13)   ABD İLE DOST MUYUZ? DÜŞMAN MIYIZ? AÇIKLA, KARDEŞİM!

İyi Parti Lideri Meral Akşener de Kastamonu’dan seslendi Erdoğan’a ve şöyle dedi: “Saray koalisyonuna sesleniyorum. ABD, Rusya ve İran ile dost muyuz? Düşman mıyız? Söyle, kardeşim! Cevap ver!  Ömrün geçti; ‘tavşana kaç, tazıya tut’ diye diye! Bu ülkenin itibarını iki paralık ettiniz!”

 

14)   ABD’DEN SOĞUK MESAJ

Türkiye’de görüşmelerde bulunmak üzere Ankara’ya gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Zeytin Dalı Harekâtı için soğuk mesajlar verdi ve ”Bizim Suriye’nin doğusunda DEAŞ’ı yenmek için verdiğimiz savaştan uzaklaşmalara yol açtı” ifadesini kullandı.

 

15)   TÜRKİYE’DE GÜVEN BUNALIMI VAR

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan “Grup toplantılarında gümbür gümbür konuşarak devlet adamlığı olmaz” dedi ve Türkiye’nin güven bunalımı yaşadığını ileri sürdü.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türkiye ağır bir dönemden geçiyor. Bütün dünya oyunun içinde ise de bilhassa ABD ve Rusya’nın etrafında dans ettiği ateşin tam orta yerinde kaldı! Türkiye, bu ateşin içinden salimen çıkmak için tüm gücüyle çabalıyor. Bu güç, daha ziyade fiziki güçtür! İçinde zekâ ve diplomasi yok denecek kadar az bu gücün! Kanırta kanırta çıkmaya çalışıyor. ABD’ye Osmanlı tokadı atıyor. ABD’den aklını başına toplamasını istiyor. “Topladın topladın, toplamazsan Osmanlı tokadını yersin” diyor yani.

ABD, “PYD benim müttefikimdir… Bölgedeki güvenliği sağlayan polis gücümdür” diyor. Türkiye ise “PYD benim ülke güvenliğimi tehdit eden bir terör örgütüdür. Nasıl oluyor da onunla ittifak kuruyorsun? Türkiye – ABD ittifakına ne oldu” diye soruyor. ABD bu sorunun cevabını vermiyor ama PYD ile ittifakını sürdürüyor ve Türkiye’nin Menbiç’e girmesini istemediğini her fırsatta dile getiriyor. Ayrıca“Girersen, misliyle cevabını alırsın” diye tehdit de ediyor.

Tam bu ortamda ABD Dışişleri Bakanı Türkiye’ye geliyor. ABD verdiği mesajlarla “Menbiç konusunda üzerimize gelme” diyor. Bu gerginliğin arka planında ne olduğunu, diplomasi arenasında ne gibi görüşmelerin yapıldığını bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey İktidar temsilcilerinin “Ey Amerika”, “Ey Kılıçdaroğlu”, Ey Başbuğ” demekten öte bir şey yapmadığıdır. Bu sözler iç politikada prim yapar gibi görünse de Türkiye’nin etrafında daralan çemberi kırmada bir işe yaramadığı bir gerçektir...

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak