Tarih : 15.10.2018 - 22:05

14 Ekim 2018 Pazar Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kızı Esra Albayrak ile birlikte inşaatı devam eden Çamlıca Camii’ni gezdi… Trump bugün de Erdoğan’ı andı ve “Rahip Brunson’ın serbest bırakılmasında faydalı olduğu için Erdoğan’a teşekkür ederim” dedi.  Erdoğan, Papaz Brunson’ın serbest bırakılmasında kendi rolü olmadığını ifade etmek için “Bağımsız Türk yargısı serbest bıraktı” ifadesini kullandı… CHP Sözcüsü Öztrak ise “Bilinmese, Brunson 14 saat içinde nasıl ABD’ye ulaştırılır, hem de özel uçakla” dedi.

14 Ekim 2018 Pazar Türkiye Gündemi

14 Ekim 2018 Pazar Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      ERDOĞAN ÇAMLICA CAMİİNİ GEZDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, inşaatı devam eden Çamlıca Camii’ni gezdi. Erdoğan’a kızı Esra Albayrak da eşlik etti.

 

2)      KAMYON DEVRİLDİ, 22 KAÇAK GÖÇMEN HAYATINI KAYBETTİ

İzmir Menderes’te kaçak göçmenleri taşıyan kamyon devrildi; kasadaki biri hamile, dördü çocuk ve bebek olmak üzere toplam 22 kişi hayatını kaybetti. Kamyon kullanma ehliyeti bulunmayan şoför, kamyonu ve yaralananları bırakıp otostop çekerek hastaneye gitti.

 

3)      ERDOĞAN, SUUDİ ARABİSTAN KRALI İLE GÖRÜŞTÜ

Kayıp Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında Türkiye ile Suudi Arabistan ortak arama heyeti kurma kararı aldı. Suudi Arabistan Kralı Selman akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla aradı. İki lider gazeteci Cemal Kaşıkçı olayının aydınlatılması için kurulan ortak çalışma grubunun önemine temas etti.

 

4)      PAPAZ BRUNSON ERDOĞAN’A DUA ETTİ

ABD Başkanı Donald Trump, twitter’da Erdoğan’ı etiketleyerek; “Yardımlarından dolayı Erdoğan’a teşekkür etmek istiyorum” diye yazdı. Papaz Brunson ise “ailemle birlikte Erdoğan’a dua ediyoruz” ifadesini kullandı.

 

5)      TÜRK YARGISI BAĞIMSIZ BİR ŞEKİLDE KARAR VERDİ

Erdoğan da attığı tweet’e Trump’ı etiketleyerek; “Türk yargısı bağımsız bir şekilde kararını verdi” ifadesini kullandı.

 

6)      KÜÇÜK DÜŞÜRÜCÜ BİR TİYATRO OYNANIYOR

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Küçük düşürücü bir tiyatro oynanıyor” dedi ve Erdoğan’a seslenirken şöyle selendi: “Sayın Erdoğan, siz bu oyunu kahvede oynadığınız papaz kaçtı sandınız. Tarih sizi affetmeyecek!”

 

7)      İŞ BANKASI HİSSELERİ İÇİN YAPILAN ŞEY YAĞMADIR

CHP Sözcüsü Öztrak, İş Bankası hisselerinin Hazine’ye devri ile ilgili de konuştu ve şöyle dedi: “Tüm siyasi ve hukuki haklarımızı kullanacağız ve vermemek için direneceğiz. Yapılacak olan şey yağmadır!”

 

8)      HER ŞEY HAZIRLANMIŞ! BİLİNMESİ BU HAZIRLIK OLABİLİR Mİ?

Öztrak, ABD tarafının Rahip Brunson’ın serbest bırakılacağını önceden biliyor olduğunu iddia etti ve şu tezi ileri sürdü: “14 saat içinde bir mahkeme edildi, serbest bırakıldı, özel uçakla alındı ve Amerika’ya ulaştırıldı. Her şey hazırlanmış. Bilinmese bu hazırlıklar yapılamazdı.”

 

GÜNDEMİN YORUMU:

Türkçe’de “gıcık” diye bir kelime var değil mi? Boğazda duyulan ve kişiyi aksırtıp öksürten kaşıntı haline de denir, karşısındakini sinir eden, kızdıran, sıkan kişiye de denir.

ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamalar ve attığı tweet’ler ile Türk milletini sürekli “gıcık” etti. İki de bir, “Rahip Brunson’ın serbest bırakılmasındaki yardımlarından dolayı Erdoğan’a teşekkür ediyorum” demesi yok mu, “gıcık” ediyor insanı! Bir kere de “Türk yargısına teşekkür et” be adam! Yok, etmiyor! Ederse taş olur sanki! İlla Erdoğan’a edecek! Papaz Brunson dahi “Ailemle birlikte Erdoğan’a teşekkür ediyoruz” dedi ki, “gıcık” bir iken iki oldu!

Partizanlığın kendine has psikolojisi vardır. Taraf olduğu parti ya da onun lideri yanlış bir iş yapsa ve partizan o yanlışı fark etse dahi söylemez. Onun yerine karşı tarafı nasıl susturacağını kafa yorar! Bu gayet normaldir ve dünyanın hemen her yerinde yapılagelmektedir.

Bir de asla taraf olmaması gereken medya ve daima nötr noktada durması gereken sivil toplum kuruluşları (STK) var. Onların duygularıyla değil aklıselimle hareket etmeleri gerekmektedir. Toplum yapısında kendilerine biçilen rol budur çünkü. Türkiye’nin en büyük kaybı işte burada kendini gösteriyor! Medya ve STK’lar asli görevlerinin dışında kaldılar. Görevleri, iktidarı parlatmakmış gibi davranıyorlar.

Geç gelen adalet, adalet değildir. Geç gelen yargı da yargı değildir. 2016 yılında tutuklanan Rahip Brunson, aradan iki sene gibi bir süre geçmiş olmasına rağmen yargılanmadı. Bu yargılamamada birçok neden varsa da şu üç konu çok önemliydi. 1) Brunson 6 ayı, bilemedin bir sene içinde yargılanmalı ve suçluysa hapishaneye, değilse evine gönderilmeliydi. 2) Bu mesele siyasi bir koz olarak elde tutulmamalıydı. 3) Dans edilen ülkenin ABD olduğu dikkate alınmalıydı. İktidar bu üç şartı ihmal etmiş olsa dahi, medya ve STK’lar iktidarı zorlamalı ve meselenin böyle dallanıp budaklanmadan çözüme kavuşturulmasını sağlamalıydı.

Türkiye’nin dünyaya meydan okumasını kim istemez ki? Hiçbir Türk evladı buna “hayır” demez! Ama faturası ağır olan “efelenmelere” de bu ülkenin tahammülünün olmadığını kabul etmemiz lazım. Erdoğan AB ülkelerine kafa tuttu, birçok uçak siparişi, silah, tank alındı da buzlar nispeten eridi. Rusya’ya meydan okudu, Putin burnumuzdan fitil fitil getirdi. ABD, “Ver papazı” dedi, senin “sen de bizim papazı mı ver” demeni dikkate almadan algı götürdü papazını! Bunlar çuvala girmesi zor olan mızraklar! Boğazımıza takılıp kalıyorlar!

Daha yeni. Erdoğan, Almanya ziyaretinde Can Dündar’ı istediği Almanya Cumhurbaşkanı’nın şerefine verdiği akşam yemeğinde Türk yargısının "casuslukla" yargıladığı “Can Dündar’ı niye bize vermiyorsunuz” diye sormuş ve şöyle dememiş miydi? “Siz bizden istediniz, biz tutuklu 4, 5 kişiyi size verdik!” Hâlbuki Erdoğan, daha önceki bir açıklamasında “bizden 1-2 tutukluyu istiyorlar, biz hukuk devleti değil miyiz” demişti!

STK ve medya “kraldan çok kralcılık yapacağına” asli görevini yapsa, Erdoğan istese dahi bu ezilmişliği yaşatamazdı bu millete! İki gündür hiç konuşmuyor. Bekliyor, “konu unutulsun”, diye!

Biz unutsak, ABD unutmuyor. Bugün attıkları tweet’le “diğerlerini de istiyoruz” dediler zaten. ABD Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz ve diğerlerinde sıra. Yol açıldı ya, ha bire isteyecekler!

 

 

 

 

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak