Tarih : 14.09.2018 - 22:56

14 Eylül 2018 Cuma Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyon tahminini dahi tutturamayıp birkaç defa revize etmek zorunda kalan Merkez Bankası’nı eleştirdi ve sabrının son raddesine geldiğini ifade ederek; “Faizle nasıl uğraşacağını görecekler” dedi… CHP Erdoğan ile Merkez Bankası’nın “iyi polis, kötü polis”i oynadıklarını ileri sürdü.

14 Eylül 2018 Cuma Türkiye Gündemi

14 Eylül 2018 Cuma Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      FAİZİ YÖNETİCİLEER BELİRLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında konuşurken MB faiz politikasına temas ederek; “Faizi yöneticiler belirler, enflasyonu yönetici belirlemez. Enflasyon, faizin akışı ile oluşur. Merkez Bankası defalarca enflasyonu açıklamıştır ama enflasyon onun açıkladığı gibi gerçekleşmemiştir. Bakıyorsunuz yılsonunda revize ediyor. Madem biliyorsun bu işi, tuttur.”  

 

2)      SABRIM TAŞMAK ÜZERE

Erdoğan, “Faizle nasıl uğraşacağız, görecekler” dedi ve Merkez Bankası’nın yanlış politikalarına karşı sabrının taşmak üzere olduğunu bildirdi.

 

3)      BAĞIMSIZLIK TATIŞMASI SONA ERDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Merkez Bankası bağımsızlık tartışması sona erdi” açıklamasını yaptı.

 

4)      İYİ POLİS, KÖTÜ POLİS

CHP Erdoğan’ın tepkisine rağmen Merkez Bankası’nın politika faizini 625 baz puan artırmasını değerlendiren CHP, “İyi polis, kötü polisi oynuyorlar” yorumunu yaptı.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “faizi yöneticiler (hükümet) belirler” diyerek yeni bir faiz çıkışı yaptı. Merkez Bankası’nın enflasyon konusunda çok büyük hatalar yaptığını ileri süren Erdoğan, “Merkez Bankası, sene başında enflasyon tahmini açıklıyor, sene sonunda o tahminini revize ediyor” dedi ve sabrının taşmak üzer olduğunun altını çizdi. Erdoğan, vakti geldiğinde kontrolü ele alacağını ve “faizle nasıl baş edildiğini dünya âleme göstereceğini” söyledi.

Türkiye’de ne “yasama”, “yürütme” ve “yargı” erkleri arasında güçler ayrılığı kaldı; ne de bağımsız kurum kaldı. Merkez Bankası (MB) için Ak Parti yöneticileri her ne kadar “özerk” ifadesini kullanıyorlarsa da tıpkı “bağımsız yargı” demelerine olduğu gibi bu sözlerine de kimseyi inandırmıyorlar.  

“Özerk” ya da “bağımsız” demek, “başına buruk” anlamına gelmiyor tabii. “Bağımsız” demekle kurumların birbirlerinin yetki alanlarına girmemesi gerektiğini anlamamız gerekmektedir. “Yürütme” kendi alanının dışına çıkar “yasama” ve “yargı”ya müdahale ederse çarşı karışır. Nitekim Türkiye’de hep böyle olmuştur. Sadece bu döneme mahsus değildir bu; geçmişte de olmuştur. Geçmişte “yargı” ya da “yasama”, “yürütme”nin yetki alanına müdahale etmiştir. Şimdi de “yürütme”, “yargı” ve “yasama”nın alanına dalıp her şeyi berbat etmektedir. Her müdahale eden “Ülkenin acil işlerini bir an önce yapmak için böyle davranıyoruz” demiş ve müdahalesini sürdürmüştür.

“Yürütme”, ülkenin gelirlerini doğru yerde harcamakla yükümlüdür. Merkez Bankası da TL’nin değerini korumakla görevlidir. “Yürütme” her iki gücü elinde bulundurmayı arzu ediyor. Nasılsa “maliye” ve “hazine”yi ele geçirdi, şimdi MB’yi de istiyor. Alsın ki, çorba yapsın! Ama global tecrübe gösteriyor ki, böyle bir çorba çorba olmuyor! Bulamaç, yal oluyor ama çorba olmuyor!

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak