Tarih : 14.03.2019 - 23:15

14 Mart 2019 Perşembe Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı’nda Avrupa’nın en büyük hastanesi olan Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılışını yaptı ve bu hastanenin bulunduğu bölgeyi sağlık vadisi yapacaklarını açıkladı… Erdoğan Millet İttifakı’nı “Bukalemun İttifakı” diye andı… MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “Zillet İttifakı”nın ezan sesinden rahatsız olduğunu ileri sürdü… Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu’nun gündeminde ise ekonomi vardı. Karamollaoğlu, “Damat Albayrak’ın ekonomiye maliyeti 100 milyar doları geçti” dedi ve görevden alınmasını istedi.

14 Mart 2019 Perşembe Türkiye Gündemi

14 Mart 2019 Perşembe Türkiye gündemi; özetle şöyle:

 

1)      BİLKENT ŞEHİR HASTANESİ’NİN BULUNDUĞU BÖLGEYİ SAĞLIK VADİSİ YAPACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Bilkent Şehir Hastanesi açılışına katıldı ve hastanenin bulunduğu bölgeyi sağlık vadisi haline dönüştüreceklerini söyledi. Erdoğan, hemşirelere 3600 Ek Gösterge meselesini seçimden sonra ele alma sözü verdi.

 

2)      BUKALEMUN İTTİFAKI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millet İttifakı’nı eleştirdiği konuşmasında “Nabza göre şerbet veren, Doğu’da bölücü,  Batı’da Atatürkçü, Ankara’da ülkücü olan, her şekle giren bir bukalemun ittifakı oluşturdular” dedi.   

 

3)      TAKSİM’E ÖRGÜTLÜ İŞGAL HAREKETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ezan polemiğine girmeden 8 Mart Kadınlar Günü’ndeki eylemi, “Taksim işgali” hareketi olarak değerlendirdi ve şöyle dedi: “İstanbul Valisi’ne gösteri ve toplantı için izin aldılar mı’ diye sordum. Almamışlar. İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı’na örgütlü işgal hareketi başlattılar ama teröre yönelik hiçbir olaya izin veremeyiz.”

 

4)      ZİLLET İTTİFAKI EZANDAN RAHATSIZ

MHP Lideri Devlet Bahçeli, partisinin Aksaray mitinginde “Zillet İttifakı ezan sesinden rahatsız! Milli bekamızı duyduklarında şoke oluyorlar. İşi ekonomiye, patlıcana taşıyorlar” diye konuştu.

 

5)      KİMSE BEN DAHA FAZLA VATANSEVERİM, DİYEMEZ

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “hepimiz kardeşiz” dedi ve “vatanını kim seviyorsa, milliyetçi odur” diyerek; şu ifadeyi kullandı: “Kimse ben daha fazla vatanseverim, diyemez.”

 

6)      KILIÇDAROĞLU KİM OLUYOR DA BİZE MİLLİYETÇİLİK TASLIYOR

Devlet Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesi üzerinden başlattığı milliyetçilik tartışmasına cevap olarak; şöyle konuştu:

“Kılıçdaroğlu kim oluyor da bize milliyetçilik taslıyor? Kılıçdaroğlu bize milliyetçilik anlatmasın. Kimliksiz ağızlardan milliyetçilik nasıl çıkıyor? Biz bu vatanın, al bayrağın, susturulamayacak olan ezanın bekçisiyiz. CHP Genel Başkanı bizimle boy ölçüşemez.

 

7)      RESMİ GAZETE’YE RAĞMEN İNKÂR EDİYOR

Kılıçdaroğlu’nun gündeminde de Tank Palet Fabrikası vardı. Kılıçdaroğlu şu açıklamayı yaptı: “Resmi Gazetede yayımlanış olmasına rağmen Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirildiğini inkâr ediyor.”

 

8)      BİZ PARTİ OLARAK TARAF DEĞİLİZ

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal; Mansur Yavaş olayı ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Biz Parti olarak taraf değiliz. Ortada müşteki var, Yargıtay’ın onayladığı bir durum söz konusu. Siyasetin konusudur artık bunlar. Şehrin emanet edileceği seçimlerde bir sahte senet davası varsa, bu geçmişte gündeme gelmiş, kasaba kurnazlığı ile bu iş bir şekilde kapatılmışsa, Mansur Yavaş'ın Ankara Büyükşehir Belediye başkanlığına aday olduğunda bunun ortaya çıkması ve konuşulmasından daha doğal bir şey olamaz.” 

 

9)      F-35 TESLİMATI KASIM AYINDA GERÇEKLEŞECEK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı ile görüştü. Akar, F-35 sözleşmesinin ve ödemelerinin devam ettiğini bildirdi ve “Sorumluluklarımızı eksiksiz yerine getiriyoruz” diyerek; ilk F-35 teslimatının kasım ayında gerçekleşeceğini bildirdi.  

 

10)   İNSANLAR AYRIŞTILIYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “beka” meselesinin üretimle aşılacağına işaret ederek; “Üretirseniz Türkiye’nin beka sorumu olmaz” dedi. Kılıçdaroğlu, farkların kavga aracı olmamasına vurgu yapıp “insanlar ayrıştırılıyor” dedi.

 

11)   CUMHUR İTTİFAKINI ÇEKEMİYORLAR

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Millet İttifakı’nın PKK ile iç içe olduğu iddiasını yenilerken şu ifadeyi kullandı:

”Devamlı açığımızı kolluyorlar. Cumhur İttifakını çekemiyorlar. PKK ile işbirliği yapıyorlar.”

 

12)   SURİYE VE RUSYA GÜÇLERİ İDLİB MERKEZİNİ VURDU

Suriye’nin İDLİB bölgesinde çatışma hızlandı. Rejim güçleri ve Rus askerleri İDLİB’in güneyinden sonra şehir merkezini de bombaladı. Rus ve Suriye savaş uçakları ilk defa İDLİB şehir merkezini vurdu. Türk askerinin Rus askeri ile başlattığı devriye görevi durduruldu.

 

13)   ALLAH ŞİFA VERSİN

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Bahçeli’nin beş harfler (Kemal-Meral-Temel) çıkışı hakkında “Allah şifa versin” ifadesini kullandı.  

 

14)   YANINDA KUŞ YOKTU, BEN VARDIM

Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Birileri cezaevinde süre dolduruyor. Sen de düşebilirsin” şeklindeki sözü ile konuştu ve “Sen hapishaneye giderken yanında kuş yoktu, ben vardım. Şimdi beni hapsettirmeye çalışıyorsun” dedi.

 

15)   DAMAT ALBAYRAK’IN EKONOMİYE MALİYETİ 100 MİLYAR DOLARI GEÇTİ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Damat Albayrak’ın ekonomiye maliyeti 100 milyar doları geçti” dedi ve ekonomide iyileşmenin ilk adımının Ekonomiden Sorumlu Bakan’ın değiştirilmesi olacağını ileri sürdü. Karamollaoğlu şöyle dedi: Sn. Erdoğan ‘ben Berat Bey'i çok seviyorum ille de bakan yapacağım’ diyorsa Berat Bey'e farklı bir bakanlık verebilir, mesela Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı gibi!

  

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Seçime 17 gün kala Türkiye, “Beka” – “Terör” – “Ezan” üçgeni arasında sıkıştı kaldı. Toplum bunaldı! Cumhur İttifakı “31 Aralık seçimi bir beka seçimidir”, “HDP-CHP-İYİ Parti-Saadet Partisi’nden oluşan ‘dörtlü çete’ Kandil ve Pensilvanya’dan talimat alıyor” ve bir de “Zillet İttifakı ezan sesinden rahatsız oluyor” iddiasıyla meydanları inletiyor. Bunun yanında Mansur Yavaş hakkında duyduğu bir iddianın üzerine atılıyor ama tıpkı “Rıza Sarraf”ı “beka” meselesi haline getirme yanılgısı gibi Mansur Yavaş silahı da geri tepti! Çünkü ‘saygın iş adamı’ Necmettin Kesgin, Mansur Yavaş’a sahte senet vermekten ve Mansur Yavaş’ın konuşmalarını izinsiz kaydetmekten 6 yıl 6 ay, ayrıca sahte belgeyle hukuk fakültesine kaydolmaktan 20 ay hapis cezası almış bir kişi. Bular yetmezmiş gibi çocuk pornosu bulundurmaktan yargılanıyor!..

Necmettin Keskin, çürük çıktı ya; Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, “Biz taraf değiliz, sen soruları cevapla” dedi. Ömer Çelik ise Ak Parti’nin Mansur Yavaş diye bir sorunu yok. Mansur Yavaş 600 bin dolarlık senedi hangi hizmet karşılığında almıştır” ifadesini kullandı. Ki bu da, Cumhur İttifakı’nın daha fazla yara almadan bu konudan uzaklaşmaya çalıştığı anlamına geliyor.  

Ezan meselesi hiç tutmadı zaten. Ne 8 Mart Kadınları ne de herhangi bir siyasi parti “Biz ezanı protesto ettik” demiyor. Aksine, “Biz polisi protesto ettik. O esnada ezan okunmuş. Duymadık bile” diyorlar.  

Erdoğan bugün Avrupa’nın en büyük hastanesi olan Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılışını yaptı ve “Bölgeyi sağlık vadisi yapacağız” dedi. Şehir hastaneleri, “yap-işlet” modeliyle yapılıyor. Hastane özel hastane statüsünde yani! Eğer beklenilen hasta gelmezse, SGK hastaları ile takviye yapılması ve o da olmazsa gelmeyen hasta için devlet kasasından ödeme yapılması şartı var. Tıpkı araç geçiş garantisi gibi hasta garantisi! Türkiye bölgenin sağlık merkezi olma yönünde hızla ilerliyor. Bu doğru ve aynı zamanda gurur verici bir gelişme. Fakat, her şey de olduğu gibi burada da arz – talep sitemi işliyor. Bunca hastanede istihdam edecek ehil doktorunuz var mı? Bu konu hassas bir konu: Elde edilen başarının sürdürebilmesi için bilgili ve yetenekli doktora ihtiyaç var. İstim arkadan gelsin, diyemezsiniz!

En önemli konuyu en sona bıraktım. O konu şu: Cumhur İttifakı “milli” ve “yerli” olduğunu iddia ediyor ve 7/24 bu meseleyi konuşuyor, değil mi? Konuşmaktan başka ne yaptılar da “yerli” ve “milli” oldular? Lafla peynir gemisi yürümez! Plan ve projenizi anlatın. Mahallelerin çöpünü temizlemekle, gökdelen yapmakla, beş yıldızlı hastane yapmakla “milli” ve “yerli” olunmaz. O zaten göreviniz. Türkiye’yi global aktör yaptınız mı? Siz onu söyleyin!

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak