Tarih : 14.05.2018 - 22:11

14 Mayıs 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi

Trump’ın ABD İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması bölgeye bomba gibi düştü. İsrail ordusu protestoculara gerçek mermiyle cevap verdi. 55 Filistinli şehit oldu,  2 bine yakın yaralı var… Türkiye, iktidarı, muhalefeti ve sokaktaki vatandaşıyla çok büyük tepki gösterdi... AB ve BM orantısız güç kullanımından vazgeçilmesini istedi… Suudi Arabistan ve Mısır sessiz kalmayı yeğ tuttu…

14 Mayıs 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi

14 Mayıs 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      55 ŞEHİT, 2 BİNE YAKIN YARALI

ABD, İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdı. İsrail askeri, Gazze’de gerçek mermi kullandı. Protesto gösterilerinde 52 Filistinli hayatını kaybetti, 2 bine yakın yaralı var.

 

2)      TALİHSİZ BİR KARAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyaret etmekte olduğu İngiltere’de konuştu. Erdoğan “Yaşananlar İkinci Dünya Harbi öncesinin karanlık günlerinde hissetmekten kendimizi alamıyoruz” dedi ve ABD’nin Kudüs kararını talihsiz bir karar olarak değerlendirdi. ABD’nin arabuluculuk vasfını kaybettiğini belirten Erdoğan, dünya ülkelerini harekete geçmeye davet etti.

 

3)      UTANÇ DUVARINA BİR LEKE DAHA

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Ölen her Filistinli Utanç Duvarı’na eklenen yeni bir cinayet, yeni bir lekedir” dedi.

 

4)      YOK HÜKMÜNDEDİR

Başbakan Binali Yıldırım “Şiddetle kınıyor ve yok hükmünde sayıyoruz” ifadesini kullandı. ABD’nin bu girişiminin bölgede istikrar ve barışı zorlaştırdığını ifade eden Yıldırım, “İslam dünyası bu katliam karşısında tek yürek olmalıdır” dedi.

 

5)      TÜRKİYE’Yİ SUSTURAMAZLAR

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Filistin ve Kudüs konusunda tüm dünya sussa, Türkiye’nin susmayacağının altını çizdi.

 

6)      KINAMAK YETMEZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Filistin’de yaşananları kınamak yetmez, harekete geçmek lazım” ifadesini kullandı.

 

7)      ADALETİN YILMAZ SAVUNUCUSU

 

Ak Parti Sözcüsü Mahir Ünal ise Filistin’in asla yalnız olmadığını ifade ederek; şöyle konuştu: “Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir.”

 

8)      KUDÜS İSLÂM ÂLEMİNİN BAŞKENTİDİR

 

İYİ Parti Genel Başkanı Türkiye var oldukça Kudüs’ün Filistin’in, İslam âleminin başkenti olarak kalmaya devam edeceğini belirtti ve şöyle konuştu: “Trump böyle yapmakla İslam âlemini incitti. Filistin – İsrail barış görüşmelerine zarar verdi. Bu durumu şiddetle kınıyorum. İYİ Parti’nin iktidarda olduğu güçlü bir Türkiye’de bu kararı alamazdı.”

 

9)      TÜRKİYE DE KUDÜS’E TAŞISIN BÜYÜKELÇİLİĞİNİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD ve İsrail yönetimini kınadı ve Erdoğan’a seslendi: “Git Büyükelçiliği Kudüs’te aç, ben de seni sonuna kadar alkışlayacağım.”  

 

10)   SÖZ; GAZZE’YE GİDECEĞİM

Muharrem İnce, Erdoğan’ın Türkiye Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma sözünü tutmadığını ifade edip “Beni Cumhurbaşkanı seçin, size söz veriyorum Gazze’ye gideceğim” dedi.

 

11)   GÖSTERİLER, HİÇBİR ZAMAN BİTMEYECEK

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ABD’nin arabuluculuk rolünün bittiğini ileri sürüp İsrail’e meydan okudu: Hiçbir şekilde barışçıl gösterimizi sona erdirmeyeceğiz.”

 

12)   ORANTISIZ GÜÇ KULLANILMASIN

BM: İsrail’in gerçek mermi kullanılması felakettir. Derhal durdurulmalı” açıklamasını yaptı ve orantılı güç kullanımı istedi.

 

13)   KUDÜS HEM İSRAİL’İN HEM FİLİSTİN’İN BAŞKENTİ OLSUN

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Adebahr, “Kudüs’ün hem İsrail’in hem de Filistin’in başkenti olması şeklinde çözüm getirilmelidir” açıklamasını yaptı.

 

14)   MİLLETİMİN YÜZÜNÜ GELECEĞE ÇEVİRECEĞİM

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, bugün Ankara’da yol haritasını anlattı. Gençlerin yüzde 82’si gelecekten ümidini kesmiş durumda olduğuna işaret eden Akşener, “Milletimin yüzünü geleceğe döndüreceğim” dedi.

 

15)   SARAY’IN SON KULLANMA TARİHİ 24 HAZİRANDIR, BOŞALTACAĞIZ

HDP Eş Başkanı Sezai “Sarayın son kullanma tarihi 24 Haziran’da bitiyor, boşaltacağız” derken HDP Eş Başkanı Pervin Buldan “İnanın güneşli günler göreceğiz” dedi.

 

16)   AKP DEYİP ONLARI İNCİTMEYECEĞİM

“Diplomamı okulumun önünde açıklayacağım” diyen Muharrem İnce, Akp demeyeceğini, Ak Parti diyeceğini belirten İnce, “Böyle yaparak onları da incitmeyeceğim” dedi.

 

17)   OY PUSULASI KURALARI ÇEKİLDİ

YSK, cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulasındaki sıralaması için kura çekilişi yaptı. İnce birinci, Akşener ikinci, Erdoğan üçüncü, Demirtaş dördüncü, Karamollaoğlu beşinci, Perinçek altıncı sırayı aldı.

 

18)   330 MİLLETVEKİLİNİN OYUNU AL, ÇIKAR AFFI

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Bahçeli’nin af teklifiyle ilgili konuştu ve “Af konusu hassas bir konudur. Kabulü için Meclis’te 330 milletvekilinin oyuna ulaşmak lazım” dedi.

 

19)   MHP ISRARLI

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, devletlerin vatandaşlarına karşı alicenap olduğunu ve müsamahalı davrandığını söyledi ve “Medeniyet demek af ve müsamaha denektir” diyerek; partilerinin af konusundaki ısrarını sürdürdü.

 

20)   BENZİN VE MAZOTA ZAM

Benzine 18 kuruş, motorine 15 ve LPG’ye 12 kuruş zam yapıldı.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Tam bir “Dehşet Günü”ydü ve bu dehşetin önümüzdeki günlerde de devam etmesinden ve hatta bölgeye yayılmasından endişe ediliyor! Trum, Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etti ve bugün de ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdı. İsrail sevinç içinde, Filistin ise kan ağlıyor! Nasıl ağlamasın ki, 55 şehit verdi. 2 bine yakın vatandaşı da yaralandı. Morali bozuldu. Ümidini kaybetti!

Aslında Türkiye’nin de Kudüs ile ilgili bir sözü vardı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs’ü Filistin’in başkenti ilan etmişti ama Türkiye büyükelçiliğini Kudüs’e taşımak yerine ABD’nin bu kararını kınamakla yetindi. Türkiye her ne kadar büyükelçiliğini Kudüs’e taşımadıysa da ABD’nin kararına çok şiddetli tepki gösterdi!

Tepki tepkidir ve elbette ki önemlidir ama sonuca bakıldığında; Suudi Arabistan ve Mısır’ın tepkisizliği ile Türkiye’nin şiddetli tepkisi arasında pek bir fark yok! Neden böyle oldu? Türkiye çok mu etkisizdi de böyle bir durum çıktı ortaya? Elbette ki değil ama Türkiye, gücünü zamansız kullandı ve iç politika malzemesi yaptı! Hâlbuki şimdi lazımdı o güç. ABD, “Türkiye izin vermez”  deyip aylar önce verdiği kararı vermeye çekinmeliydi. “Eyyy Amerika”, “Eyyy Trump” diye efelenmek zamanı şimdi aslında ama Türkiye mermileri havaya sıktığı için mekanizmaya süreceği mermi kalmadı! Türkiye, caydırıcılık gücünü kaybetti maalesef. Yazık!

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak