Tarih : 14.05.2019 - 21:59

14 Mayıs 2019 Salı Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa’nın ve Amerika’nın Türkiye seçimleri için seferber olduğunu belirtip “Cevap çok basit; oyları çaldılar” dedi. Binali Yıldırım “Adamlar iyi çalmışlar” açıklaması yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bazı YSK hâkimlerinin AKP’lilere telefon ettiklerini” iddia etti ve “Böyle yapmayın, şöyle bir dilekçe verin biz bu seçimi iptal ettirelim. Bunu söyleyen YSK’daki çete reisi. 7 kişiden biri” dedi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türk milletinin sandığı devireni hiçbir zaman affetmediğini söyledi.

14 Mayıs 2019 Salı Türkiye Gündemi

14 Mayıs 2019 Salı Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      AK PARTİ MİLLETİN PARTİSİDİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti milletvekilleriyle yaptığı iftar toplantısında "Açık konuşuyorum, AK Parti'yi milletin partisi değil de kendi heva ve heveslerinin aracı gibi görenlerin bu çatı altında yeri yoktur” dedi.

 

2)      CEVAP ÇOK BASİT; OYLARI ÇALDILAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, oy çalma iddiasına başkalarını da ortak ederek;  Avrupa'sından Amerika'sına kadar herkes seferber olduğuna işaret etti ve bunun arkasında başka şeyler aramanın hakları olduğuna vurgu yapıp şöyle konuştu:

“Belçika'da yine aynı şekilde bir seçim iptali yapılıyor. Niçin Belçika ile kimse ilgilenmiyor? Ne ülkemden ne Avrupa'dan böyle bir ilgilenmeyi duydunuz mu? Yok, İstanbul ile hepsi ilgileniyor. Neden? Seçimi kazandığı halde oyları çalınan AK Parti. Burada cevap çok basit, oyları çaldılar. Bir tarafta oy çalanlar var, diğer tarafta milli iradeye sahip çıkanlar var."

 

3)      HALKINA YALAN SÖYLEYEN CUMHURBAŞKANI OLAMAZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup Toplantısında yaptığı konuşmada “halkına yalan söyleyen bir kişinin cumhurbaşkanı olamayacağını” ifade etti. Kılıçtaroğlu şöyle konuştu:

“’Siz bu kardeşinize yetkiyi verin, ondan sonra bu faizle, dövizle, işsizlikle nasıl mücadele edilecekmiş göreceksiniz’ demişti. Yetki verildi mi? Verildi. Nasıl mücadele ettiler? Devletin hazinesini damada teslim ettiler. Hani işsizliği önleyeceklerdi?”

 

4)      YSK, AKP İLE İŞBİRLİĞİ YAPTI

Kemal Kılıçdaroğlu, YSK’nın Ak Parti ile işbirliği yaptığını ileri sürdü ve şu iddiada bulundu:

“YSK’nın bazı hâkimleri AKP’lilere telefon ettiler. Böyle yapmayın, şöyle bir dilekçe verin biz bu seçimi iptal ettirelim. Bunu söyleyen YSK’daki çete reisi. 7 kişiden biri. Oturdular bunun üzerine karar verdiler, sandıkların oluşumunda hile var dediler. Sandıkların oluşumunu siz onayladınız. Seçmenin ne günahı var? Bu 7 kişiye soruyorum: Sizde ahlak, sizde haysiyet varsa siz istifa edecek misiniz? Bunlar varsa istifa edeceksiniz, yoksa koltuğunuzda oturacaksınız?”

 

5)      DAMAT BİZE HALA HİKÂYE ANLATIYOR; BERAT HARİKALAR DİYARINDA

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis Grup Toplantısında yaptığı konuşmada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı eleştirdi ve şöyle dedi:

“Damat bakan hafta sonu bir programda kendisine methiyeler düzerek ekonominin dengelendiğini ve tünelin ucundaki ışığın büyüdüğünü söyledi. Damat bakan bize hâlâ masal anlatıyor. Berat harikalar diyarında.” 

 

6)      GAZETECİLER, TEHDİDE ESİR EDİLDİ

Meral Akşener, Yeni gazetesi Yazarı Yavuz Selim Demirağ’a saldıranların serbest bırakılmasını eleştirdi ve şu açıklamayı yaptı:

Akşener, “Türkiye gazetecilerin tehditle esir edildiği bir ülke olmayacak. Savcılara sesleniyorum, saldırırken öldürün diye bağıranları değil, milleti koruyun.”

 

7)      YAPTIKLARI İŞİN MANTIĞI YOK

Meral Akşener, Aynı sandığa atılan, aynı zarfa konulan dört oydan neden bir tanesi geçersiz? Hiçbir mantıklı açıklama yok. Çünkü yaptıkları işin mantığı yok!”

 

8)      BU MİLLET SANDIĞI DEVİRENİ HİÇBİR ZAMAN AFFETMEDİ

Meral Akşener; “Sayın Erdoğan, Kenan Evren’i bile geride bırakıp sandığı devirde” dedi ve Türk milletin sandığı devireni hiçbir zaman affetmediğini bildirdi.

 

9)      SAADET PARTİSİ SEÇİME ADAYI İLE KATILMA KARARI ALDI

Saadet Partisi, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine Necdet Gökçınar'la katılma kararı aldı.

 

10)   BUGÜN DE BİR ŞEHİT

Hakkâri Yüksekova kırsalında çıkan çatışmada Piyade Uzman Çavuş Zekeriya Zencirli, memleketi Antalya’ya uğurlandı. Dün şehit düşen Uzman Çavuş Volkan Demirci ise memleketi Ordu’da 10 bin kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

 

11)   İDLİB BÖLGESİNDE TANSİYON YÜKSEK

İdlib bölgesinde tansiyon yükseldi. Bölgede Türk birliklerinin kurduğu 12 gözlem noktası bulunuyor. TSK, kritik gözlem noktalarına takviye yaptı.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), “sandık kurulu başkan ve üyesi kanunda belirtilen hususiyeti taşımadıkları” gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Seçimi’ni iptal etti. Bu kararın gerekçesine iktidarın kendisi dahi yeterli bulmamış olmalı ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Seçim neden iptal edildi” sorusuna ısrarla “cevap çok basit; oylar çalındı” açıklaması yapıyor. Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım da “adamlar iyi çalmışlar” diye benzin taşıyor Reis’in tutuşturduğu yangına! Binali Yıldırım kanal kanal dolaşmaya ve “çünkü çaldılar” türü açıklamalar yapmaya başladı. Televizyon programcısı kıyısından köşesinden ıkına sıkıla şöyle bir soru sordu Yıldırım’a: “CHP, CHP’nin Adayı İmamoğlu ve CHP’ye oy veren insanlar ‘biz hırsız değiliz’ diyorlar ve sizin bu sözünüze tepki gösteriyorlar. Bu konuda ne diyorsunuz?”

Binali Yıldırım, seçmenin kusura bakmamasını istedi ve onların hiçbir yanlışı olmadığının altını çizdi. “CHP ya da rakibim İmamoğlu çaldı” da diyemedi. Sunucu biraz daha ısrar edip “Peki, öyleyse kim” diye sordu. Binali Yıldırım bu defa da “Kim alınganlık gösteriyorsa adres odur” dedi. Baktı o cevap da tatmin etmedi; o zaman çevirdi “Ben kimseyi itham edemem. Hırsızı YSK bulsun” dedi. Ne çelişkili bir mantık değil mi? Rakibini “hırsızlıkla” suçluyor ve “Çünkü çaldılar” diyor ama soruyu tersinden sorunca “hırsızı YSK bulsun” diyor!..

Burası Türkiye, hukuk bir şekilde kılıfına uydurulabiliyor ama ya vicdan! Onu ne yapacağız? Kamu vicdanı diye bir şey var değil mi? Her şey Türk toplumu gözü önünde oluyor ve vatandaş her şeyi görüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti milletvekillerinden, seçimin neden iptal edildiğini vatandaşa çok iyi anlatmalarını istedi. Dünkü iftar toplantısı zaten milletvekillerinin “oyların çalındığı” iddiasının vatandaşa nasıl anlatılacağına dair prova şeklinde geçti. Vekiller Erdoğan’ın hem ağzından çıkanları dikkatle dinlediler, hem de gözlerini kırpmadan vücut dilini takip ettiler. İstedikleri kadar destekli konuşsunlar. Diledikleri hikâyeyi uydursunlar. Ak Parti puan kaybetti. Aynı zarfa konan, aynı sandığa atılan dört oy pusulasından sadece birinin geçersiz sayılmasını anlatmak şapkadan tavşan çıkarmaktan daha zor!

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak