Tarih : 14.04.2018 - 22:25

14 Nisan 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

ABD, İngiltere ve Fransa bu gece yarısı Suriye’yi vurdu… ABD Lideri Trump “Görev başarıyla tamamlandı” dedi… Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İngiltere Başbakanı May “Esad, kırmızıçizgiyi geçti ve vurduk” açıklaması yaptılar… Rusya Lideri Putin ve İran cumhurbaşkanı Ruhani, operasyona çok sert tepki gösterdiler ve “Bu saldırı Ortadoğu’da yıkıma neden olacaktır” yorumunu yaptılar… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Operasyonu doğru buluyoruz” derken; CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu “Ben bulmuyorum. Ben barıştan yanıyım” ifadesini kullandı… İyi Parti ve Saadet Partisi genel başkanları ise tepkilerini şu sözlerle ortaya koydular: “Bu operasyonun Miraç Kandilinde yapılması Suriye’yi olduğu kadar tüm İslam âlemini üzmüştür!”    

14 Nisan 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

14 Nisan 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      ABD SURİYE’Yİ VURDU

ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi havadan vurdu. ABD Savunma Bakanı “Başka operasyon planımız yok” açıklaması yaptı.

 

2)      TRUMP: DAHA İYİSİ OLAMAZDI

ABD Başkanı Trump operasyondan sonra yaptığı açıklamada İngiltere ve Fransa’ya teşekkür edip “Görev başarıyla yapıldı” dedi ve ekledi: “Daha iyi bir sonuç alınamazdı. Muazzam ordumuzla gurur duyuyorum.”

 

3)      BAŞKA OPERASYON YOK

Pentagon, Tüm hedefler başarıyla vuruldu, harekât net bir mesajdı. Eğer Esad kimyasal silah kullanırsa yine vururuz”  açıklaması yaptı.

 

4)      ESAD KIRMIZIÇİZGİYİ GEÇTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye’nin kimyasal silah kullanarak “kırmızıçizgiyi” geçtiğini ileri sürüp “Rejimin kimyasal tesislerine yönelik operasyon yapmaya mecbur kaldık” dedi.

 

5)      BİR DAHA KİMYASAL KULLANAMAZ

İngiltere Başbakanı Theresa May de tıpkı Macron gibi  “Kimyasal kullanımını önlemek için” operasyon yapmaya mecbur kaldıklarına vurgu yaptı.

 

6)      BU SALDIRI YIKICI ETKİ YAPACAKTIR

Rusya Lideri Putin operasyona çok sert tepki gösterdi ve “Bu saldırı yıkıcı etki yapacaktır” dedi. Saldırının sadece teröristlere moral olduğunu iddia eden Putin, “ABD, Suriye’ye saldırmak için kimyasal silahı bahane etti” ifadesini kullandı.

 

7)      SALDIRI KABUL EDİLEMEZ

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise “Saldırı kabul edilemez ve yasadışı” açıklamasını yaptı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de operasyona tepki gösteren liderlerdendi. Beşar Esad’ı arayıp “Yanınızdayız” mesajı veren Ruhani “Saldırı Ortadoğu’da yıkıma neden olacaktır” dedi. Ruhani, saldırının bölgesel sonuçları olacağına dikkat çekti.

 

8)      BATI KONTROLÜNÜ KAYBETTİ

Suriye yönetimi “Üsler boşaltılmıştı, maddi hasar yok” açıklaması yaptı.  Beşar Esad ise yaşananları “Batı kontrolünü kaybettiği için saldırdı” şeklinde değerlendirdi.

 

9)      GERİLİMİ DAHA FAZLA TIRMANDIRMAYIN

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplandı. BM Genel Sekreteri “gerilimi daha fazla tırmandırmayın” talep ve telkininde bulundu.

 

10)   SALDIRI CAYDIRI MAKSATLIYDI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg “Bu saldırı rejimin Suriye halkına tekrar kimyasal saldırı düzenleme gücünü zayıflatacaktır” dedi.

 

11)   SİYASİ ÇÖZÜM ŞART

Çin, “Siyasi çözüm en gerçekli yol” açıklaması yaparak tarafları sağduyuya davet etti.

 

12)   OPERASYONU DOĞRU BULUYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Operasyonu doğru buluyoruz” dedi ve Suriye’de oynanan oyunun farkında olduklarının altını çizip şöyle konuştu: “O kimyasal silahlarla o masum yavruların düştüğü durumu görmezden gelemezdik. Önce rejimin zulmünü görmezden gelen, sonra da terör örgütleriyle işbirliği yapanlar da var ama bu bize uymaz.”

 

13)    BAŞARILI BİR ADIM

Başbakan Binali Yıldırım “Operasyonu başarılı bir adım olarak görüyoruz” ifadesini kullandı ve “Olumlu ama yeterli değil” dedi. Batıya seslenen Yıldırım “Sadece kimyasal silah kullanıldığında mı harekete geçiyorsunuz. Daha önce neredeydiniz “diye sordu.

 

14)   İNCİRLİK ÜSSÜ KULLANILMADI

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, operasyon öncesi Ankara’nın bilgilendirildiğini belirtti ve “İncirlik üssü kullanılmadı” dedi.

 

15)   BİRAN ÖNCE SİYASİ SÜREÇ BAŞLASIN

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise “Bir an önce siyasi sürece geçilmeli” değerlendirmesini yaptı.

 

16)   OPERASYONU DOĞRU BULMUYORUM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Erdoğan’ın operasyonla ilgili sözlerine atıfta bulunup “Operasyonu olumlu buluyorum, demiş. Ben bulmuyorum. Ben barıştan yanayım” dedi. Egemen güçlerin bölgeden elini çekmesini isteyen Kılıçdaroğlu; “Suriye, İran, Irak ve Türkiye’nin liderleri bir araya gelip işleri hâl yoluna koyamazlar mı? İlla egemen güçlere mi bırakılmalı” diye sordu.

 

17)   AMERİKA İLE DOST MUSUN? DÜŞMAN MISIN?

İyi Parti Türkiye’nin çukura düştüğünü ileri sürdü ve “Erdoğan’a “Amerika ile dost musun düşman mısın, söyle” dedi. Sorusunu yine kendisi cevaplayan Akşener, “Gördük ki, Amerika ile dostmuşsun! Bu müdahaleler ya kandil günü ya Ramazan ayında oluyor. Senin dostların hep böyle mi davranıyor” diye tepki gösterdi.

 

18)   ABD ŞAKŞAKÇILIĞINI BIRAKIN

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da operasyonun Miraç Kandilinde yapılmış olmasına temas etti ve “Miraç Kandilinde gerçekleştirilen bu saldırı sadece Suriye’yi değil, bütün Müslüman âlemini hedef almıştır” dedi. Karamollaoğlu hükümete “ABD şakşakçılığını bırakın” çağrısı yaptı.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

ABD, İngiltere ve Fransa askeri güçleri hem havadan hem denizden Suriye’de daha önceden tespit ettikleri hedefleri vurdular. Suriye ve Türkiye başta olmak üzere bölge ülkelerine gözdağı verdikleri gibi yeni silahlarını da deneme fırsatı buldukları bu operasyonu bir saat içinde bitirip operasyonun Suriye bir daha “kimyasal silah” kullanmadığı müddetçe yapılmayacağını açıklayıp kaldıkları yerden tatillerine devam ettiler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da partisinin Fatih ve Avcılar ilçe kongrelerine katılıp vatandaştan 2019 seçimlerinde Ak Parti’ye oy vermelerini istedi. Erdoğan böyle davranmakla hem oyları garantiye aldı hem de tatile çıkan ABD, İngiltere ve Fransa liderlerine misilleme yapmış oldu!!! İlçe kongrelerine katılmanın bir üçüncü faydası daha vardı ki, o hepsinden önemliydi. Erdoğan ne ABD, İngiltere ve Fransa arasındaki Batı ittifakının içindeydi ne de Suriye, İran ve Rusya arasındaki Doğu İttifakının içindeydi. Kıyılarda bir yerdeydi ve kongrelere katılarak bu kıyıda kalmış olmanın ezikliğini unutmuş oldu.

Bugünkü operasyon Türkiye’nin önüne iki seçenek koydu. Ya gemiler kendi limanlarına doğru yola çıktığında “Afrin’e de girerim. Menbiç’e de girerim” türküsünü çığırmaya başlayacak ki, bu çok riskli! Ya da “sınırımın güvenliğini sağlarım gerisine karışmam” deyip istikrarlı bir yol izleyecek. Bekleyip göreceğiz!

 

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak