Tarih : 14.04.2019 - 22:19

14 Nisan 2019 Pazar Türkiye gündemi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Kızılcahamam Kampı’ndan sonra yaptığı açıklamada Ekrem İmamoğlu’nun Beşiktaş – Medipol Başakşehir maçına girmesine temas etti ve  "Mazbatayı stadyuma taşımak, taraflar arasındaki rekabeti siyasi düşmanlığa dönüştürmek için ekilen bir tohumdur. Çok yanlıştır” diyerek; İmamoğlu’ndan belediye başkanı olmayacağını ileri sürdü. Ekrem İmamoğlu ise sıcağı sıcağına şu cevabı verdi: “İmamoğlu maça giderse şöyle olurmuş,  böyle olurmuş. Hiçbir şey olmaz. Bizim milletimiz birlikte durmaya, kucaklaşmaya alışkındır.” İmamoğlu, Fenerbahçe- Galatasaray derbi maçına da gitti.

14 Nisan 2019 Pazar Türkiye gündemi

14 Nisan 2019 Pazar Türkiye gündemi; özetle şöyle:

 

1)      MAZBATAYI STASYUMA TAŞIMAK REKABETİ SİYASİ DÜŞMANLIĞA DÖNÜŞTÜRÜR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ekrem İmamoğlu’nun Beşiktaş - Medipol Başakşehir maçına katılmasına ve bazı taraftarların "mazbatayı ver" sloganına ilişkin, "Mazbatayı stadyuma taşımak, taraflar arasındaki rekabeti siyasi düşmanlığa dönüştürmek için ekilen bir tohumdur. Çok yanlıştır. Bundan belediye başkanı olmaz." dedi.

 

2)      AK PARTİ OLAĞANÜSTÜ İTİRAZA HAZIR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, ''Olağanüstü itiraz hakkımızı kullanarak İstanbul seçimlerinin yenilmesini isteyeceğiz. Hazırlıklarımızı büyük oranda tamamladık. Çok kısa bir zamanda dilekçe ve eklerini YSK'ye teslim edeceğiz'' dedi.

 

3)      BİZİM MİLLETİMİZ BİRLİKTE DURMAYA, KUCAKLAİMAYA ALIŞKINDIR

İmamoğlu, Devlet Bahçeli’nin eleştirisini cevaplarken “İmamoğlu maça gitmiş. Maça giderse şöyle olurmuş böyle olurmuş. Hiçbir şey olmaz. Bizim milletimiz birlikte durmaya, kucaklaşmaya alışkındır” ifadesini kullandı.

 

4)      İMAMAOĞLU FENERBAHÇE – GALATASARAY MAÇINA GİTTİ

Ekrem İmamoğlu, “Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşla hitap etti. Vatandaş’a “Fenerbahçe – Galatasaray Maçına gideyim mi” diye sordu ve “Git” cevabını alınca Kadıköy’e doğru hareket etti.

 

5)      MAZBATAYA AZ KALDI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Maltepe sayımı ile ilgili konuştu. Özel, “Sayımı tamamlıyoruz ve mazbataya doğru ilerliyoruz” dedi ve şu açıklamayı yaptı:

“Sayım görevlisi bir hâkim zabıt tutmuş. ‘Ak Partili ve MHP’liler geldi, bağırdı çağırdı, gitti’ diye yazmış. Tek bir CHP’liden söz etmiyor. Provokasyonlara gelmeyeceğiz. Biz bu seçimi kazandık. Masa başında ya da provokasyonlarla kaybetmek istemiyoruz.”

 

6)      YARGI BASKI ALTINDA

Özgür Özel, sözlerini “Sıradan bir memurdan, en tepedeki yetkililere kadar baskı kurmaya çalışıyorlar. Yargının, YSK’nın üzerinde büyük baskı var” diye tamamladı.

 

7)      BÜYÜK İDDİA. İSPAT ETSİNLER

Devlet Bahçeli, yargıya baskı iddialarına tepki göstererek; “Çok büyük bir iddia bu” dedi ve bu iddia sahiplerini ispata davet etti.  

 

8)      ALGI DA GEMİYİ YÜRÜTMEZ OLDU

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Erdoğan ile aralarında yaşanan Çamlıca Camii polemiğiyle ilgili yeni açıklama yaptı. Karamollaoğlu şu ifadeyle cevap verdi Erdoğan’a:

“Mesele cami meselesi değil. Mesele, gösteriş merakıyla israfın ‘İslam’a hizmet’ diye takdimi meselesidir.  Hâl böyleyken bir de cami karşıtıymışız gibi bir algı oluşturma çabası var. Bu arkadaşların her türlü algıyı oluşturma becerisi var, bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Gösterişin ibadetin özüne aykırı olduğunu Müslümanlar iyi biliyor. Algılarla artık bu gemi daha fazla yürümüyor, bunu da kendileri çok iyi biliyor.”

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türkiye yoruldu! Türk toplumu gerildi! Bu yorgunluk ve gerginliğin sebebi seçim, seçim sonrası yaşanan süreç filan değil; doğrudan doğruya güvensizlik! Türk siyasetçisi birbirine güvenmiyor. Vatandaş da onlara güvenmiyor! Şu 15 günlük süreç gösterdi ki, sandıkta insani hataların dışında hata işlenmemiş. Suiistimal olmamış. Belki yeltenen olmuştur ama fırsat bulup yapamamış. Buna rağmen Cumhur İttifakı üyeleri CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi için demediklerini bırakmadılar. “FETÖ” ve “Organize usulsüzlük” yaptıkları iddiasıyla işi İstanbul seçiminin yeniden yapılmasına kadar götürdüler.

Ak Parti yetkilileri de MHP yetkilileri de hiç kusura bakmasınlar. İftiraya varan iddialarda bulundukları yetmezmiş gibi birçok konuya hazımsızlık da gösteriyorlar! Devlet Bahçeli mesela…  Ekrem İmamoğlu, Beşiktaş – Medipol Başakşehir maçına gitti. Tribünlerden İmamoğlu’na tezahürat yapıldı ve “mazbatasının verilmesi” hususunda sloganlar atıldı. Devlet Bahçeli, bu olayı organize bir hareket şeklinde sundu ve "Mazbatayı stadyuma taşımak, taraflar arasındaki rekabeti siyasi düşmanlığa dönüştürmek için ekilen bir tohumdur” dedi. Devlet Bahçeli ki, Türkiye’nin gündemine “beka” meselesini taşıyan siyasetçidir. Eğer, ‘siyasi düşmanlık’ söz konusu ise Erdoğan ve Bahçeli daniskasını yaptı. Seçmeni konsolide etmek için kendilerinden olmayanlara “FETÖ” yakıştırması yaptıkları yetmezmiş gibi “terörle işbirliği” yaptıklarını da iddia ettiler. Onlara oy verenin cehenneme, kendilerine oy verenin cennete gideceğine kadar götürdüler işi. Kardeş kardeşe düşman oldu!

Bahçeli, İmamoğlu’nun maça gitmesine dahi tahammül edemiyor olmalı ki, “maça gitmesini” istemiyor! Elinden gelse evinden dışarı çıkmasına dahi izin vermeyecek! Böyle siyaset mi olur? Sen her şeyi yapacaksın, her şeyi söyleyeceksin, karşı tarafın adayı maça dahi gidemeyecek! Oldu mu ya?

Erdoğan’ın Çamlıca Camii de öyle. Çamlıca’ya inşa edilen camii fikri bir ihtiyaçtan doğmuşsa, bu millet “amenna” der ve öpüp başına koyar. İslamiyet’in unutulan itibarını yeniden yüceltecek bir fonksiyonu olacaksa, saygıyla karşılar. Da… Ak Parti’nin şanına şan katmak için yapılmışsa tıpkı Temel Karamollaoğlu gibi herkes eleştirir onu ve “israf” olduğunu söyler! Cami, mescit gibi ibadethanelerin değeri büyüklükleri ile değil, “helal” para ya da “israf” ve “şatafat”a kaçmadan yapılması ile ölçülür.

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak