Tarih : 15.05.2018 - 23:44

15 Mayıs 2018 Salı Türkiye Gündemi

TBMM Kudüs için özel oturum yaptı ve tek ses olup İsrail ve ABD’ye tepki gösterdi. Türkiye, Washington ve Tel Aviv büyükelçilerini istişare maksadıyla Ankara’ya çağırdı. İsrail Ankara Büyükelçisi’ni ise “Bir müddet için ülkene dön” deyip İsrail’e gönderdi… Erdoğan “İsrail katliam işledi” dedi. İsrail Başbakanı Netanyahu, twitter’dan Erdoğan’a “Esas katliamı sen yaptın. Bize ahlâk dersi verme” cevabını verdi. Erdoğan, Netanyahu’nun bu sözlerinde anında tepki gösterdi ve çok ağır ifade kullandı: “Senin ellerinde Filistinlilerin kanı var.”

15 Mayıs 2018 Salı Türkiye Gündemi

15 Mayıs 2018 Salı Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      61 ŞEHİT

Filistinlilerin protesto gösterilerine İsrail askerlerinin gerçek mermi ile müdahale etmesi ve dronlarla göz yaşartıcı bomba atması sonucunda, iki günde şehit düşen Filistinli sayısı 61’i, yaralananların sayısı ise 3 bini buldu.

 

2)      İSRAİL KATLİAM YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Kudüs’teki gelişmelerden dolayı İsrail’in yaptığı katliama çok sert tepki göstermişti.

 

3)      ERDOĞAN BİZE AHLAK DERSİ VERMESİN

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bugün twitter’dan “Erdoğan Hamas’ın en büyük destekçilerinden biridir, dolayısıyla terör ve katliamdan çok iyi anlar. Kendisine tavsiyem, bize ahlak dersi vermesin” mesajını verdi.

 

4)      NETANYAHU’NUN ELLERİNDE FİLİSTİNLİLERİN KANI VAR

Erdoğan da hiç vakit kaybetmeden bir tweet attı ve şöyle dedi: “Ellerinde Filistinlilerin kanı var ve bunu Türkiye’ye saldırarak gizleyemez. İnsanlık mı istiyorsun? 10 Emir’i oku.”

 

5)      BÜYÜKELÇİLER ÇAĞRILDI

Türkiye, Tel Aviv ve Washington büyükelçilerini istişare maksadıyla Ankara’ya çağırdı.

 

6)      İSRAİL BÜYÜKELÇİSİ GÖNDERİLDİ

İsrail Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve kendisine “Bir müddet için ülkene dön” denildi.

 

7)      7 HAZİRAN’DA SİSTEMİN TIKANMASINA İZİN VERMEDİM

3 gündür İngiltere’de çeşitli temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bloomberg kanalına röportaj verdi. Program yapımcısının “Meclis çoğunluğunu kaybederseniz erken seçim çağrısı yapar mısınız” sorusuna Erdoğan şu cevabı verdi: “Neticeye göre şüphesiz hazırlıklarımız olacaktır. A,B,C planlarımız var. 7 Haziran’da sistemi tıkamak isteyenler oldu, ben Cumhurbaşkanı olarak sistemim önünü açtım ve Kasım ayında seçime gidildi. Milletimiz ‘bu böyle olmaz’ dedi ve Ak Parti’yi tekrar iktidara getirdi, sistem çalıştı.”

 

8)      HAKAN ATİLLA SUÇSUZDUR

Erdoğan’a yarın hâkim karşısına çıkacak olan Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla da soruldu. Erdoğan, “Hakan Atilla kesinlikle suçsuzdur, yarın onun berat etmesini bekliyoruz” dedi.

 

9)      KÖRÜ KÖRÜNE BAĞLANANLAR DIŞINDA KİMSENİN İTİMADI KALMADI

Temel Karamollaoğlu, partisinin milletvekili adaylarına yaptığı konuşmada, “Bu iktidara, körü körüne bağlananların dışında kimsenin itimadı kalmadı” dedi.

 

10)   İKTİDARIN GÖREVİ MİTİNG DÜZENLEMEK DEĞİLDİR

Temel Karamollaoğlu ayrıca hükümetlerin miting düzenlemek yerine icraat yapması gerektiğine dikkat çekti. 

 

11)   İSRAİL İLE YAPTIĞINIZ ANLAŞMAYI İPTAL EDECEK MİSİNİZ?

Temel Karamollaoğlu Ak Parti Hükümeti’nin yakın zamanda İsrail ile (Enerji) anlaşma yaptığına dikkat çekti ve o anlaşmayı iptal etmeyi düşünüp düşünmediklerini sordu.

 

12)   MOODY’S DE DÜŞMAN!

Moody’s, Türk bankacılık sektörü hakkında yayınladığı raporda bankacılık sistemi görünümünün negatif olduğunu belirtmesi üzerine Dolar/TL 4.47’yi,  Euro/TL 5.31’i gördü ve her ikisinin geldiği seviye rekordu.  Çeyrek altın 305 TL oldu.

 

      

GÜNDEMİN YORUMU:

 

ABD ısrar etti, İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdı! Bölgede bomba etkisi yapan bu karara hem TBMM, hem siyasi partiler, hem de STK’lar çok büyük tepki gösterdi. Türkiye, diplomatik girişimlerde bulundu. Ak Parti Hükümeti, 18 Mayıs 2018 Cuma günü Yenikapı Meydanı’nda, 20 Mayıs 2018 Pazar günü ise Diyarbakır’da Kudüs Mitingi yapacağını ve bu mitingleri Anadolu’nun diğer şehirlerine de yayacağını açıkladı.

ABD ve İsrail ne kadar zalim ise Filistin o kadar mazlumdur. İsrail ne kadar acımasız ise Filistin o kadar çaresizdir. ABD ve İsrail ne kadar birbirine tutkun ise kendisine “İslam” diyen ülkeler de o birbirinden o nispette kopuk!

Bu kopukluktan dolayı, 70 yıl önce Filistin sınırları içinde bir avuç toprağa sahip olan İsrail, her şeyi tersine çevirdi ve Filistin’e bir avuç toprağa mahkûm etti. Milyonlarca Filistinli ülkesini terk etmek zorunda kaldı. On binlercesi de hayatını kaybetti.

Ak Parti miting düzenleme kararı aldı. Bu mitinglerin iki nedeni vardır. 1) Kudüs ve dolayısıyla Filistin’in özgürlüğü. 2) Siyasi rant!

 

Ak Parti’nin bu eylemleri siyasi ranta çevirme gayreti içinde olacağını düşünmek dahi istemiyoruz. Türkiye’nin mitinglerle kendilerine destek verdiğini gören Filistinlilerin kendilerini İsrail silahlarının önüne atma ihtimali var çünkü. Ki, bu da bir vebaldir! Türkiye’nin bu vebali dikkate alacağını ümit ediyoruz. Da… Kudüs’ün özgürlüğü için ne yapabilir? Bunun üzerinde düşünmesi ve ona göre diplomatik bir strateji geliştirmesi gerekmektedir.

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak