Tarih : 15.05.2019 - 22:23

15 Mayıs 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Çok çaldılar” dedi. Kedisini Kenan Evren’e benzeten ve  yapmakla suçlayanlara ise “Bu topraklardan darbe çıkmaz, bereket çıkar” diye seslendi. CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu, gerekçeli kararın ne zaman açıklanacağını sordu. YSK Başkanı “Karar yazılıyor” dedi. Şubat ayı işsiz sayısı geçen senenin aynı dönemine göre bir milyon 3376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin oldu. Faik Öztrak, işsiz sayısındaki artışın son 10 yılın rekoru olduğunu belirtti.

15 Mayıs 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi

15 Mayıs 2019 Çarşamba Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      “ÇOK BASİT, ÇALDILAR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çiftçiler Günü’ münasebetiyle yaptığı konuşmada oyların çalındığını söyledi ve kimsenin mızıkçılık yapmaya hakkı olmadığını belirterek; “Mesele bu: Bu çok basit; çaldılar” dedi.

 

2)      BU TOPRAKLARDAN DARBE ÇIKMAZ, BEREKET ÇIKAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu topraklardan darbe çıkmaz, bu topraklardan bereket çıkar” dedi.

 

3)      SANDIK DEMOKRASİNİN NAMUSUDUR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sandık demokrasinin namusu, milletin onurudur” dedi ve şöyle konuştu:

“Sandık demokrasilerde hesap sorma makamıdır. Soracak hesabı olanların, sandığa gitmekten korkmaması lazım.”

 

4)      SİZDE AHLAK VARSA İSTİFA EDERSİNİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YSK üyelerine seslendi ve “Sizde ahlak, sizde onur varsa istifa edecek misiniz” diye sordu.

 

5)      İMAMOĞLU TEKRAR SEÇİLECEK

Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbullulara güvendiğini söyledi ve “İmamoğlu tekrar seçilecek” dedi.

 

6)      İŞSİZ SAYISI 4 MİYON 730 BİNE ÇIKTI

Şubat ayı işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 puanlık artış ile yüzde 14,7 seviyesinde gerçekleşti. İşsiz sayısı ise 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu.

 

7)      TÜRKİYE İŞSİZLİKTE YEMEN VE HAİTİ İLE AYNI LİGE DÜŞTÜ

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, 1 milyon 376 bin kişi işsizler ordusuna katılmış olmasının bir rekor olduğuna işaret etti. Bu işsizlik oranıyla Türkiye'nin rakipleri Haiti, Yemen, Irak ve yerle bir olmuş Suriye” diyen Öztrak; şu açıklamayı yaptı:

“Saray'ın damadı çıkmış Ocak Şubat'tan iyi, Mart, Nisan'dan iyi gibi bir ifadeler kullanıyor. Tünelin ucundaki ışığı da gördük ama gelen hızlı trenin ışığı o. Saray'ın kibirli kişisi ekonominin sorumlusu benim demişti.

 

8)      YUNAN GAZETESİ ‘İSTANBUL’DA YUNAN KAZANDI’ DİYE MANŞET ATTI

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Ekrem İmamoğlu hakkında kullandığı bir söz başta Trabzonlular olmak üzere tüm Türkiye’de tepkiye sebep oldu. “Yunan medyası, ‘İstanbul’u Yunan kazandı’ diye manşet attı. CHP’nin adayı bu arkadaş nereli? Trabzonlu! Eee” diye konuşan Göksu henüz özür dilemedi.

 

9)      GEREKÇELİ KARARI AÇIKLAYIN

Ekrem İmamoğlu, gerekçeli kararın gecikmesine tepki gösterip “Nerede soruşturma” diye sordu. İmamoğlu şöyle dedi: “O 123 sandıkta kime ne kadar oy çıktı? Onu açıklayın. Tam 8 gün geçti gerekçeli karar yok. Gerekçeli karar olmadığı gibi soruşturma da yok” diye tepki gösterdi.  

 

10)   KARAR YAZILIYOR

YSK Başkanı Sadi Güven “Karar yazılıyor” açıklamasını yaptı. Sadi Güven ayrıca YSK'nın sorgu ekranı faaliyete geçtiğini bildirdi.

 

11)   ERDOĞAN İFTAR PROGRAMI DEĞİL, İFTİRAA PROGRAMI YAPIYOR

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Çaldılar” sözünü değerlendirirken “Bu sene iftar programı değil, iftira programı yapıyor Sayın Cumhurbaşkanı” ifadesini kullandı.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, bugün “Karar yazılıyor” dedi. Ekrem İmamoğlu her gün soruyor çünkü “gerekçeli karar nerede” diye! Mızrak öyle büyük ki, bir türlü girmiyor çuvala! YSK gerekçeli kararı yazma işini 23 Haziran Seçimine kadar yetiştiremezse şaşmayın! Normal bir süreç olsaydı gerekçeler sıralanır ve rapor bir, bilemedin iki günde tamamlanırdı. 9 gün oldu hâlâ yok!

Türkiye tüm dikkatini 23 Haziran İstanbul Seçimine verdi ve ipini koparan ekonomi unutuldu. Fil zücaciye dükkânına girdi, kimse umursamıyor! İktidar bilhassa unuttu, çünkü hatırlatacak bir yanı yok! İşsizlik mesela. Şubat ayı işsizlik oranı geçen seneki aynı döneme göre yüzde 4,1 puanlık bir artışla yüzde 14,7’ye yükseldi. İşsiz sayısı ise bir milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bine çıktı! Son 10 senenin rekoru!

Döviz zaten aldı başını gidiyor. Merkez Bankası yüzde 24’te tutmaya çalıştığı politika faiz oranını yüzde 26’ya çıkarmaya mecbur kaldı. Dolayısıyla iktidar, ekonominin muhalefet tarafından da unutulması için elinden geleni ardına koymuyor. Ekonomiyi gündeme getirilmesine mani olmak maksadıyla dikkatleri başka yere çekiyor ve ‘maymuna bak’ diyeceği alanlar açmaya çalışıyor. Bunun en kolay yolu da “çünkü çaldılar” oldu. Ak Parti “hırsızlık” meselesini propaganda malzemesi yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Çok basit; çaldılar” sözüne can simidine sarılır gibi sarıldı ve Ak Parti milletvekillerinin tamamına, bu sözü kullanmalarını talimatını verdi.  İstanbul Adayı Binali Yıldırım zaten “çünkü çaldılar” demişti; ona ilave olarak, “Adamlar iyi çalmış” dedi.

Bu gibi konuların “imam – cemaat” misali bir yanının olduğunu da göz ardı etmemek lazım. İmam “çaldılar” deyince, cemaatin ilk tepkisi “Yunan dölü” oldu. Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Ekrem İmamoğlu hakkında “Yunan medyası, ‘İstanbul’u Yunan kazandı’ diye manşet attı. CHP’nin adayı bu arkadaş nereli? Trabzonlu. Yunan medyası ‘Yunan kazandı’ derken ne demek istiyor” şeklinde bir açıklama yaptı ve çok tepki gördü!

Ak Parti ”ekonomi”nin üstünü örtüp İstanbul seçimine yoğunlaşmak istiyor. Bu aslında geçerli bir taktiktir. Siyasette baskın olan siyaseti gündemde tutar, ekonomiyi gözlerden uzaklaştırır. Ekonomide güçlü olan ise zayıf olduğu siyasi yanını ikinci plana atar. Ak Parti de onu yapmaya çalışıyor ama ne yazık ki, ne siyasette güçlü ne ekonomide; konuştukça batıyor!

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak