Tarih : 15.04.2018 - 22:36

15 Nisan 2018 Pazar Türkiye Gündemi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Ak Parti döneminde yapılan yol, inşaat, köprü ve havaalanlarının ölü yatırım olduğunu iddia etti ve “İktidara geldiğimizde üretime dayalı olmayan bu yatırımları durduracağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Karamollaoğlu’nun bu iddiasına çok sert tepki verdi ve “yatırımlar üretime dayalı değildi de İMF’ye olan 23.5 milyar dolar borç nasıl ödendi” diye sordu.

15 Nisan 2018 Pazar Türkiye Gündemi

15 Nisan 2018 Pazar Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      MADEM HER ŞEYİ O BİLİYOR; ÜNİVERSİTELERİ KAPATALIM

CHP Kadın Kolları Antalya Toplantısı’ndan konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, “Tek Adam” olmakla itham ettiği Erdoğan’ı kastederek; “Madem her şeyi biliyor, o halde bütün meslekleri, üniversiteleri kapatalım ve o ne derse onun dediğini yapalım” dedi ve hemen ardından da bunun adının kölelik olduğuna vurgu yaptı.  “Biz kölelik istemiyoruz. Biz eşit yurttaşlık istiyoruz” dedi.

 

2)      ORTADOĞU’DA YAŞANAN ACIYI YÜREĞİMİZDE HİSSEDİYORUZ

Kılıçdaroğlu, “En güçlü ve en modern silahlar Ortadoğu’da deneniyor. Arap halkları üzerinde deneniyor. Kadınların, çocukların, ailelerin üzerinde bombalar patlıyor. Onların acılarını yüreklerimizde hissetmezsek kendimizi insan sınıfına koyamayız” ifadesini kullandı.

 

3)      İKTİDARA GELDİĞİMİZDE O YATIRIMLARI DURDURACAĞIZ

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Ak Parti döneminde yapılan yatırımların üretime dayalı olmadıklarını ileri sürdü ve “İktidara geldiğimizde köprüleri, binaları, stadyum ve yolları… Bütün yatırımları durduracağız” dedi.

 

4)      İKTİDA NASIL ZÜLMÜ ALKIŞLAR?

Karamollaoğlu, Hükümet’in ABD ve müttefikleri tarafından bombalanması konusuna da temas etti ve şu açıklamayı yaptı: “Üzülerek ifade ediyorum ki, Hükümetimiz bombalamayı makul bir şey gibi gösterdi. Zulmü nasıl alkışlar, nasıl destek verirsiniz. Katledilen, yok edilen, zulme uğrayanlar sadece masumlar ve Müslümanlar.”

 

5)      YATIRIM OLMASA İMF’YE 23.5 MİLYAR DOLAR BORÇ ÖDENİR MİYDİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Maltepe İlçe Kongresi’nde yaptığı açıklamada isim vermeden SP Genel Başkanı Karamollaoğlu’na yüklendi. Erdoğan, “Birileri yatırımlar hakkında ‘üretime dayalı değil’ diyor. Biz göreve geldiğimizde 36 milyar dolar ihracat vardı, şimdi 160 milyar dolar oldu. 4 bin 200 terörist öldürüldü. IMF’ye 23.5 milyar dolar vardı; o borcu sıfırladık. Üreten ekonomi yok diyenler, elinize dilinize dursun. Üreten yatırım olmasa IMF’ye borç ödenir mi?”

 

6)      TAPU DAĞITACAKMIŞ! CHP KENDİNİ DAĞITTI, KENDİNİ!

 “Çalışıyoruz” diyen Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da çok ağır sözler sarf etti.  “Bay Kemal, çalış, senin de olsun” diye Erdoğan; sözlerini şöyle tamamladı: “Bay Kemal tapusuz yerlere tapu dağıtacakmış. Nerede bunlar, cebinde mi? Neyi dağıtıyorsun? Bunlar hep böyle hayatları boyunca dağıttılar. Kendilerini dağıttılar, kendilerini.”

 

7)      KURDAKİ DALGALANMA GEÇİCİ

Başbakan Binali Yıldırım “Operasyon Alçak katillere verilmiş geç kalmış bir cevaptır” dedi. Döviz kurundaki dalgalanmalar da vurgu yapan Yıldırım, Bunları geçicidir” dedi ve vatandaşın rahat olmasını istedi. Yıldırım, sözlerin şöyle tamamladı: “Dolar dalgalansa, enflasyon yükselse, zil takıp oynayacaklar. Bir iki puanlık bir dalgalanma oldu ya, bunu fırsat bilenler ‘Ekonomi krizi’ giriyor diye kampanyaya başladılar.”

 

8)      BEN PARKAYI 1968’DE GİYDİM

Erdoğan – Kılıçdaroğlu arasındaki “parka” polemiği hâlâ devam ediyor. Kılıçdaroğlu bugün yaptığı açıklamada Erdoğan’a seslenip “1968’de sen uyurken ben parka ve postal giyiyordum. Ben senin gibi sahte üniforma giymedim. Askere gittim ve onurlu üniformamı giydim. Postala gelince, oğluma söyleyeceğim ve senin askere gitmeyen çocuklarına postal göndereceğim.”

 

9)      SEN SAHTE ÜNİFORMA GİYDİN, BEN ONURLU ÜNİFORMA GİYDİM

Ben senin gibi sahte üniforma giymedim. Parka ve postalı 68’lerde giydim. Senin askere gitmeyen oğluna postal göndereceğim”

 

10)   KIRMIZI LİSTEDE ARANAN TERÖRİST YAKALANDI

TSK, kırmızı listedeki Agiri Mazlum Pirdoğan kod adlı Birdal Burhanlı’nın etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun fitilini tutuşturduğu “yatırım” polemiği, önümüzdeki günlerde çok tartışılacağa benziyor! Hiçbir milletvekili olmayan ve oy oranı bakımından da endişe edilecek bir yanı bulunmayan Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu’nun “Ak Parti Dönemi’nde paralar ölü yatırımlara harcandı” mealindeki sözlerine Erdoğan, anında tepki verdi ve “Yatırımlar verimli alanlara yapılmamış olsa İMF’ye olan 23.5 milyar dolar borç nasıl ödenirdi” diye sordu. Erdoğan ayrıca göreve geldiklerinde 36 milyar dolar olan ihracatın, bugün 160 milyar dolar olduğuna dikkat çekti. Temel Karamollaoğlu’nun dile getirdiği konu Ak Parti’nin kamuoyundan sır gibi sakladığı bir konu ve Erdoğan’ın konu gündeme gelir gelmez nasırına basılmış gibi anında zıplaması da ondan aslında.

Karamollaoğlu’nun “verimli alana yatırım yapılmadı” sözü, ekonomi ile azıcık ilgisi olanların dahi kabul edeceği bir sözdür. Seçmenin çok hoşuna gitti bu doğru ama yatırımların verimli olmadığı da doğru. Osmangazi Köprüsü ve Avrasya Tüneli bunun en canlı örneği değil mi zaten?!.

Erdoğan İMF’ye olan 23.5 milyar dolar borcu ödediklerine ve iktidara geldiklerinde 36 milyar dolar olan ihracatı 160 milyar dolara çıkardıklarına vurgu yapıyor ama 2003’te 130 milyar dolar olan Türkiye dış borcunun 453 milyar dolara çıktığına hiç temas etmiyor! Hani 2023 yılında Türkiye 500 milyar dolar ihracat gerçekleştirecekti? Türkiye’nin gelecek 30 senesini ipotek edip köprü, tünel, havaalanı yapmak marifet değil ki. Toplumun refah seviyesini yükseltecek yatırım hani?

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak