Tarih : 16.10.2018 - 22:54

16 Ekim 2018 Salı Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili “takip ediyoruz. Temennim odur ki bir an önce bizler için bir kanaat oluşturacak sonuçlara ulaşılır” dedi. Erdoğan, Rahip Brunson’ın tahliye edilmesiyle ilgili olarak ise “Türk yargısı kendisine olan güvenimizi boşa çıkarmadı ve verilmesi gereken kararı kendine göre verdi” ifadesini kullandı. Erdoğan’ın bir de itirafı vardı. Ekonomik meseleleri değerlendirirken, “2013’ten sonra kimi hedeflerimizin gerisinde kaldık” dedi.

16 Ekim 2018 Salı Türkiye Gündemi

16 Ekim 2018 Salı Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      KİMİ HEDEFLERİMİZİN GERİSİNDE KALDIK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “2013 yılında itibaren yaşadığımız sınamalar nedeniyle kimi hedeflerimizin gerisine düştük” dedi. Yeni yönetim sisteminin ilk bütçe çalışmasını tamamladıklarını bildiren Erdoğan yarın Meclis'e sunacaklarını bildirdi.

 

2)   YENİ PROGRAMAMIZI DENGELEME MERKEZİNDE OLUŞTURDUK

Erdoğan, “yeni ekonomik programımızı dengeleme disiplin ve değişim merkezinde oluşturduk” dedi.

 

3)      BU PROGRAM ESNAFILA MÜCADELE PRIGRAMIDIR

İYİ Parti Lideri Meral Akşener,  Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nı eleştirdi ve “Program, enflasyonla mücadele programı değil, esnafla mücadele programıdır” dedi.

 

4)      ERKEN EMEKLİLİĞİ TASVİP ETMİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan erken emeklilik meselesine de temas etti. Erdoğan, erken emekli olacakların tamamı göz önüne alındığında bu rakamın 750 milyar lirayı bulacağını söyledi ve “erken emekliliği tasvip etmiyoruz” dedi.

 

5)      ERKEN EMEKLİ OLUP DEVLETTEN 4O YIL MAAŞ ALACAK; YOK ÖYLE!

Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de ortalama ömür, 78 sene. 38 yaşında emekli olan bir kişi devletten 40 yıl maaş ve sağlık hizmeti alacak, yok öyle!”

 

6)      SİZ KİM, ATATÜRK KİM?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de partisinin grup toplantısında konuştu ve Erdoğan’a “Hakan Atilla ne zaman gelecek” diye sordu. CHP’ye ise “siz kim, Atatürk kim? Nereniz Atatürk’e benziyor” diye seslendi.

 

7)      KENAN EVREN DE DİKTATÖRDÜ, SEN DE DİKTATÖRSÜN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise partisinin grup toplantısında sözlerine İş Bankası hisseleriyle başladı ve “Bankayı nasıl ele geçiririz onun hesabını yapıyorlar. Kenan Evre de bunu yaptı. O da diktatördü, sen de diktatörsün” dedi.

 

8)      KAŞIKÇI, KONSOLOSLUK’TA MI ÖLDÜRÜLDÜ?

Suudi Arabistan Başkonsolosu Muhammed Uteybi apar topar Türkiye’yi terk etti ve uçağa binip Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad’a gitti. Başkonsolos İstanbul’dan ayrıldığı saatlerde olay yeri inceleme polisleri ve savcılar Başkonsolos Rezidansı’na girdi. Muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın sorgulama esnasında öldüğü yolunda önemli bulgular bulunduğu yönünde haberler yayıldı.

 

9)      TEMEMNİM BİR AN ÖNCE SONUÇLANMASIDIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temennim odur ki bir an önce bizler için bir kanaat oluşturacak sonuçlara ulaşılır” dedi.

 

10)   TÜRK YARGISI KARARINI BAĞIMSIZ VERDİ

Erdoğan, “Türk yargısı kendisine olan güvenimizi boşa çıkarmadı ve verilmesi gereken kararı kendine göre verdi” dedi.

 

11)   TİLKİYİ KÜMESE BEKÇİ Mİ YAPACAKSIN?

Akşener, Erdoğan’ın takip ediyoruz. Gerekeni yapmaya hazırız” şeklindeki sözleri üzerine “Tilkiyi kümese bekçi mi yapacaksın” diye sordu.

 

12)   AK PARTİ’NİN SSUDİ SİCİLİ ZATEN BOZUKTU

Ak Parti’nin Suudi sicili en başından bozuk olduğunu ileri süren Akşener, Rahip Brunson konusunda da çok sert eleştiriler yaptı. “Brunson suçlu değilse niye tutukladınız? Suçluysa niye bıraktınız” diye soran Akşener; şu ifadeyi kullandı:

 

13)   YARGININ BAŞINA ÇUVAAL GEÇİRDİN

Akşener, “yargının başına çuval geçirdin. Ettiğin kabadayılık nereye gitti? Hani, ‘Bu can bu tende olduğu müddetçe papazı kimse alamaz. Türkiye’ye baskı yapamaz’ diyordun! Ne oldu?”

 

14)   HANİ SEN KAHRAMANDIN?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Erdoğan’a yüklendi ve Türkiye’nin üçüncü dünya ülkelerin dahi operasyon yaptığı bir yere dönüştüğünü söyledi. Kılıçdaroğlu şu soruyu sordu: “Hani sen kahramandın? Çakma kahramanlarla bu ülke yönetilemez!”

 

15)   SUÇLU BELLİYSE GEREKENİ DE YAPILMALI

Devlet Bahçeli ise “İnsan aklıyla alay ediliyor” ifadesini kullandı ve “Suç varsa, suçlu belliyse, gerekeni yapılmalı” dedi. Bahçeli, Brunson’ın tahliye edilmesinin milletin vicdanını rahatsız ettiğini tekrarladı.

 

16)   POMPEO KRAL SELMAN’LA KONUŞTU

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Riyad’a gitti ve Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüştü. İki ülkenin şeffaf bir araştırmanın gerekliliği konusunda anlaştığı dışında herhangi bir açıklama yapılmadı. Pompeo yarın Türkiye’ye geliyor.

 

17)   ERDOĞAN İLE BAHÇELİ GÖRÜŞTÜ, AÇIKLAMA YOK!

Erdoğan ile Bahçeli bir araya geldi ve ittifakın yol haritası ile affı konuştular. Herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türkiye’nin gündeminde Konsolosluk Binası’nda kaybolan Suudi Arabistanlı gazeteci “Cemal Kaşıkçı”, tahliye edilen “Rahip Anrew Brunson” ve “ekonomi” vardı. İktidar ve muhalefet parti liderleri partilerinin grup toplantısında bu üç meseleye değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, uygulanan yeni ekonomik programı başarılı bulduğunu söyledi ve yeni yönetim sisteminin oluşturduğu Bütçe’yi yarın Meclis’e sunacaklarını söyledi. Erdoğan, 2013 yılından sonra kimi hedeflerde geri düştüklerini belirtti. Rahip Brunson’ı görkemli bir törenle karşılayan ABD Başkanı Trump’ın şahsına yaptığı teşekkürü “Geç kalmış bir hareket” diye değerlendiren Erdoğan, “Ben ta baştan söyledim: ‘Türk yargısına güvenin ve onun tarafsız yargısını bekleyin’ diye. Nitekim Türk yargısı kendisine olan güvenimizi boşa çıkarmadı ve verilmesi gereken kararı kendine göre verdi” açıklamasını yaptı. Erdoğan, gazeteci Cemal Kaşıkçı olayı için ise yakından takip ettiklerini ifade edip “Temennim odur ki; bir an önce bizler için bir kanaat oluşturacak sonuçlara ulaşılır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti grup toplantısında uzun uzun konuştu ama üç konuyu da muğlak ifadelerle açıklamayı tercih etti. Muhalefet partilerinin de grup toplantıları vardı. Kürsüye çıkan muhalefet liderleri gayet açık ve net sorular sordular ve cevap istediler. Rahip Brunson konusunda konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın çeşitli tarihlerde “baskı” ve “dayatma”lara pabuç bırakmayacağını dillendirdiği sözlerini hatırlatıp “Papaz gitti. Neredeyse, utanmasalar devlet töreni yapacaklar. Ne oldu da verdin? Sen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin onuruyla nasıl oynarsın” dedi. Devlet Bahçeli’nin gündeminde de Rahip Brunson olayı vardı. Erdoğan’ın “ver papazı, al papazı” sözlerini hatırlatan Bahçeli; şöyle dedi: “Türkiye’deki papaz verilirken Pensilvanya’daki papaz neden alınmamıştır?”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de çok sert eleştirilerde bulundu. Akşener şöyle dedi:

“Türk devletinin itibarını papazın zünnarına bağlamıştın. Papaz uçtu elbisesi kaldı. Bu papaz ajan değilse niye içeri attınız. Yok, eğer bütün bu suçları işlediyse neden bıraktınız? Biz görüyoruz her şeyi bize yutturamazsın.

Erdoğan, her ne kadar “Benim rolüm yok” diyorsa da muhalefet “Madem yok, Trump ve Brunson neden sana teşekkür etti” sorusunu sorup rahibin serbest kalmasında siyasi kararın önemli rol oynadığını hatırlattılar.

Muhalefet, muhalif gazetecinin Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda kaybolması meselesini de çok sert şekilde eleştirdiler.

Meral Akşener,  AKP Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay’ın, “Şu an için Suudi Arabistan’ı suçlamıyoruz”şeklindeki açıklamasına da vurgu yaptı ve şöyle dedi:  “Sanırsın gazeteci Kapalıçarşı'da kayboldu. Şimdi de Türkiye’ye haydutça meydan okumasına sessiz kalıyorlar. Suudi Arabistan hem insan haklarına hem de egemenlik haklarımıza açıkça saldırmıştır. Türk milletinin aklıyla alay etmiştir.

2 Ekim’den bu yana kayıp olan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Konsoloslukta öldürüldüğüne dair birçok delil ortaya çıkarılmasına rağmen ABD - Suudi Arabistan ve Türkiye arasında top çevrilmesi de başlı başına bir muamma!   

ABD Başkanı Trump, Cemal Kaşıkçı’nın serseri katiller tarafından öldürülebileceği açıklamasını yaptı ve Dışişleri Bakanı Pompeo’yu Suudi Arabistan Kralı Selman’a gönderdiğini söyledi.  Mike Pompeo, Kral Selman ile görüşerek; olayı birinci ağızdan dinledi ama herhangi bir açıklama yapılmadı. Pompeo yarın Türkiye’ye gelecekmiş!  Türkiye ki, bir hafta Suudi Arabistan ile araştırma heyeti kurma hazırlığı yaptı! Sonunda heyet kuruldu ve dün olay yeri araştırma ekibi Konsolosluk Binası’na girdi. Açıklama yok ama sızan haberler göre gazeteci Cemal Kaşıkçı, Konsolosluk Binası’nda öldürülmüş! Bugün Başkonsolos Konutu da incelenecekti fakat Başkonsolos Türkiye'yi terk etti. Muhatap bulamayan ekip geri döndü. Bütün engellemelere rağmen elde edilen delillerin cinayet ihtimalini göçlendirdiğinden söz ediliyor. Hepsi gayri resmi açıklamalar ama gerçeklik payı yüksek olan haberler bunlar!

Gelişmeler gösteriyor ki, ABD – Suudi Arabistan ve Türkiye’nin aralarında top çevirmelerinin nedeni de anlaşıldı: Senaryo yazmak için zaman kazanıyorlar!  “Konu gündemden düşsün ve ‘Sorgusu esnasında kalp krizi geçirip öldü’ diyelim!” Bu üç ülkenin hesabını medya bozdu. Dünyanın dört bir tarafından gelen gazeteciler, olayın her saniyesini takip ediyor ve aldıkları bilgileri dünya kamuoyu ile paylaşıyorlar.

Türkiye gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunda iki noktada zora girdi. 1) Gazeteci Türkiye’de kayboldu. 2) “Suudi Arabistan mı, gazeteci mi” kıskacı.

Suudi Arabistan, ABD’ye her sene 100 milyar dolar haraç veriyor. Bu haracı, ABD’nin güvenliğini sağlaması için veriyor. Dolayısıyla ABD, Kral Selman’ı korumak zorundadır. İpe un sermesini sebebi de bundandır! Da… Türkiye’ye ne oluyor? Kendi topraklarında bir gazeteci öldürülüyor ve Türkiye top çeviriyor! Hukuken, tutklama hakkı olan başkonsolosun Türkiye'yi terk etmesine göz yumması da ayrı bir sorgulama mesele oldu!

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak