Tarih : 16.09.2018 - 23:48

16 Eylül 2018 Pazar Türkiye gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2108-2019 Yılı Eğitim – Öğretim Yılı münasebetiyle yayınladığı mesajda eğitimde tarihi nitelikte değişim yaşanacağını bildirdi ve öğrencinin manevi yönünü güçlendirici sistemler uygulayacaklarını ifade etti… Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise öğretmenlere seslendi ve “Sadece öğretmenlerimiz değil, hepimiz sizlere emanetiz” dedi. Toplu taşıma araçlarının saat 14.00’e kadar ücretsiz hizmet vereceği duyuruldu.  

16 Eylül 2018 Pazar Türkiye gündemi

16 Eylül 2018 Pazar Türkiye gündemi; özetle şöyle:

 

1)      KALİTELİ EĞİTİM – ÖĞRETİM ÖĞRENCİNİN MANEVİ YANINI GÜÇLENDİRMEKLE MÜMKÜN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başlayan yeni eğitim öğretim yılı münasebetiyle bir mesaj yayınladı ve eğitimdeki kalitenin sadece modern binalar, teknoloji ve mevcudu az sınırlarla sağlanamayacağını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Kaliteli eğitim – öğretim, bütün bunlara erişimle birlikte öğrencilerin zihni gelişimlerini kolaylaştırmaktan, onlara vizyon kazandırmaktan, manevi yönlerini güçlendirmekten geçiyor.”

 

2)      EĞİTİMDE TARİHİ NİTELİKTE DEĞİŞİM

Erdoğan, mesajını şöyle tamamladı:

“Bu dönemde sabır, emek, samimiyet ve fedakârlık isteyen uzun bir süreç olan eğitim – öğretim konusunda da tarihi nitelikte değişimlere hazırlanıyoruz.”

 

3)      ÖĞRENCİ DE VELİ DE ÖĞRETMENLERE EMANET

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 218 yılı eğitim – öğretim yılının başlaması nedeniyle yayınladığı mesajda öğretmenler hitap ederek; şöyle dedi: “Sizler, öğrencilerimizin hayat kapılarını açan anahtarlarsınız. Yavrularımıza siz rehberlik edecek, düşlerimiz dünyaları inşa etmeleri için sizler onlara yardımcı olacaksınız. Sadece çocuklarımız değil, hepimiz sizlere emanetiz.”

 

4)      TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI ÜCRETSİZ

Yarın (17 Eylül 2018 Pazartesi günü) 20 milyona yakın öğrenci ders başı yapıyor. Trafikte yoğunluk yaşanmaması için 06.00 ile 14.00 saatleri arasında İstanbul’da toplu ulaşım araçlarının ücretsiz hizmet vereceği duyuruldu.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Yarın (17 Eylül 2018 Pazartesi) 18 milyon öğrenci ve 1 milyona yakın öğretmen için zil çalıyor. “18 milyon öğrenci” dediğiniz an, ebeveynleri hesaba katmanız lazım. Dolayısıyla 36 milyon nüfusu eğitim sisteminin içine almamız gerekiyor. Ki, öğretmen, öğrenci ve ebeveynden oluşan bu 55 milyon kişilik kitlenin fotoğrafına nasıl bakıyoruz acaba?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok etkileyici bir mesaj yayınladı. Modern bina, teknoloji ve mevcudu az sınıflarla kalitenin sağlanamayacağına vurgu yapan Erdoğan eğitim - öğretimde tarihi nitelikte değişimlerden söz etti. Erdoğan, kalitenin; öğrencilerin zihni gelişimlerini kolaylaştıran, onlara vizyon kazandıran ve manevi yönlerini güçlendiren sistem sayesinde elde edilebileceğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yayınladığı mesajda öğretmenleri motive eden sözler sarf etti ve “Sadece öğrenciler değil, hepimiz sizlere emanetiz” deyip daha ilk gün öğretmenlerin yüklerini artırdı.

Eğitimin başarılı olması için okul idaresi, öğrenci ve veli üçgeni arasında müthiş bir iletişimin olması ve tarafların birbirlerine güvenmesi lazım.  Türkiye’de sistem öyle işlemiyor ki! Cumhurbaşkanı topu Milli Eğitim Bakanı’na, Milli Eğitim Bakanı okul yönetimine, yönetim öğretmene atıyor ve her birim kendisine herhangi bir sorumluluk gelmemesi için pozisyon alıp vaziyeti kurtarmaya bakıyor.

Devlet, “veliden eğitime katkı parası istenmeyecek” diye açıklama yapıyor ama her okul, veliden para istiyor; hem de öyle böyle değil; bayağı yüklü para istiyor! Bu durum güveni zedelemez mi? Bal gibi zedeliyor!  Buna benzer birkaç mesele daha devreye girince güvenin adı dahi anılmaz oluyor.

Eğitimin “öğrenci odaklı” olması şartı var bir de ki, unutun onu! Nasıl her yük öğretmenin sırtına yüklenmişse, eğitimin odağı olma görevi de öğretmenin sırtına yüklendi. Veli desen, yok! Yarın toplu taşıma araçları bedava! Hepsi okulda. Daha sonra ara da bulasın! Eğitimde yeri ve ağırlığı olması gereken veliyi sistemin içinde bulmak neredeyse imkânsız!   

İş dönüp dolaşıp öğretmene kalıyor. Öğretmenin ek gelir elde etmek gibi bir sorumluluğu var. Onu da pazarda limon satarak yerine getiriyor! Sonra da okulda gelip öğrencileri eğitiyor ve onlara bir şey öğretiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Milli eğitim Bakanı Selçuk’u motive edici mesajlarından dolayı kutluyor, toplu taşıma araçlarının bedava hizmet vermesini sağlayan Belediye Başkanı’nı alkışlıyor ve pazara inen öğretmenlerimize başarılar diliyorum. 2018 –2019 Eğitim ve Öğretim Yılı hayırlı olsun.

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak