Tarih : 16.05.2018 - 23:31

16 Mayıs 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

Gazze’de çok büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Yüzlerde yaralı var fakat hastaneler doktor, ekipman ve ilaç yönünden yetersiz! İsrail, yaralıları Gazze dışına çıkarılmasına izin vermiyor… Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail için “işgalci” tanımlaması yaptı. İsrail Başbakanı Netanyahu, “Esas İşgalci Türkiye’dir ve Kıbrıs ve Suriye’de işgalci olarak bulunmaktadır” dedi… Erdoğan bu Cuma Yenikapı’da yapacağı “Kudüs Mitingi”ni çok önemsiyor. Birçok ülke liderini davet etmiş durumda… Dolar çıldırdı. Bugün 4.50 sınırını aşıp yeni bir rekor kırdı… Erdoğan, Ak Parti Genel Merkezi’nde Merkez Bankası (MB) Başkanı Murat Çetinkaya ile görüştü.

16 Mayıs 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

16 Mayıs 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      YÜZKERCE YARALI AMELİYAT EDİLEMİYOR

Gazze’de İsrail katliamına tepkiler sürüyor. 62 Filistinli hayatını kaybetti. Binlerce yaralı var. İsrail, yaralıların tedavi için Gazze dışına çıkmasına izin vermiyor. Yüzlerce yaralının ameliyat edilmesi lazım ne doktor var, ne ekipman, ne tesis, ne de ilaç. Yaralıların Gazze dışına çıkarılması için müzakereler sürüyor.

 

2)      8 AYLIK LEYLA BEBEK TOPRAĞA VERİLDİ

İsrail askerinin attığı göz yaşartıcı gazların etkisi altında kalarak hayatını kaybeden 8 aylık Leyla bebek yaşanan vahşetin sembolü oldu.

 

3)      DİPLOMATLAR ÜLKELERİNE DÖNDÜ

Ankara, İsrail’in Ankara Büyükelçisi ve İstanbul Başkonsolosu’nu gönderdi. İsrail de Türkiye’nin Büyükelçisi’ni gönderdi.

 

4)      İŞGALCİ POLEMİĞİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İsrail işgalcidir” dedi. İsrail Başbakanı Netenyahu, “Esas işgalci Türkiye’dir” ifadesini kullanıp Kıbrıs ve Suriye’yi örnek gösterdi.

 

5)      ERDOĞAN LİERLRLE GÖRÜŞTÜ

Ankara yoğun bir telefon diplomasisi yürüttü. Erdoğan, iki günde 11 liderle görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise aynı süre içinde 27 ülke dışişleri bakanı ile görüştü. Dünyanın gözü önünde yaşanan hunharca katliamın kınanmasından öte bir sonuç vermedi bu görüşmeler.

 

6)      GIYABİ CENAZE NAMAZI

Anadolu’nun dört bir bucağında protesto gösterileri vardı. İstanbul’da, İsrail Başkonsolosluğuna Filistin bayrağı asıldı. Camilerde gıyabi cenaze namazı kılındı.

 

7)      MAVİ MARMARA DOSYASI AÇILSIN

CHP “Mavi Marmara Dosyası açılsın” diye Meclis’e kanun teklifi verdi. Öneri, Ak Partili milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

 

8)      TÜRKİYE DE BÜYÜKELÇİLİĞİNİ KUDÜS’E TAŞISIN

Kemal Kılıçdaroğlu, Doğu Kudüs’ü Filistin’in başşehri olarak ilan edelim ve derhal Büyükelçiliğimizi Kudüs’e taşıyalım” açıklamasını yaptı.

 

9)      KINAMAK YETMEZ

Meral Akşener, İsrail’i eleştirirken, Hükümet’e de “Kınamak yetmez” diye seslendi ve İsrail ile çıkar birliktelikleri kurmanın yanlışlığına dikkat çekti.

 

10)   BU BİR OYUN OLABİLİR

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, tıpkı 7 Haziran’daki gibi bir manipülasyon olduğuna dikkat çekti ve “Vatandaş borçlu. Evini arabasını krediyle almış. Bu düzen bozulursa elimdekiler gider korkusuna doğru itiliyor” dedi ve kurdaki hareketliliğin hükümet tarafından bilinçli olarak yapılabiliyor olmasına işaret etti.

 

11)   DOLAR ÇILDIRDI

Dolar 4.50, Eoro ise 5.50 seviyesini görüp rekor kırdı. Erdoğan Merkez Başkanı Ak Parti Genel Merkezi’ne çağırdı.

  

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türkiye’nin gündeminde “Filistin” ve “Seçim” var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeminde ise bir de “Ekonomi” var. Dolar/TL 4.50, Euro/TL 5.50 sınırını aşıp güne yeni bir rekorla girdi ki, bu rekorlar artık rekor olmaktan çıkıp kâbusa dönüştü!

Ekonomideki gelişmeler toplumu tedirgin etti. Vatandaş, döviz ve faizdeki artışın sonuçta fiyatlara yansıyacağını ve onun da enflasyon canavarını azdıracağını biliyor. İktidarın seçime 40 gün kala zam yapılmayacağının da şuurunda. Erdoğan, konuyla ilgili bir şeyler söylemek ve vatandaşın endişesini gidermek istiyor ama O konuşması ne vatandaş yatıştırabilior, ne de dövizi! Erdoğan konuştukça döviz yukarı doğru çıkıyor.  

Erdoğan’ın önünde bir tek “Kudüs Mitingi” var. Onu çok iyi kullanması gerektiğinin farkında ve hazırlıkları, bütün detaylarına kadar yönetiyor. “Kudüs Mitingi”nden çıkan rüzgârı arkasına alıp Anadolu’ya açılmayı düşünüyor. İkinci bir “Yenikapı Ruhu” oluşturup ve o ruh ile taraftarını sarıp sarmalarken, muhaliflerini de öteki uca doğru itmeye çalışacaktır mutlaka. Da… Tutar mı?

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak