Tarih : 16.04.2018 - 21:12

16 Nisan 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Borçlanmalar dolar yerine altınla yapılsın” dedi. Erdoğan ayrıca Macron’la yaptığı telefon görüşmesinde kendisine Fransa’nın Cezayir’de 5 milyon insanı öldürdüğünü hatırlattığını söyledi… Macron “Türkiye ile Rusya’nın arasını açtım” açıklamasını yaptı; ona da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu cevap verdi ve “Macron’dan cumhurbaşkanına yakışır bir davranış bekliyoruz” dedi… Birkaç Yunanlı Ege’deki kayalıklardan birine Yunan bayrağı astı. Yunanlılara “Burada tehlikeli adım atmayın” diyen  Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ı “Askerimizin elinden bir kaza çıkabilir” diye uyardı.

16 Nisan 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi

16 Nisan 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      CUMHURBAŞKANINA YAKIŞIR DAVRANIŞIN OLSUN

Fransa Cumhurbaşkanı Macron “Türkiye ile Rusya’nın arasını açtım” açıklaması, deprem etkisi yaptı ve Ankara Macron’un bu sözüne sert tepki verdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu açıklamayı “ciddiyetsiz” buldu ve “Macron’dan cumhurbaşkanına yakışır bir davranış bekliyoruz” ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, Rusya ile Türkiye ilişkilerinin Macron’un ayıracağı kadar zayıf olmadığının da altını çizdi.

 

2)      SİZ 5 MİLYON CEZAYİRLİ MÜSLÜMANI KATLETTİNİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeminde de Macron vardı ama Erdoğan başka yönden vurdu. Macron’la yaptığı telefon görüşmesinde kendisine “Siz Cezayir’de 5 milyon insanı katlettiniz. Şimdi de bana akıl veriyorsun’ dedim” dedi. Batı’yı eleştiren Erdoğan, “Kimyasal silah kullandı diye bombalıyorsun. Konvansiyonel silahlara niye müdahale etmiyorsunuz” diye soran Erdoğan, “Lafa geldi mi barış” dedi ve tepkisini “Batsın bu barış” şeklinde gösterdi.

 

3)      KOMŞULUK HUKUKUNA RİAYET EDİN

Yunanistan ile Kardak Krizi’ne benzer bir kriz yaşandı. Didim açıklarında bir kayalığa birkaç Yunan vatandaşının bayrak dikme girişimi oldu. Sat komandoları bayrağı indirdi. Binali Yıldırım bu tür oldu – bitti’lere anında cevap veririz. Bizim Yunanistan’a tavsiyemiz, bu tür kışkırtmalardan uzak durması ve komşuluk hukukuna riayet etmesidir.”

 

4)      ADIMLARINIZA DİKKAT EDİN; ASKERİMİZİN ELİNDEN KAZA ÇIKABİLİR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu çok daha ağır konuştu ve şu sert mesajı verdi: “Burada tehlikeli adımlar atmayın. Elimizden bir kaza çıkabilir. Ya da askerimizin elinde bir kaza çıkabilir!”

 

5)      3 ASKER ŞEHİR DÜŞTÜ

PKK’lı teröristler Şırnak’taki askeri üsse saldırdı. Üç asker şehit düştü, bir asker yaralandı. Bu acı haber ülkeyi yasa boğdu.

 

6)      BİZ UFUK AÇTIK

Global Girişimcilik Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  “Dünyanın birinci ya da ikinci havalimanını yapıyoruz. Bunu biz mi yaptık? Hayır. Girişimcilerimiz yaptı. Biz sadece ufuk açtık” dedi.

 

7)      BORÇLANDIRMALAR ALTINLA OLSUN

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ben diyorum ki, borçlandırmalar altınla olsun” çıkışını yaptı. Doların kur baskısı altında olduğunu söyleyen Erdoğan, altının tarihin hiçbir döneminde baskı unsuru olarak kullanılmadığını ilerdi sürdü.

 

8)      HER İŞİNİ DOLARLA YAPMA ÖYLEYSE!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Dolara tepki gösteriyorsun ama her ihaleyi dolarla yapıyorsunuz” dedi ve şöyle konuştu: “Bunlar ne yerlidir, ne de millidir. Bunlar gayri millidir.”

 

9)      OCAK AYINDA İŞSİZLİK YÜZDE 10.8

Ocak ayı işsizlik oranı yüzde 10.8 olarak gerçekleşti. Geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 2.2 oranında düşme var ama 2017’nin Aralık ayına göre az da olsa artış gösterdi.

 

10)   EMEKLİ ÖĞRTMENE 3 BİN 600 LİRA MAAŞ

Kemal Kılıçdaroğlu iktidara geldiklerinde eğitime önem vereceklerini bildirdi ve “İnsanoğlu tekerleği bulması için 3 milyon yıl geçmiş. Şimdi her saniye bir buluş gerçekleşiyor” dedi. Kılıçdaroğlu, emekli öğretmene 3 bin 600 lira maaş vereceklerini de belirtti.

 

11)   CHP’DEN 81 İLDE OTURMA EYLEMİ

Meclis, çarşamba günkü oturumunda OHAL’i görüşecek ve 7. kez uzatılmış olacak. CHP 81 ilde OHAL’i protesto etmek maksadıyla oturma eylemi başlattı. Polis, CHP’li vekillerin Taksim’de oturum eylemi yapmasına izin vermedi.

 

12)   SENDEN KORKMUYORUZ

CHP Milletvekili Muharrem İnce, Yalova’daki gösteride konuştu ve Erdoğan’a “Senden korkmuyoruz. Senin OHAL’inden de korkmuyoruz” dedi.

 

13)   CHP’NİN OTURARAK AK PARRTİ’Yİ ENGELLEMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ “CHP terör örgütlerinin silahsız eylem yöntemlerini kullanıyor” dedi ve CHP’ye şu tavsiyede bulundu: Bozdağ, "AK Parti'yi oturarak engellemeleri mümkün değildir. AK Parti yoluna devam edecektir. Benim onlara tavsiyem, oturma vakti değil, ayağa kalksınlar, AK Parti'yi örnek alsınlar." 

 

14)   SOKAKTA HAK ARAYANDAN TERÖRİST ÇIKMAZ

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan “Sokakta demokratik hak arayışlarını teröristlik, diye tarif edenlerden bir terör devleti çıkarma tehlikesi her zaman vardır” diye cevapladı Bozdağ’ı.

 

15)   ERDOĞAN’DAN BELEDİYE BAŞKANLARINA MESAJ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ak Parti belediye başkanlarına şu tavsiye mesajını gönderdi: “Kibir, gurur, kavga, şatafat ve lüksten uzak durun.”

 

16)   MİLLİ GÖRÜŞ GÖMLEĞİ İKTİDARA DAR GELİR; ÇOK HATA YAPTILAR

“Ak Parti Milli Görüş gömleği giyse ittifak yapar mısınız” şeklindeki soruyu cevaplayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu; “Milli Görüş gömleği hükümete artık dar gelir. O kadar çok yanlış yaptılar ki, geri dönemezler” dedi.  

 

17)   KARDEŞİ KARDEŞE DÜŞÜRDÜN

Erdoğan’ın Başakşehir’e destek vermesini eleştiren ve Galatasaray’ın 2-0 galibiyetiyle sonuçlanan maçtan sonra “Galatasaray 2 – 0 Erdoğan” tweet’ini atan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugün de “Kardeşliğin sembolü olan renkleri birbirine düşürdün be” diye seslendi.

 

18)   NATO GENEL SEKRETERİ TÜRKİYE’DE

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg akşamüzeri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Konu terör ile mücadele idi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Borçlanmalar altınla olsun” çıkışı yaptıysa da bu çıkışın gündemi değiştirmekten öte bir anlamı yok. Yok, çünkü altın para birimi olmaktan çıkalı asırlar oldu. ABD doları, bugün dünyanın ortak para birimidir. Kabul etsek de etmesek de bu böyle. Merkez bankalarının bastıkları para kadar altın rezervi tutma gelenekleri dahi tek edildi. Erdoğan daha iki gün önce Merkez Bankası rezervinin 120 milyar dolar olduğunu açıkladı. AB Euro’yu, Çin ise milli parası Yuan’ı küresel para birimi yapmaya çalışıyor ama bir türlü karşılığını alamıyorlar bu gayretlerinin.

Erdoğan’ın bu sözü suyu tersine akıtmak gibi bir şey aslında ama Erdoğan bu tür açıklamaları seviyor ve sıkça yapıyor. ABD, İngiltere ve Fransa’ya “Sömürgeci olduklarını söyledim” diyor mesela. Ya da “Suriye’de güvenli bölgeler kuralım ve mültecilerin memleketlerine dönmeleri sağlayalım, dedim ama dikkate alan olmadı” deyip topu “dış düşman”lara (!) atıyor.

Amerika, İngiltere, Fransa, Rusya Ortadoğu’da bölge insanı rahat etsin, diye bulunmuyor ki; Erdoğan’ın yaptığı “Güvenli bölge kuralım” teklifini kabul etsinler. Veyahut da Amerika’nın dünya parası haline getirdiği Dolar’ı alaşağı edip onun yerine altını koysunlar! Bu tür düşünceler Türk toplumunda hüsnükabul gördüğü için Erdoğan sürekli gündeme getiriyor ve her gündemi değiştirme ihtiyacı duyduğunda ortaya atıyor ama şunu bilmek lazım ki; bu sözler Türkiye sınırlarını geçer geçmez anlamını yitiriyor.

Son söz: Oyunu kuralına göre oynamak lazım!

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak