Tarih : 17.10.2018 - 23:20

17 Ekim 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Havalimanı’nda görüştüğü ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya “Menbiç”i hatırlattı ve verilen sözlerin neden tutulmadığını sordu… Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Hazine’nin 2 milyar dolar tutarında tahvil ihraç ettiği ihaleye 3 katı teklif geldiğini” bildirdi ve “Yeni Ekonomi Programımız küresel finans çevrelerinin çok güçlü karşılık buldu” dedi… Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin Avrupa’da en düşük fiyatla elektrik ve akaryakıt tükettiğini söyledi.

17 Ekim 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi

17 Ekim 2018 Çarşamba Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      ERDOĞAN POMPEO’DAN FETULLAH GÜLEN’İ İSTEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu Esenboğa Havalimanı’nda kabul etti. Erdoğan, Mike Pompeo’ya “Bir sorununuz varsa biz yardımcı oluruz ve kısa sürede Münbiç ve Fırat’ın doğusundaki şehirleri PKK ve PYD/YPG’den temizleriz” dedi. Erdoğan Fetullah Gülen’in iadesini de istedi.

 

2)      POMPEO TUTUKLU ABD KONSOLOSLUĞU GÖREVLİLERİNİN AİLELERİYLE GÖRÜŞTÜ

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Ankara’da, tutuklu ABD konsolosluğu görevlilerinin aileleriyle görüştü.

 

3)      ERDOĞAN MOLDOVA’DAYDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi ziyarette bulunduğu Moldova’ya stratejik ortaklık sözü verdi ve yöneticilere FETÖ uyarısı yaptı.

 

4)      CEMAL KAŞIKÇI’NIN BAŞKONSOLOSLUK’TA ÖLDÜRÜLDÜĞÜ KESİNLEŞTİ

Kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürüldüğü iddiasına kan dondurucu ses kayıtları da eklendi. Başkonsolos; “Başımı belaya sokacaksınız!” Katiller: “Suudi Arabistan’a geldiğinde yaşamak istiyorsan; sus!”

 

5)      YAŞAMAK İSTİYORSAN SUS

Dün Konsolosluk Konutu’na giremeyen olay yeri inceleme ekibi bugün girdi ve hem rezidansta hem de otoparkta inceleme yaptı.

 

6)      YENİ EKONOMİ PROGRAMI FİNANS ÇEVRELERİNDE ÇOK MU BAŞARILI BULUNDU?

Hazine, dolar cinsinden Ekim 2028 vadeli 2 milyar dolar tutarından tahvil sattı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; Hazine’nin gerçekleştirdiği bu tahvil ihracını şöyle değerlendirdi:

"Küresel finans sistemindeki dalgalanmaların bu denli yüksek olduğu bir dönemde ihraç tutarının 3 katından fazla gerçekleşen bu talep, piyasaların ve yatırımcıların ülkemizin sağlam ekonomik ve finansal göstergelerine duyduğu güvenin bir göstergesi olması açısından oldukça önemlidir. Atılan adımların ve Yeni Ekonomi Programımızın, küresel finans çevrelerince ne kadar güçlü karşılık bulduğunu ortaya koymuştur!"

 

7)      SUUDİ ARABİSTAN’I KAYBETMEK İSTEMEYİZ

ABD Başkanı Donald Trump “Suudi Arabistan bize lazım. 110 milyar dolarlık silah sattık. Bizden almazsa başkasından alır. Umarım Kral Selman’ın haberi yoktur.

 

8)      SAHİ, EN UCUZ BENZİN TÜRKİYE’DE Mİ?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, benzin fiyatlarında Rusya, Belarus ve Moldova’nın arkasından Avrupa’da en ucuz benzinin satıldığı ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Elektrik fiyatlarında da Avrupa’nın en ucuz 3 ülkesinden biri olduğunu söyledi.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Dolar kuru düşmeye başladı ya, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hemen sahneye çıkıp “Yeni Ekonomi Programı (YEP) etkisini göstermeye başladı” açıklamasını yaptı ve 2 milyar dolarlık Hazine tahvili satışına işaret edip “YEP, küresel finans çevrelerinde güçlü karşılık buldu” dedi.

Keşke öyle olsaydı. Dolar kurundaki düşüş Rahip Brunson’ı, Türk milletinin gururunu ayakaltına alma pahasına serbest bırakmanın bir sonucudur. Dolar, Brunson olayı karşısında “Ver papazı, al papazı” restiyle 7 TL seviyesine çıktı, Papaz Brunson’ı serbest bırakmakla 5.70 TL seviyesine indi.

Eğer dilek ve temennilerle dolu YES’e kalsaydı yaprak kıpırdamazdı! Hem ayrıca global piyasanın iki katı faizle tahvil ihraç edince tabii ki satarsın! Bunun nesi başarı ki?

Erdoğan, Rusya’ya meydan okuduğunda da böyle bir kriz yaşanmış ve Türkiye’ye gelen Rus turist sayısının düşmesi ve Rusya’nın Türkiye’ye ambargo koyup başta domates olmak üzere bazı sebzeleri almaması tarım sektörünü ciddi şekilde etkilemişti. Putin ayrıca vize şartlarını ağırlaştırmış ve Türk iş adamlarına aşağılayıcı muamele içine girmişti yapmıştı.

Papaz Brunson olayı da aynı felaketi yaşattı Türkiye’ye! Trump da Putin’in yaptığını yapmış ve “Ya Brunson’ı bırakırsın ya da sonucuna katlanırsın” demişti. Dediğini de yaptı!

Erdoğan ve çevresi “Türkiye’nin öz evladı da bizler üveyiz” diye bir şey yok! Türkiye’nin güçlü devlet olmasını ve burnu yukarıda ülkelere kafa tutmasını elbette ki isteriz ama o böyle olmaz! “Biz güçlüyüz” demek yurt içinde karşılık buluyorsa da dışarıda kimse yemiyor. Kuralı koyan onlar çünkü. Top kiminse penaltıyı o çekiyor!

Berat Albayrak övünmek istiyorsa, ortaya somut bir başarı koyması lazım. Olumlu esen bir rüzgârı görüp “global finans çevrelerde çok güçlü karşılık buldu” diye böbürlenmesi; en azından “bedavacılığa” girer ki, ülkenin onca meselesi içinde böyle “fırsatçı” girişimler faydadan çok zarara yol açar!

Geride daha Suriye meselesi var! Menbiç ve İdlib var! Henüz “Beşar” “Beşer” mi olduğuna bile karar verememiş bir Türkiye’den söz ediyoruz! S-400 ve F-35 meselesi var! Tutuklu ABD Konsolosluğu görevlileri de unutmayalım! Kavgalı olunan AB ülkeleri var! Hasılıkelam; birikmiş çok problem var ve dolayısıyla Türkiye hassas bir süreçten geçiyor! Küçücük bir yanlışın devasa problemleri doğurduğu bir dönem bu dönem!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in “Akaryakıt ve elektrik fiyatlarında Türkiye, Avrupa’nın en ucuz ülkesi” demesine hiç girmeyecektim ama hadi onu da söyleyeyim. Senelerce dünyanın en pahalı elektriğini satacaksınız, “kriz var” diye zammı ÖTV’ye yedirme yoluna gireceksiniz ve kalkıp “En ucuz bizde” diyeceksiniz. Bu “bedavacılık”tan da öte bir tavırdır. Garip bir ruh halidir!

Ticaret Bakanlığı fırsatçıları teşhir ediyor ve ceza kesiyor. Her iki bakana da dikkatli olmalarını tavsiye ederiz. Fırsatçılıktan ceza alabilirler!

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak