Tarih : 17.09.2018 - 23:02

17 Eylül 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Lideri Putin ile görüştü ve iki lider idlib’de silahsız bölge oluşturulması hususunda mutabakat zaptı imzaladı… Erdoğan 500 milyon dolar değerindeki uçağı Katar Emiri’nin hediye ettiğini açıkladı ve “CHP bundan niye rahatsız oluyor” diye sordu… CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın onuru varsa o uçağı iade eder” dedi… İşsizlik oranı yüzde 10,2’ye yükseldi ve 3 milyon 315 bin kişi işsiz!  

17 Eylül 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi

17 Eylül 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      ERDOĞAN VE PUTİN İDLİB İÇİN “SİLAHSIZ BÖLGE” MUTABAKAT ZAPTI İMZALADI

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’ye gitti ve orada tatil yapan Rusya Lideri Putin ile 1 saat 25 dakika görüştü. İki lider İdlib’de silahsız bölge oluşturulması hususunda mutabakat zaptı imzaladı. Türkiye ve Rusya’nın koordineli devriye görevi ifa etmesi ve bölgedeki (El-Nusra dahil) silahlı güçlerin 15 Ekim’den itibaren bölgeden çıkmaları karara bağlandı. Rusya’nın İdlib’e silahlı saldırı yapmaması da karara bağlandı.

 

2)      JUMBO UÇAĞINI KATAR EMİRİ HEDİYE ETTİ

Erdoğan, Azerbaycan dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada dört gündür tartışma konusu yapılan Jumbo uçakla ilgili bilgi verdi. Erdoğan şöyle dedi:

“Katar uçağı satıyordu, hatta rakam bildiğim kadarıyla 500 milyon dolar civarındaydı. O esnada biz de ilgilendik. Katar Emiri, bundan haberdar olunca uçağı Türkiye’ye hibe etti; ‘Ben Türkiye’den para almam; bunu Türkiye’ye hediye ediyorum, hibe ediyorum’ dedi. Türkiye Cumhuriyeti’ne hediye edilen bir uçak CHP’yi neden rahatsız ediyor?”

 

3)      DÜNYA LİDERİ BİR CUMHURBAŞKANI HİBE UÇAĞA MI BİNER?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Jumbo jet açıklamasından hemen sonra kameraların karşısına geçti ve “Beni rahatsız ediyor” dedi ve ekledi:

“Dünya lideri olduğunu iddia eden bir cumhurbaşkanı hibe uçakla gezer mi? Onuru varsa o uçağı iade eder?”

 

4)      CHP’NİN İŞ BANKASI HİSSESİ HAZİNE’YE DEVREDİLSİN

Erdoğan, CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerini kast ederek; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu tür bir varlığı herhangi bir siyasi partinin etiketi altına giremez. Girse girse Hazine’ye girer” dedi.

 

5)      ERDOĞAN CHP’NİN İŞ BANKASI HİSSESİNİ VARLIK FONUNA MI BAĞLAYACAK?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İş Bankası hisseleriyle ilgili açıklamalarına cevap verdi. Kılıçdaroğlu, "Erdoğan neden böyle bir karar aldı onu da anlamıyorum, acaba Varlık Fonu'na devretme mi düşünüyor" ifadelerini kullandı.

 

6)      İŞ BANKASI, SİYASET MALZEMESİ YAPILMASIN

İş Bankası yönetimi CHP hisseleriyle ilgili açıklama yaptı ve “İş Bankası siyaset malzemesi yapılmayacak önemli bir kuruluş olup Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatları ve sermayeye bizzat katılımıyla kurulmuştur” ifadesini kullandı. İş Bankası’nın açıklamasında CHP’nin sadece temsil görevini ifa ettiği ve hisselerden kaynaklanan temettünün vasiyette belirtildiği şekilde TDK ve TTK’ya tevdi edildiğini bildirdi.

 

7)      İŞSİZLİK İKİ HANELİ OLDU

İşsizlik oranı haziran döneminde 10,2 oldu ve işsiz sayısı 3 milyon 315 bin kişiye yükseldi.

 

8)      3 MİLYON 315 BİN KİŞİ İŞSİZ

Sanayi üretimi temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,6, bir önceki aya göre yüzde 3,5 arttı.

 

9)      BU FAİZ ESNAFI, TÜCCARI, VATANDAŞI BATIRIR

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, faiz konusunda “MB madem faizi bu kadar yükseltecekti, bugüne kadar niye yapmadı” diye sordu. Öztrak, “Bu faiz esnafı, tüccarı, çiftçiyi, vatandaşı batırır” dedi. Öztrak, Jumbo jet ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Millet inim inim inlerken uçan saray aldı. Türkiye’ye hibe edilse dahi bir kaydının olması lazım. Açıklama yapmalarını bekliyoruz.”

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar’ın satmaya hazırlandığı Jumbo Jet ile ilgilendiklerini, bundan haberdar olan Katar Emiri’nin de “Ben Türkiye’den para almam” deyip uçağı Türkiye’ye hediye ettiğini söyledi. Eh, Katar Emiri’nin Türkiye gibi büyük (!) bir ülkeye uçak hediye etmesi gayet normaldir! Yeter ki, hediye münasip olsun! Erdoğan “veren el, alan elden üstündür” demez mi? O’nun gibi büyük (!) bir ülkenin lideri bunun altında kalacak değil ya! O da diğer bir büyük ülke (!) olan Katar’a değeri bir milyar doları bulan bir arsa hediye eder; olur biter!

Hediyeleşme iyi bir adettir ve liderler şanlarına uygun hediyeleştikleri müddetçe hiç mahzuru yoktur! Bir devlet liderinin bir başka devlet liderine hediye göndermesi fevkalade iyidir! Erdoğan da onu söyledi zaten: “Türkiye devletine hediye edilen bir uçak CHP’yi niye rahatsız ediyor? Ya da onların tv kanallarını niye rahatsız ediyor? Bunları anlamak mümkün değil!”

Erdoğan’ın bu soru çok yerinde bir sorudur. Tepkisinde yerden göğe haklıdır! CHP, hediyeleşmenin dünya liderleri arasındaki muhabbeti güçlendirdiğini (!) bilse böyle ileri geri konuşmazdı ama neyi biliyor da bunu bilsin?!.

Hakeza müteahhitler! Müteahhitler de devletlerine, belediyelerine ya da hizmet (!) maksadıyla kurulmuş vakıflara para yardımı (!) yapıyor ya da araç gereç alıyorlarsa bunlardan asla rahatsız olunmaz! Bu hediyeler devlete gidiyor neticede! Velev ki, şahsa olsun! O şahısların zaten kendilerini ülkelerine adamış insanlar olduğunu bilmeyen mi var! Dolayısıyla hiç fark etmez! Yeter ki, gelsin!

Erdoğan ayrıca CHP’nin İş Bankası hisselerinin Hazine’ye devredilmesini istedi. Erdoğan’ı cevaplayan Kemal Kılıçdaroğlu ise şöyle dedi: "Erdoğan neden böyle bir karar aldı onu da anlamıyorum, acaba Varlık Fonu'na devretme mi düşünüyor?" Türkiye hem dış politikada hem de ekonomide ciddi kriz yaşıyor. Hâl böyle iken Erdoğan, CHP’nin İş Bankası hisseleri tartışmaya açmasın da ne yapsın? Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’in “ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” şeklindeki değerli sözü gibi Erdoğan’ın da “Enflasyon, cari açık, işsizlik, faiz konuşacağınıza CHP hisselerini konuşun” demesi kadar normal ne olabilir ki? Çok münasip!

Erdoğan, Soçi’de tatil yapan Putin’i ziyaret etti ve İDLİB konusunu müzakere etti. Tahran Zirvesi’nde Erdoğan’ın “ateşkes” teklifine karşı “silahsızlanma” kartını oynayan Putin’in dediği oldu ve Soçi’de imzalanan mutabakat zaptında “Silahsızlanma” yer aldı. İDLİB’deki El-Nusra başta olmak üzere silahlı güçler 15 Ekim’den itibaren İDLİB’i terk edecekler ve Türk ve Rus askerleri bölgede koordineli devriye gezecekler. Erdoğan, “silahsızlanma” konusunda imzaladığı “mutabakat zaptı”nı başarı olarak görüyor ama bu silahsızlanma Rusya ve Suriye’nin silah bırakması anlamına gelmiyor. El-Nusra ve ÖSO gibi örgütlerin silah bırakmasını şart koşuyor. Ki, bunu da Putin’in Türkiye’ye bir hediyesi olarak kabul edelim ve Türkiye gibi büyük ve güçlü bir ülkemiz olduğu için övünelim! Güçlü liderimizle de tabii!..

 

 

 

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak