Tarih : 17.05.2018 - 17:55

17 Mayıs 2018 Perşembe Türkiye Gündemi

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Türkiye’nin değer kazanan dolar baskısını göğüsleyemediğini rapor etti… Dün 4.50 TL olan dolar, Merkez Bankası “gereken yapılacak” demesine rağmen günü 4.45 TL’den kapadı. 5.50’yi gören Euro ise 5.25 TL’ye geriledi… Devlet Bahçeli, “af” konusundaki ısrarını “Seçime bir hafta 10 gün kala, kader mağdurları isyan çıkarırsa ne olur” sorusuyla tekrar gündeme getirdi. CHP Başkanvekili Özgür Özel, Bahçeli’nin samimi olmadığını söyledi ve “Şayet isteseydi Meclis açıkken teklif verirdi” dedi…

17 Mayıs 2018 Perşembe Türkiye Gündemi

17 Mayıs 2018 Perşembe Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      İSRAİL KATLİAMI ULUSLARARASI HMAHKEMEYE GÖTÜRÜLSÜN

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “İsrail katliamını Uluslararası ceza Mahkemesi’ne götürülsün” teklifini yaptı.

 

2)      KADER KURBANLARI İSYAN EDERSE NE OLUR?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “Af” konusundaki çıkışını “Kader kurbanları seçime bir hafta kala isyan çıkarırlarsa ne olur” sorusuyla yeniledi.

 

3)      BAHÇELİ SAMİMİ DEĞİL

Meclis’in kapandığını hatırlatan CHP Grup Başkanvekili Özgül Özel, Bahçeli’nin bu teklifinde samimi olmadığını ileri sürdü ve “Niye teklif vermediniz” diye sordu. Seçmene seslenen Özel, “Bahçeli, seçim için, oy için sizin duygularınızı sömürüyor” dedi.

 

4)      ABD MAHKEMESİ FETÖ İLE İŞBİRLİĞİ YAPTI

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın hiçbir suçu olmadığını iddia etti. Hakan Atilla’ya 32 ay hapis cezası veren ABD savcısının, FETÖ ile işbirliği yaptığını ileri süren Bozdağ, ABD mahkemesinin hukuku çiğnediği söyleyerek; “Mahkeme adil yargılama yapmadı” ifadesini kullandı.

 

5)      FİTCH DE OLUMSUZ RAPOR AÇIKLADI

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch; Türkiye, Arjantin ve Brezilya para birimlerinin dolardaki değer artışı karşısında artan baskı altında olduğunu belirtti.

 

6)      DEVLETİ CIVIKLIKTAN KURTARACAĞIZ

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Amasya’da yaptığı konuşmada Dolarda yaşanan yükselişi değerlendirdi ve şöyle dedi: “Dolar 4.50, Euro 5.50 olmuş. Binali Yıldırım’a soruyorlar, ‘Dolar ne olacak’, diye? ’Dolsa ne olur, dolmasa ne olur’ diyor. Devleti bu cıvıklıktan kurtaracağız, devlet adamı olacağız.”

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Türkiye’nin dolarda yaşanan değer artışı baskısı altında kaldığını rapor etti. Bu aybaşında IMF’de bir rapor yayınlamış ve Merkez Bankası’nın enflasyonu önlemek ve TL’nin değerini korumak için sıkı para politikası uygulaması gerektiğine vurgu yapmıştı.  Standard & Poor’s ve Moody’s de Türkiye’nin kredi notunu durağandan negatife düşürmüş ve “yatırım yapılamaz” notu vermişlerdi. Ak Parti İktidarı bu uluslararası rating şirketlerinin yanlı davrandığını ileri sürüp hepsini “düşman” ilan etti ama Dolar/TL’nin 4.50, Euro/TL’nin 5.50 seviyesine çıkıp son dönemlerin tüm rekorlarını egale etmesini önleyemedi.

Vatandaş, haklı olarak reyting şirketleri ile fazla ilgilenmez ama cebiyle ilgilenir! Cebindeki paranın pul alması asabını bozar, uykularını kaçırır! O asap bozukluğu vatandaşı geriye dönüp düşünmeye sevk eder. “Hükümet ‘reyting şirketleri düşman’ derken, kasıtlı davranmış olmasın sakın” diye düşünmeye başlar ve hükümetin sarf ettiği sözleri salim kafayla muhakeme eder. O muhakeme vatandaşa, aldatılmış hissi yaşatır ki, müthiş bir öfke patlamasına sebep olur o his!

Vatandaşın o patlama noktasına gelmesine az kaldı! ABD ve İsrail Gazze’de katliam yapıyor, Türkiye onları BM’ye şikâyet ediyor. ABD mahkemesi, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısını 32 ay hapse mahkûm ediyor; Hükümet, savcının FETÖ ile işbirliği yaptığını ileri sürüyor. Reyting şirketleri zaten düşman! İyi de sen nasıl sütten çıkmış ak kaşık kalabildin?

 

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak