Tarih : 18.02.2018 - 12:26

17 Şubat 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Afyonkarahisar İl Kongresi’nde konuştu. Devletler arasındaki ilişkilerin ortak çıkarlara dayandığına işaret eden Erdoğan, “Bizimle ortak geleceğe yürümek isteyenlere musafaha için ellerimiz açık. Geleceğimizi karartmak isteyenlere ise aynı ellerin yumruk olup, tokat olup inmesi kaçınılmazdır” dedi… Dışişleri Bakanlığı, Hollan’da Maslahatgüzarını Bakanlığa çağırdı… Türkiye, gelir eşitsizliğinde dünyada 5’inci, Avrupa’da birinci sırada yer aldı..

17 Şubat 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi

17 Şubat 2018 Cumartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      BİN 595 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

 

TSK, 29 gündür devam eden Zeytin Dalı Harekâtında toplam bin 595 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. TSK açıklamasında ayrıca 674 hedefin de imha edildiği bildirildi. TSK ikinci bir açıklama yapıp biri Afrin Harekâtında, biri Hakkâri’de olmak üzere iki askerin şehit olduğunu duyurdu.

 

2)      BİZİ OYALADILAR

 

Erdoğan, partisinin Afyonkarahisar İl kongrede konuştu. "Bizi önce oyalayan sonra dışlayan sinsileri unutmadık. Geleceğimizi karartmak isteyenlere aynı ellerin yumruk olup tokat olup inmesi kaçınılmazdır” diyen Erdoğan herkes hak ettiğini bulacağını söyledi. Erdoğan, “Bizi de Afrin’e götür” sloganlarına; şu karşılığı verdi: “Genelkurmay Başkanımız çağrıyı yaptığı zaman önce ben gideceğim. Siz de beraber geleceksiniz.”

 

3)     HOLLANDA’YA “AYAĞINI DENK AL”

 

Hollanda Parlamentosu’nun 1915 olaylarını “Ermeni Soykırımı” olarak tanımaya hazırlandığı haberi üzerine Hollanda Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

 

4)     GELİR DAĞILIMI EŞİTSİZLİĞİNDE LİDERİZ

 

Türkiye’de ise en zengin yüzde 10’luk kesim ile en yoksul yüzde 10 arasındaki gelir uçurumu tam 12.6 kat! Bu fark ile Türkiye, 34 OECD ülkesi arasında beşinci, Avrupa’nın ise en kötüsü.

 

GÜNDEMİN YORUMU:

 

Türkiye gelir dağılımı eşitsizliğinde dünyada beşinci, Avrupa’da birinci sırada yer aldı. Ak Parti bu gibi aksaklıkları gidermek, enflasyon ve faizi aşağı çekip ekonomik refahı yükseltmek, hukukun üstünlüğünü tesis edip ülkeyi huzurlu hale getirmek iddiasıyla iktidara gelmişti. Sosyal barışı tesis edecekti. Bunları gerçekleşmek için önüne birçok hedef de koydu. 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat da bu hedeflerden biriydi. Hedeflerden hiçbirisi tutmadı! Enflasyon hâlâ çift haneli! Faiz yüzde 20’ye yaklaştı! İnşaat sektörü de dâhil yatırımlar durdu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ülkeler arası dostluk çıkarlara bağlıdır” şeklindeki sözü çok doğru bir söz. “Bizi oyaladılar” sözü de çok doğru!  Ama maalesef, 15 senede Türkiye dünyanın “en çok aldatılan”, “en çok oylanan” ve “en çok özür dileyen” ülkesi olma rekoru kırdı! Dış politikanın esas maksadı olan “çıkar” yok! Varsa yoksa “özür”, “aldatılma”, “oyalanma!” Ve tabii bu terbiyesizliği yapanlara bolca “yumruk” ve “tokat!”

Ülkede iç kriz büyüdü mü komşu ülkeye savaş açmak çok eski bir taktiktir! Tüm bu numaraları bilmemize rağmen, Erdoğan’ın “Terör örgütleri ile ‘dış düşmanlar’ ve onların iç uzantıları olmasa tüm hedeflerimizi tuttururduk” gibi bir bahaneyle halkın karşısına çıkacağını düşünmüyoruz! O bizi aldatmaz çünkü. Dolayısıyla Erdoğan’ı oyalayan ve aldatanları bir kez daha şiddetle kınıyoruz!

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak