Tarih : 18.06.2018 - 21:54

18 Haziran 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk askerinin Menbiç’e girdiğini Samsun mitinginde açıkladı. Erdoğan sözlerini “PYD Menbiç’ten çıkacak dedik, çıkış başladı. Mehmetçik Menbiç’te devriye gezecek, dedik; o da oldu” diye tamamladı… Selahattin Demirtaş, TRT’de yayınlanan seçim konuşmasında “Bunların bir oyluk canı kaldı” şeklindeki sözlerini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Demirtaş bizi ölümle tehdit ediyor” diye yorumladı!..

18 Haziran 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi

18 Haziran 2018 Pazartesi Türkiye Gündemi; özetle şöyle:

 

1)      TÜRK ASKERİ MENBİÇ’TE

ABD ile yapılan uzlaşma çerçevesinde Türk askeri Menbiç’in kenar mahallelerinde devriye görevine başladı. 3 saat süren keşif ve devriye faaliyetine ABD helikopterleri de havadan destek verdi.

 

2)      KAHRAMANLARIMIZ DESTAN YAZIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk askerinin Menbiç’te göreve başladığını Samsun mitinginde duyurdu. Erdoğan, “’PYD, Menbiç’ten çıkacak’ dedik, çıkmaya başladı. ‘TSK, Menbiç’te devriye gezecek’ dedik, o da oldu. İş bilenin kılıç kuşananın. Kahramanlarımız destan yazıyor. Aşama aşama bölgeyi teröristlerden temizleyeceğiz” diye konuştu.

 

3)      PYD, FIRAT’IN DOĞUSUNA ÇEKİLECEK

PYD’nin Fırat’ın doğusuna çekilmeye başladığını bildiren Erdoğan, “Batı’da biz Rusya ve İran ile birlikte çalışıyoruz” dedi.

 

4)      BAĞIMSIZ DEVRİYE HAREKETİ BAŞLADI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), “18 Haziran’dan itibaren bağımsız devriye faaliyetine başlandı” açıklaması yaptı.

 

5)      DEMİRTAŞ PROVOKATÖRDÜR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş için “provokatör” ifadesini kullandı ve Muharrem İnce’yi O’nun tutuklu bulunduğu cezaevinin kapısında nöbet tutmakla suçladı.

 

6)      ESAS YORGUN SENSİN: DÖKÜLÜYORSUN!

Erdoğan, İnce’nin “yorgun” sözüne cevap verdi ve şöyle dedi: “İnce, Utanmadan sıkılmadan benin için o “yorgun” diyor. Bay Muharrem ben antrenmanlıyım. 20 sene futbol oynadım. 40 senedir siyaset yapıyorum. Ya sen? Dökülüyorsun!”

 

7)      CAMİYE FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK İÇİN GİTMİYORUM Kİ, FOTOĞRAFIM OLSUN

Erdoğan’ın “Senin bu namaz merakın ne? Daha önceden çekilmiş bir fotoğrafın var mı” sorusuna cevap veren İnce, “Ben camiye namaz kılmak için gidiyorum. Neden fotoğraf çektireyim ki? Allah’a ibadet için gidiyorum” dedi ve ekledi: “Benim namaz kılmamdan niye rahatsız oluyorsun? Ben 15 yaşımdan beri Cuma namazı kılarım. Bunun gizlisi saklısı yok!”

 

8)      ÇİLLER’DEN MEDET UMUYOR!

İnce, Erdoğan’ı Yenikapı Mitingine davet ettiği Tansu Çiller üzerinden eleştirdi ve şöyle dedi: “Hem CHP’yi eskiye dönüşle suçluyor, hem de Tansu Çiller gibi 90’ların siyasetçilerinden medet umuyor!”

 

9)      KIRAATHANELER MEDENİYETİMİZİN UNSURLARIDIR

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, siyasetin gündeminde olan “millet kıraathanesi” ile ilgili konuştu ve “Kıraathane bizim medeniyetimizin m önemli müesseselerindendir” dedi.

 

10)   EY DİYANET İŞLERİ BAŞKANI! YANLIŞ YAPIYORSUN!..

Muharrem İnce, “Ey Diyanet İşleri Başkanı, yapma bunu. Yanlış yapıyorsun. Yazıktır, günahtır. Sen bu işe karışma” diye uyardı.

 

11)   PUTİN SENİ KEKLİYOR!..

Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı Külliyesi üzerinden de yüklendi ve Putin’in “Büyük devlet olmanın alametifarikası” şeklindeki iltifatını değerlendirdi. İnce şöyle dedi: “Hem yukarıda Rusya var, hem Suriye’de Rusya var. Rusya seni kuşatmış. Putin seni kekliyor, kekliyor!”

 

12)   DEVLET FABRİKA AÇAR

İYİ Parti Cumhurbaşkanı Adayı ve Genel Başkanı Meral Akşener, Aksaray’daki mitinginde “Devlet büyük projeler yapar. Devlet fabrika açar. Gençlere istihdam imkânı sağlar” diye konuştu ve her sene 50 milyar dolarlık yatırım yapıp işsizliği önleyeceklerini söyledi.

 

13)   SURİYELİLERE HARCANAN 150 MİLYAR LİRA İLE NELER YAPILIRDI NELER

Kendisine kaynak soranlara “Suriyeliler için 150 milyar lira harcanmış. Bu parayla ne fabrikalar açılırdı” cevabını veren Akşener, israf ve yolsuzluğu önleyeceklerini ve elde ettikleri parayı halkın refahına harcayacaklarını söyledi.

 

14)   SARAYIN FİNOLARINI UYARIYORUM

Akşener, kendisinin şehri girişini engellemeye çalışan Emniyet Müdürü’ne ve Vali’ye çok ağrı sözlerle yüklendi! Akşener şöyle dedi: “Bir polis memuru Meral Akşener’i HDP’li biriyle aynı kefeye koyamaz. Bu hadsiz müdürü unutmayacağım. Ben eski İçişleri bakanıyım.  Valiyi uyarıyorum. Sarayın finolarını uyarıyorum.”

 

15)   KOLOMBİYA’YA OKUL YAPMIŞ! NE İŞİN VAR ORADA KARDEŞİM?

Akşener, örtülü ödenek için ise şöyle dedi: “Senede 8 milyar lira harcıyor. Kolombiya’da okul yapmış! Kolombiya’da ne işin var senin kardeşim. Senin okulların kapanıyor.”

 

16)   İNCE’NİN ASIL HEDEFİ İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem ince için çok konuşulacak bir iddiada bulundu ve “İnce’ni asıl hedefi İstanbul Belediye Başkanı adaylığı” dedi.

 

17)   BUNLARRIN BİR OYLUK CANI KALDI

Selahattin Demirtaş TRT’de yaptığı seçim konuşmasında “Beni 20 yıl daha hapiste tutsalar zulme boyun eğmeyeceğiz” dedi ve seçmenine şöyle seslendi: “Seçim akşamı sandıklar açıldığında size parmak sallayan sahte kabadayılar ne hale gelecekler? Bunların bir oyluk canları vardır.”

 

18)   DEMİRTAŞ BİZİ ÖLÜMLE TEHDİT EDİYOR

İçişleri Bakanı Süleyman soylu, Demirtaş’ın sözlerini yorumlarken şu ifadeyi kullandı: “Demirtaş, ‘Bir oyluk canları var’ diyor. Bu ne demektir biliyor musunuz? Hepimizi ölümle tehdit ediyor!”

   

GÜNDEMİN YORUMU:

 

 

Erdoğan, “Kıraathane” vaat etti; muhalifler “Kreş.”  Erdoğan “Havalimanı” dedi; muhalifler “Fabrika.” Erdoğan, Putin’in “Saray” hakkındaki iltifatlarıyla övündü, muhalefet “Putin seni keklemiş” diye laf soktu. Erdoğan, “Hizmet” dedi, muhalefet, “Sanayi.” Erdoğan, “Seçimden sonra OHAL’i kaldıracağım” dedi; muhalefet, “Elini bağlayan mı var, şimdi kaldır” cevabını verdi. Erdoğan, “Üniversite açtık” dedi; muhalefet, “İyi ama içinde hoca yok” diye yüklendi. Erdoğan, yaptığı adliye saraylarını gösterdi, muhalefet “İçinde adalet yok” diye tavır koydu.

Seçimlere şunun şurasında 5 gün kaldı. Erdoğan’ın bir şey yapması ve muhaliflerini alt etmesi lazımdı. Elini güçlendirse güçlendirse “terör”ün güçlendireceğini gördü ve işe, Demirtaş’ı “provokatör” ilan etmek ve onu ziyaret etme gafletine düşen ya da cezaevinde iken seçime girmesinin adil olmadığını ileri süren tüm muhaliflerini teröristlikle itham ederek başladı. Ardından Kandil’i devreye soktu. TSK, Kandil’i hem havadan hem karadan bombalandı. Şimdi de Menbiç! Türk askeri Menbiç’e henüz adım atmıştı ki, Erdoğan meydanları “Kahramanlarımız destan yazıyor” diye inletti.

Başbakan Binali Yıldırım zaten günlerdir meydanlarda ve her gittiği yerde “Erdoğan ve Bahçeli’den başka hiçbir cumhurbaşkanı adayının terörle ilgili tek kelime etmediği” yönünde konuşuyordu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bugün kimsenin aklına gelmeyen bir söz söyledi ve Selahattin Demirtaş’ın “Bunların bir oyluk canı kaldı” şeklindeki sözünü “Bizi ölümle tehdit ediyor” diye yorumladı.

Cumhur İttifakı adayı 24 Haziran’a “terör” ve “kek”; Millet İttifakı adayları ise “fabrika” ve “kreş” diye girmeye hazırlanıyor. “Terör”den korkup “Kek”e razı olanlar Cumhur İttifakı’na, “İş” ve “Kreş” isteyenler ise Millet İttifakı’na oy versin.

 

    Yorum Ekle

    Ad soyad

    Ceynak